Home > Zpravodajství > domácí sport > 11. den metropolitní sezóny: 94. CHARVÁT ČESKÉ DERBY – Dostihový den Rádia Impuls

11. den metropolitní sezóny: 94. CHARVÁT ČESKÉ DERBY – Dostihový den Rádia Impuls

Sváteční odpoledne v CONSEQ PARKu Velká Chuchle nabídne osm špičkových dostihů o souhrn cen a prémií přesahující tři a půl miliónu korun. Na startovních listinách je 81 koní, kteří byli odchováni v osmi různých zemích (Anglie, Francie, Irsko, Německo, Polsko, Španělsko, USA a ČR). V jejich sedlech se představí 31 jezdců a jezdkyň pocházejících z deseti zemí (Francie, Irsko, Itálie, Kazachstán, Maďarsko, Německo, Severní Irsko, Slovensko, Španělsko a ČR). První dostih programu odstartuje ve 14 hodin. Samotné 94. Charvát České derby, konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky , si s celkovou dotací 2,500.000 Kč (vítěz získá jeden milión korun) již několik let drží primát nejbohatšího rovinového dostihu střední Evropy a odstartováno bude v 17.30 hodin.

Ilsutrační fotografie: archiv Conseq Park

Ilsutrační fotografie: archiv Conseq Park

„Čipera“ nebo „rošťák“?

Pondělní los si trochu zalaškoval a dvěma hlavním favoritům přisoudil nejvyšší startovní čísla, což může, ale taky nemusí, hrát v konečném účtování roli. Každopádně, jak se říká (a často nejde o prázdné klišé), než je dobojováno, šanci mají všichni zúčastění:

1 – Navika: v sedle první z dvojice klisen na startu se pražskému publiku premiérově představí jeden z nejúspěšnějších středoevropských žokejů současnosti, maďarský stratég Károly Kerekes. Na kontě má na pět stovek vítězství, včetně např. německého Oaks z doby jeho působení u našich západních sousedů.

2 a 3 – Le Conte Noire a Jambul: jedinou dvojici nositelů stejných stájových barev (kazachstánského filmového producenta, v českému turfu velice úspěšného Ardaka Amirkulova) nasedlá v Derby debutující trenér Artur Resulov tandemu nejzkušenějších tuzemských žokejů Dušanu Andrésovi a Janu Rájovi.

4 – New Attack: má-li v Derby koně František Holčák, nikdo ze soupeřů si před ním nemůže být jistý, rekordních sedm triumfů mága z Velkých Karlovic hovoří za všechna slova. Jeho letošní želízko povede pětinásobný a úřadující slovenský šampión Zdenko Šmida, který už v Českém derby skončil třetí i druhý…

5 – Win Front: první z dvojice svěřenců Zdena Koplíka posledních výsledků k favoritům nepatří, ale před šesti lety také s Koplíkovým tandemem také počítal málokdo a nakonec se zrodil doběh „raz-dva“. V sedle navíc bude člen nejužší žokejské elity Tomáš Lukášek, vítěz více než tří desítek jedničkových dostihů v regionu, který uspěl i při angažmá v Malajsii.

6 – Buonarroti: mohutný černý hnědák s málo starty, ale velkým potenciálem a nejdražší kůň z dražby mezi patnáctkou aspirantů může připomenout tři roky starý úspěch trenéra Josefa Váni a majitele Miroslava Nesládka. V jeho sedle bude dvojnásobný žokej-šampión (2011, 2012) Jaromír Šafář, stále čekající na premiérový klasický triumf kariéry.

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

7 – Love Me: první z dvojice domácích odchovanců a svěřenec úřadujícího trenéra-šampióna Allana Petrlíka se v Bratislavě blýskl bronzem v tamní Velké jarní ceně. Jeho stáj Rabbit Trhový Štěpánov gentlemansky uvolnila svého prvního jezdce pro jiného koně a angažovala účelně a v dobrém slova smyslu suverénně jezdícího člena tuzemské špičky Petra Foreta.

8 – Castellon: progresivní ryzák je za čtyři roky trénování již třetím koněm Heleny Blažkové na startu nejvýznamnějšího klasického dostihu. Ta svou letošní naději svěří nejmladšímu jezdci v poli, avšak již úřadujícímu českému šampiónovi, Bayurzhanu Murzabayevovi, jehož (nejen) dostihovou kariéru zdobí především spolehlivost a skromnost.

