Home > Zpravodajství > domácí sport > 1. kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál Liam Treadwell s Trezorem

1. kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál Liam Treadwell s Trezorem

Prvnímu kvalifikačnímu dostihu na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou – XX. ročníku Velké ceny města Pardubice – dominoval anglický jezdec Liam Treadwell. Vítěz legendárního liverpoolského dostihu dovedl do cíle kvalifikace osmiletého valacha Trezora.

Šestadvacetiletý Liam Treadwell přiletěl do České republiky teprve v pátek, ale od sobotního rána již zblízka poznával pardubickou dráhu. „Jsem trochu napnutý, ale už jsem se s Trezorem setkal a šeptal mu do ucha, že spolu budeme kamarádi,“ prozradil před startem dostihu Treadwell, který v Liverpoolu zvítězil v roce 2009 s devítiletým Mon Momem v neuvěřitelném kurzu 100:1.

Trezor se držel v čele startovního pole po většinu dostihu na 5800 metrů, na čele se střídal především s Tomisem (ž. Bohuslav Mátl), kterého nakonec v těsném souboji v cílové rovině porazil Waldemoso s žokejem Dušanem Andrésem. Waldemoso byl jedním z největších favoritů tohoto dostihu, před rokem byl druhý za Baggiem a ve 121. Velké pardubické České pojišťovny vybojoval třetí místo za Sixteen a Tiumenem. Pětici nejúspěšnějších v 1. letošním kvalifikačním dostihu doplnila šestiletá ryzka Wyona s Michalem Kubíkem a Soros s žokejem Josefem Váňou ml. „Trezor je brilantní skokan, podal úžasný výkon,“ chválil svého koně Treadwell, který nijak neskrýval svou radost z vítězství v Pardubicích. Byla to Treadwellova premiéra nejen na východě Čech, ale v České republice vůbec. „Brečela jsem, když vbíhali do cíle,“ přiznala trenérka Trezora Hana Kabelková. „Liam přijel díky Laco Kubištovi, našemu kováři a bývalému trenérovi, a musím mu poděkovat za zprostředkování kontaktu s Liamem,“ dodala Kabelková. Nechce nyní nic plánovat, ale je možné, že Treadwell pojede Trezora i při 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou.

Čtěte také:  Na startovní listině Velké pardubické je jednadvacet jmen

Treadwell - TrezorTreadwell – Trezor

Kromě kvalifikačního dostihu bylo na programu dostihového dne dalších 8 dostihů. Protože byl tento dostihový mítink zaměřen na téma dopravy a stavitelství, byly dostihy podporovány společnostmi z tohoto oboru.

Úvodní dostih – Cena společnosti AUTO IN s.r.o., proutěné překážky na 2800 metrů pro tříleté koně, patřila hnědému valachovi jménem Zeus s žokejem Radkem Havelkou. Zeus je bratrem skvělých překážkářů Zulejky, Zugora a na Slovensku běhající Zagroškudly. Druhý došel tmavý hnědák Nadal s jezdcem Josefem Sovkou, třetí pak hnědka Gobe v sedle s Jakubem Kocmanem. Čtvrté místo vybojoval hnědý valach Lord Jagmin s žokejem Markem Stromským, pátý byl další z favoritů dostihu hnědák Roony s Michalem Kubíkem v sedle.

Cena společnosti INGBAU CZ, steeplechase cross country na 4000 m pro čtyřleté koně, má zajímavého vítěze. Stal se jím hnědák s vtipným jménem Moula, v sedle s žokejem Marcelem Novákem. Hnědý valach Cux se Zdeňkem Bodlákem došli druzí, třetí pak tmavý hnědý valach Saluti, dvojnásobný vítěz v proutkách ve Varšavě, s žokejem Janem Korpasem. První pětku doplnili Damian s Janem Derychem a Park Muir s Petrem Tůmou.

