Home > Zpravodajství > domácí sport > 1. kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál Liam Treadwell s Trezorem

1. kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál Liam Treadwell s Trezorem

Prvnímu kvalifikačnímu dostihu na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou – XX. ročníku Velké ceny města Pardubice – dominoval anglický jezdec Liam Treadwell. Vítěz legendárního liverpoolského dostihu dovedl do cíle kvalifikace osmiletého valacha Trezora.

Šestadvacetiletý Liam Treadwell přiletěl do České republiky teprve v pátek, ale od sobotního rána již zblízka poznával pardubickou dráhu. „Jsem trochu napnutý, ale už jsem se s Trezorem setkal a šeptal mu do ucha, že spolu budeme kamarádi,“ prozradil před startem dostihu Treadwell, který v Liverpoolu zvítězil v roce 2009 s devítiletým Mon Momem v neuvěřitelném kurzu 100:1.

Trezor se držel v čele startovního pole po většinu dostihu na 5800 metrů, na čele se střídal především s Tomisem (ž. Bohuslav Mátl), kterého nakonec v těsném souboji v cílové rovině porazil Waldemoso s žokejem Dušanem Andrésem. Waldemoso byl jedním z největších favoritů tohoto dostihu, před rokem byl druhý za Baggiem a ve 121. Velké pardubické České pojišťovny vybojoval třetí místo za Sixteen a Tiumenem. Pětici nejúspěšnějších v 1. letošním kvalifikačním dostihu doplnila šestiletá ryzka Wyona s Michalem Kubíkem a Soros s žokejem Josefem Váňou ml. „Trezor je brilantní skokan, podal úžasný výkon,“ chválil svého koně Treadwell, který nijak neskrýval svou radost z vítězství v Pardubicích. Byla to Treadwellova premiéra nejen na východě Čech, ale v České republice vůbec. „Brečela jsem, když vbíhali do cíle,“ přiznala trenérka Trezora Hana Kabelková. „Liam přijel díky Laco Kubištovi, našemu kováři a bývalému trenérovi, a musím mu poděkovat za zprostředkování kontaktu s Liamem,“ dodala Kabelková. Nechce nyní nic plánovat, ale je možné, že Treadwell pojede Trezora i při 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou.

Čtěte také:  Historický moment pro jezdecký sport! Účast na OK v Tokiu má jasnou český skokový tým

Treadwell - TrezorTreadwell – Trezor

Kromě kvalifikačního dostihu bylo na programu dostihového dne dalších 8 dostihů. Protože byl tento dostihový mítink zaměřen na téma dopravy a stavitelství, byly dostihy podporovány společnostmi z tohoto oboru.

Úvodní dostih – Cena společnosti AUTO IN s.r.o., proutěné překážky na 2800 metrů pro tříleté koně, patřila hnědému valachovi jménem Zeus s žokejem Radkem Havelkou. Zeus je bratrem skvělých překážkářů Zulejky, Zugora a na Slovensku běhající Zagroškudly. Druhý došel tmavý hnědák Nadal s jezdcem Josefem Sovkou, třetí pak hnědka Gobe v sedle s Jakubem Kocmanem. Čtvrté místo vybojoval hnědý valach Lord Jagmin s žokejem Markem Stromským, pátý byl další z favoritů dostihu hnědák Roony s Michalem Kubíkem v sedle.

Cena společnosti INGBAU CZ, steeplechase cross country na 4000 m pro čtyřleté koně, má zajímavého vítěze. Stal se jím hnědák s vtipným jménem Moula, v sedle s žokejem Marcelem Novákem. Hnědý valach Cux se Zdeňkem Bodlákem došli druzí, třetí pak tmavý hnědý valach Saluti, dvojnásobný vítěz v proutkách ve Varšavě, s žokejem Janem Korpasem. První pětku doplnili Damian s Janem Derychem a Park Muir s Petrem Tůmou.