9 a 11 – Zakhar Star a Vainakh: kouzelník zpod Kavkazu, stojící za nejvýraznějšími mezinárodními úspěchy českého turfu, Arslangirej Šavujev letos pošle do Derby, které v Praze vyhrál již třikrát, dvojici koní, do jejichž sedel angažoval duo rutinovaných ostrovních žokejů Pata Cosgravea a Pata Dobbse, oba s více než pěti stovkami triumfů na kontech.

10 – Tannhaeuser: vítěz nejdůležitější předzkoušky Derby, Velké červnové ceny, je hlavním oponentem dvojice favoritů a největší příležitostí dosavadních kariér majitelů Stáje Englicovi, trenéra Tomáše Váni i druhého nejmladšího žokeje na startu Jana Vernera. Vyhovuje mu cválat v poctivém tempu blízko čela a z této pozice pak dokáže předvést znamenitý finiš.

12 – Dekatmie: druhý kůň Zdena Koplíka a druhá klisna v poli je zároveň největší neznámou sestavy. Stáj Lokotrans ji zakoupila teprve před několika týdny ve Francii, kde ryzka dokázala vyhrát dva dvoukilometrové prodejní dostihy, a do dodatečné nominace investovala dalších 120 tisíc korun. Při její zdejší premiéře ji povede žokej bez nervů Radek Koplík.

13 – Vajgaros: druhý zástupce českého chovu byl dohlášen po květnovém vítězství v menším vytrvaleckém dostihu, ale neztratil se ani ve Velké červnové ceně, kde skončil šestý. V Derby obstará premiérovou účast trenérky Štěpánky Sedláčkové a znovu jej povede stylově výborný vítěz pěti klasických zkoušek Milan Zatloukal.

14 – Cheeky Chappie: majitel Jiří Posád splnil loňský slib, po dvou výhrách svých reprezentantů chystaných Františkem Holčákem angažoval první velkou klasickou šanci rekordmanovu synovi Radkovi a stáj Monte Negro má v podání stříbrného z Velké jarní ceny nakročeno k završení čistého, v novodobé historii Českého derby unikátního hattricku. Aby byly šance co největší, do sedla tmavého hnědáka se vyhoupne mistr tempa Jiří Chaloupka, jenž byl předloni partnerem i prvního Posádova vítěze Kadynyho.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

15 – Honzik Chipera: ve dvou dosavadních startech neporažený Honzik Chipera ze stáje sponzora dostihu Jiřího Charváta, pro nějž je vítězství z Derby prakticky posledním úspěchem, který mu z jeho desetiletého dostihového působení ve sbírce chybí. Jediného v Praze chystaného účastníka, jenž do ČR přicestoval s frakturou zadní nohy coby vyřazený kůň z francouzského tréninku, nasedlá nejúspěšnější chuchelský trenér současnosti Tomáš Šatra jediné ženě ve startovním poli Martině Havelkové.

Předstartovní zajímavosti Derby:

–     na start klasického vrcholu sezóny se postaví jedenáct hřebců, dva valaši a dvě klisny

–     všichni účastníci letošního Derby již alespoň jednou zvítězili

–     tři koně (Buonarroti, Love Me a Win Front) ještě nestartovali nad 1700 metrů

–     dohromady zatím účastníci Derby vydělali na cenách v dostizích 2,75 mil. Kč (zahraniční zisk přepočten)

–     na startu letos není žádný kůň, který by vyhrál některou z jarních klasických zkoušek

–     půltucet adeptů (Castellon, Dekatmie, Honzik Chipera, Tannhaeuser a Zakhra Star) zahájil kariéry až letos

–     s pražskou dráhou se dosud neseznámila pouze čerstvě importovaná Dekatmie

–     nejdražším koněm z dražby je Buonarroti (85.000 eur – srpen 2012, Baden Baden – Německo)

–     nejlevnějším koněm z dražby je Castellon (11.000 eur – srpen 2012, Baden Baden – Německo)

–     nejdále do dějiště dostihu cestují Cheeky Chappie a New Attack (381 km z Velkých Karlovic)

–     jediným, kdo cestovat nemusí (trénuje v Chuchli) je Honzik Chipera

–     z letos startujících žokejů již České derby vyhráli Dušan Andrés (1998), Jan Rája (2011) a Jiří Chaloupka (2012)