Pro pětileté a starší koně byla vypsána Cena společnosti COLOR CAR s.r.o. Svou kandidaturu na vítězství potvrdil osmiletý hnědý valach Sagwan s Petrem Tůmou v sedle, následovaný šestiletou ryzkou Cennou Panenkou se Zdeňkem Bodlákem. Cenná Panenka byla předloni dvakrát první, před rokem v Pardubicích druhá, ale jinak se příliš nedařilo. Třetí došla sedmiletá hnědka Talina s Janem Derychem, čtvrtý šestiletý Perfekt Mate s Vladimírem Vernerem a pátý pětiletý Pavlicek s jezdem Ondřejem Velkem.

Čtěte také:  Závěrečné parkury roku v Chuchli

Čtvrtým dostihem dne byla Cena Jana Kašpara podporovaná mezinárodním letištěm Pardubice, která byla vypsána jako steeplechase cross country na 3400 metrů pro čtyř a pětileté klisny. Vítězné hnědce Ryaně s jezdem Petrem Tůmou předávala ocenění praneteř českého aviatika Jana Kašpara paní Eva Perrová. Druhá doběhla ryzka Centuria s jezdcem Vladimírem Vernerem a třetí Poběda v sedle s žokejem Bohuslavem Mátlem. Poběda patřila k nejzkušenějším klisnám v dostihu. Čtvrté místo patří tmavé hnědce Katribě a žokeji Dušanu Andrésovi a páté hnědce Loire s Ivanem Sieglem v sedle.

Dekorování Ceny Jana Kašpara.Dekorování Ceny Jana Kašpara.

Devátý ročník Ceny Správy a údržby silnic Pardubického kraje na 4500 metrů pro pětileté a starší koně byl možná trochu překvapením. Zvítězil šestiletý Hipo Jape, který ale s pardubickou crossovou dráhou neměl dosud žádné zkušenosti, s žokejem Jiřím Kouskem. Druhý doběhl devítiletý Karlsbad s žokejem Marcelem Novákem, který vloni překvapil druhým místem v zářijové kvalifikaci, kde za sebou nechal dokonce i několikanásobnou vítězku Velké Sixteen. Třetí místo patří šestiletému King of Gracie s žokejem Janem Faltejskem, čtvrtý byl sedmiletý Sheron s Ondřejem Velkem a pátý desetiletý Baccarat s žokejem Janem Korpasem.

Šestým dostihem dne byla Velká cena města Pardubice – 1. kvalifikační dostih na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, po které následovala Cena Univerzity Pardubice. Dostih na 3700 metrů pro pětileté a starší koně měl vítězku – ženu. Stala se jí Barbora Málková v sedle šestitelého Weismüllera. Druhé místo patří šestiletému Mr. Millionairemu s žokejem Markem Stromským a třetí devítiletému Gecossovi s Jánem Machem. Čtvrtý došel Ready for Smile, šestiletý hnědák s jezdem Michalem Kubíkem. Další koně dostih nedokončili.

Čtěte také:  Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

V Ceně ministerstva dopravy startovalo deset koní starších pěti let. Nejzkušenější, devítiletý Božetěch v sedle s Martinem Liškou potvrdil své kvality a zvítězil. Bílý šestiletý valach Neverland s žokejem Josefem Váňou ml. byli druzí, následoval šestiletý Inkvisitor s Ondřejem Velkem. Pětiletý Narrow se Zdeňkem Bodlákem došli čtvrtí, sedmiletý Korektor s žákem Michalem Maksou pátí.

Posledním dostihem dne byla Cena Jana Pernera, steeplechase III. kategorie na 3900 metrů pro pětileté a starší koně. „Řecké slunce“, tedy devítiletý ryzák Greek Sun v sedle s Vladimírem Vernerem dokázali zvítězit. Druhý došel pětiletý Wild Danger s žokejem Josefem Váňou ml., třetí pak šestiletý Hugo Kub se Zdeňkem Řezáčem. Devítiletý Taminos Love s žokejem Dušanem Andrésem byli čtvrtí, šestiletý Gemanus s Petrem Tůmou pátí.

Další dostihový den se v Pardubicích koná v sobotu 16. června, kdy je na programu Zlatý pohár – Den pro životního prostředí. Další kvalifikace pak odstartuje 30. června v rámci Polského dne / Školského dne.

Předchozí: Skokový pohár ČP – VC Kolína na Ptýrově ve fotogalerii
Následující: Generálka před VC Kolína: Opatrný a ti druzí
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...