Pro pětileté a starší koně byla vypsána Cena společnosti COLOR CAR s.r.o. Svou kandidaturu na vítězství potvrdil osmiletý hnědý valach Sagwan s Petrem Tůmou v sedle, následovaný šestiletou ryzkou Cennou Panenkou se Zdeňkem Bodlákem. Cenná Panenka byla předloni dvakrát první, před rokem v Pardubicích druhá, ale jinak se příliš nedařilo. Třetí došla sedmiletá hnědka Talina s Janem Derychem, čtvrtý šestiletý Perfekt Mate s Vladimírem Vernerem a pátý pětiletý Pavlicek s jezdem Ondřejem Velkem.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Čtvrtým dostihem dne byla Cena Jana Kašpara podporovaná mezinárodním letištěm Pardubice, která byla vypsána jako steeplechase cross country na 3400 metrů pro čtyř a pětileté klisny. Vítězné hnědce Ryaně s jezdem Petrem Tůmou předávala ocenění praneteř českého aviatika Jana Kašpara paní Eva Perrová. Druhá doběhla ryzka Centuria s jezdcem Vladimírem Vernerem a třetí Poběda v sedle s žokejem Bohuslavem Mátlem. Poběda patřila k nejzkušenějším klisnám v dostihu. Čtvrté místo patří tmavé hnědce Katribě a žokeji Dušanu Andrésovi a páté hnědce Loire s Ivanem Sieglem v sedle.

Dekorování Ceny Jana Kašpara.Dekorování Ceny Jana Kašpara.

Devátý ročník Ceny Správy a údržby silnic Pardubického kraje na 4500 metrů pro pětileté a starší koně byl možná trochu překvapením. Zvítězil šestiletý Hipo Jape, který ale s pardubickou crossovou dráhou neměl dosud žádné zkušenosti, s žokejem Jiřím Kouskem. Druhý doběhl devítiletý Karlsbad s žokejem Marcelem Novákem, který vloni překvapil druhým místem v zářijové kvalifikaci, kde za sebou nechal dokonce i několikanásobnou vítězku Velké Sixteen. Třetí místo patří šestiletému King of Gracie s žokejem Janem Faltejskem, čtvrtý byl sedmiletý Sheron s Ondřejem Velkem a pátý desetiletý Baccarat s žokejem Janem Korpasem.

Šestým dostihem dne byla Velká cena města Pardubice – 1. kvalifikační dostih na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, po které následovala Cena Univerzity Pardubice. Dostih na 3700 metrů pro pětileté a starší koně měl vítězku – ženu. Stala se jí Barbora Málková v sedle šestitelého Weismüllera. Druhé místo patří šestiletému Mr. Millionairemu s žokejem Markem Stromským a třetí devítiletému Gecossovi s Jánem Machem. Čtvrtý došel Ready for Smile, šestiletý hnědák s jezdem Michalem Kubíkem. Další koně dostih nedokončili.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

V Ceně ministerstva dopravy startovalo deset koní starších pěti let. Nejzkušenější, devítiletý Božetěch v sedle s Martinem Liškou potvrdil své kvality a zvítězil. Bílý šestiletý valach Neverland s žokejem Josefem Váňou ml. byli druzí, následoval šestiletý Inkvisitor s Ondřejem Velkem. Pětiletý Narrow se Zdeňkem Bodlákem došli čtvrtí, sedmiletý Korektor s žákem Michalem Maksou pátí.

Posledním dostihem dne byla Cena Jana Pernera, steeplechase III. kategorie na 3900 metrů pro pětileté a starší koně. „Řecké slunce“, tedy devítiletý ryzák Greek Sun v sedle s Vladimírem Vernerem dokázali zvítězit. Druhý došel pětiletý Wild Danger s žokejem Josefem Váňou ml., třetí pak šestiletý Hugo Kub se Zdeňkem Řezáčem. Devítiletý Taminos Love s žokejem Dušanem Andrésem byli čtvrtí, šestiletý Gemanus s Petrem Tůmou pátí.

Další dostihový den se v Pardubicích koná v sobotu 16. června, kdy je na programu Zlatý pohár – Den pro životního prostředí. Další kvalifikace pak odstartuje 30. června v rámci Polského dne / Školského dne.

Předchozí: Skokový pohár ČP – VC Kolína na Ptýrově ve fotogalerii
Následující: Generálka před VC Kolína: Opatrný a ti druzí
x

Mohlo by vás zajímat

Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

Rada světové památky Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zasedala v minulých dnech v sídle hřebčína, aby zhodnotila řešení posledních připomínek Výboru pro světové dědictví UNESCO a připravila dokumentaci pro odeslání do sídla této organizace v Paříži. „Projednali jsme mimo jiné nově vypracovaný management plán, což je vlastně ...