–     poprvé se Českého derby zúčastní trojice zahraničních žokejů Pat Cosgrave, Pat Dobbs a Károly Kerekes, kteří se zároveň premiérově představí na pražské dráze

–     nejmladším žokejem je úřadující český šampión, rodák z Kazachstánu Bauyrzhan  Murzabayev, kterému 17. září bude 22 let

–     nejstarším žokejem, majícím za sebou také nejvíc účastí v Českém derby (14), je Dušan Andrés, jenž 23. července oslaví 43. narozeniny

–     jedinou ženou ve startovním poli bude žokejka Martina Havelková

–     z letos se účastnících trenérů již České derby vyhráli František Holčák (7x), Arslangirej Šavujev (3x), Tomáš Šatra (2x), Josef Váňa (2x) a Zdeno Koplík (1x)

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

–     dva svěřence mají na startu Zdeno Koplík, Arslangirej Šavujev a Artur Resulov

–     na start se postaví svěřenci dvou trenérek, Heleny Blažkové a Štěpánky Sedláčkové

–     poprvé se Derby účastní trenéři Artur Resulov a Štěpánka Sedláčková

–     z letos se účastnících majitelů již České derby vyhráli Jiří Posád (Monte Negro – 2x), Ardak Amirkulov (2x) a Miroslav Nesládek (Jasna – 1x)

–     dva reprezentanty má na startu Ardak Amirkulov

–     poprvé se Českého derby účastní stáje DAR, Patrik ČR, Ramzan Kadyrov, Stáj Englicovi a Valentin Bukhtoyarov

Další program:

14:00 – Cena stáje Sokrates (IV. k., 1800 m): odpoledne zahájí dostih Longines MS FEGENTRI amatérských jezdkyň, v němž se představí reprezentantky šesti zemí.

14:30 – Simsonova cena (II. k., 1200 m): první důležitější test dvouletých koní nabídne devět aktérů, včetně vítězek obou dosavadních dorosteneckých dostihů Luxany a Akcelerance.

15:00 – 10. Cena TRM (I. k., 1200 m): po bronzovém výletu do Bratislavy se před své publikum vrací aktuálně nejlepší český sprinter Mikesh, kterého po triumfu v Mostě premiérově vyzve tříletý talent Honzik.

15:35 – 11. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m): hvězdný mílař Chardonney Tcheque oba letošní starty (v Praze i Miláně) vyhrál a na domácí dráze může završit již třetí čistý hattrick kariéry, během které dosud vyhrál jedenáctkrát a vydělal přes tři milióny korun.

16:10 – 35. Cena WAGO (I. k., 2200 m): mezi šestnácti tříletými dámami je favoritkou stříbrná z Jarních cen klisen ČR i SR Francie, která dosud třikrát vyhrála a v dalších startech nikdy neskončila mimo medailové příčky.

16:50 – 55. Zlatý pohár Rádia Impuls (I. k., 2400 m): loňská vítězka Oaks Saltanat znovu změří síly s ostatními špičkovými vytrvalci, jimiž jsou především premiant St. Leger Always on Sunday a hrdina Velké cenu českého turfu i Ceny prezidenta republiky Mister Westminster, nicméně na startu budou např. také těsně druhý z loňského Derby Talar, či skvělá pětiletá klisna českého chovu Airfare.

18:10 – Cena EBF (III. k., 1800 m): na závěr programu bude osm tříletých koní usilovat o premiérový životní triumf, největší šance mají šestá z Jarní ceny klisen Basic Bara a progresivní Wicker Stone.

Autor: Jiří Zlámaný

České derby Conseq Park Velká Chuchle
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Koně ustájil na balkoně
Následující: Světový pohár spřežení dorazí do Nebanic již za dva týdny

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Poslední dostihová šance tohoto roku

V sobotu 9. listopadu napíše dostihová sezóna 2019 v ČR závěrečnou kapitolu a půjde o velmi atraktivní derniéru. Program tvoři čtyři téměř maximálně obsazené handicapy a tři testy dvouletých koní. Zástupcům příštího klasického ročníku patří i vrchol dne, čtvrtý ročník Pražského zimního favorita, v němž největší pozornost poutá stříbrný z ...