Home > Zpravodajství > domácí sport > 11. den metropolitní sezóny: 94. CHARVÁT ČESKÉ DERBY – Dostihový den Rádia Impuls

11. den metropolitní sezóny: 94. CHARVÁT ČESKÉ DERBY – Dostihový den Rádia Impuls

Sváteční odpoledne v CONSEQ PARKu Velká Chuchle nabídne osm špičkových dostihů o souhrn cen a prémií přesahující tři a půl miliónu korun. Na startovních listinách je 81 koní, kteří byli odchováni v osmi různých zemích (Anglie, Francie, Irsko, Německo, Polsko, Španělsko, USA a ČR). V jejich sedlech se představí 31 jezdců a jezdkyň pocházejících z deseti zemí (Francie, Irsko, Itálie, Kazachstán, Maďarsko, Německo, Severní Irsko, Slovensko, Španělsko a ČR). První dostih programu odstartuje ve 14 hodin. Samotné 94. Charvát České derby, konané pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky , si s celkovou dotací 2,500.000 Kč (vítěz získá jeden milión korun) již několik let drží primát nejbohatšího rovinového dostihu střední Evropy a odstartováno bude v 17.30 hodin.

Ilsutrační fotografie: archiv Conseq Park

Ilsutrační fotografie: archiv Conseq Park

„Čipera“ nebo „rošťák“?

Pondělní los si trochu zalaškoval a dvěma hlavním favoritům přisoudil nejvyšší startovní čísla, což může, ale taky nemusí, hrát v konečném účtování roli. Každopádně, jak se říká (a často nejde o prázdné klišé), než je dobojováno, šanci mají všichni zúčastění:

1 – Navika: v sedle první z dvojice klisen na startu se pražskému publiku premiérově představí jeden z nejúspěšnějších středoevropských žokejů současnosti, maďarský stratég Károly Kerekes. Na kontě má na pět stovek vítězství, včetně např. německého Oaks z doby jeho působení u našich západních sousedů.

2 a 3 – Le Conte Noire a Jambul: jedinou dvojici nositelů stejných stájových barev (kazachstánského filmového producenta, v českému turfu velice úspěšného Ardaka Amirkulova) nasedlá v Derby debutující trenér Artur Resulov tandemu nejzkušenějších tuzemských žokejů Dušanu Andrésovi a Janu Rájovi.

4 – New Attack: má-li v Derby koně František Holčák, nikdo ze soupeřů si před ním nemůže být jistý, rekordních sedm triumfů mága z Velkých Karlovic hovoří za všechna slova. Jeho letošní želízko povede pětinásobný a úřadující slovenský šampión Zdenko Šmida, který už v Českém derby skončil třetí i druhý…

5 – Win Front: první z dvojice svěřenců Zdena Koplíka posledních výsledků k favoritům nepatří, ale před šesti lety také s Koplíkovým tandemem také počítal málokdo a nakonec se zrodil doběh „raz-dva“. V sedle navíc bude člen nejužší žokejské elity Tomáš Lukášek, vítěz více než tří desítek jedničkových dostihů v regionu, který uspěl i při angažmá v Malajsii.

6 – Buonarroti: mohutný černý hnědák s málo starty, ale velkým potenciálem a nejdražší kůň z dražby mezi patnáctkou aspirantů může připomenout tři roky starý úspěch trenéra Josefa Váni a majitele Miroslava Nesládka. V jeho sedle bude dvojnásobný žokej-šampión (2011, 2012) Jaromír Šafář, stále čekající na premiérový klasický triumf kariéry.

Čtěte také:  Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

7 – Love Me: první z dvojice domácích odchovanců a svěřenec úřadujícího trenéra-šampióna Allana Petrlíka se v Bratislavě blýskl bronzem v tamní Velké jarní ceně. Jeho stáj Rabbit Trhový Štěpánov gentlemansky uvolnila svého prvního jezdce pro jiného koně a angažovala účelně a v dobrém slova smyslu suverénně jezdícího člena tuzemské špičky Petra Foreta.

8 – Castellon: progresivní ryzák je za čtyři roky trénování již třetím koněm Heleny Blažkové na startu nejvýznamnějšího klasického dostihu. Ta svou letošní naději svěří nejmladšímu jezdci v poli, avšak již úřadujícímu českému šampiónovi, Bayurzhanu Murzabayevovi, jehož (nejen) dostihovou kariéru zdobí především spolehlivost a skromnost.

9 a 11 – Zakhar Star a Vainakh: kouzelník zpod Kavkazu, stojící za nejvýraznějšími mezinárodními úspěchy českého turfu, Arslangirej Šavujev letos pošle do Derby, které v Praze vyhrál již třikrát, dvojici koní, do jejichž sedel angažoval duo rutinovaných ostrovních žokejů Pata Cosgravea a Pata Dobbse, oba s více než pěti stovkami triumfů na kontech.

10 – Tannhaeuser: vítěz nejdůležitější předzkoušky Derby, Velké červnové ceny, je hlavním oponentem dvojice favoritů a největší příležitostí dosavadních kariér majitelů Stáje Englicovi, trenéra Tomáše Váni i druhého nejmladšího žokeje na startu Jana Vernera. Vyhovuje mu cválat v poctivém tempu blízko čela a z této pozice pak dokáže předvést znamenitý finiš.

12 – Dekatmie: druhý kůň Zdena Koplíka a druhá klisna v poli je zároveň největší neznámou sestavy. Stáj Lokotrans ji zakoupila teprve před několika týdny ve Francii, kde ryzka dokázala vyhrát dva dvoukilometrové prodejní dostihy, a do dodatečné nominace investovala dalších 120 tisíc korun. Při její zdejší premiéře ji povede žokej bez nervů Radek Koplík.

13 – Vajgaros: druhý zástupce českého chovu byl dohlášen po květnovém vítězství v menším vytrvaleckém dostihu, ale neztratil se ani ve Velké červnové ceně, kde skončil šestý. V Derby obstará premiérovou účast trenérky Štěpánky Sedláčkové a znovu jej povede stylově výborný vítěz pěti klasických zkoušek Milan Zatloukal.

14 – Cheeky Chappie: majitel Jiří Posád splnil loňský slib, po dvou výhrách svých reprezentantů chystaných Františkem Holčákem angažoval první velkou klasickou šanci rekordmanovu synovi Radkovi a stáj Monte Negro má v podání stříbrného z Velké jarní ceny nakročeno k završení čistého, v novodobé historii Českého derby unikátního hattricku. Aby byly šance co největší, do sedla tmavého hnědáka se vyhoupne mistr tempa Jiří Chaloupka, jenž byl předloni partnerem i prvního Posádova vítěze Kadynyho.

Čtěte také:  Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

15 – Honzik Chipera: ve dvou dosavadních startech neporažený Honzik Chipera ze stáje sponzora dostihu Jiřího Charváta, pro nějž je vítězství z Derby prakticky posledním úspěchem, který mu z jeho desetiletého dostihového působení ve sbírce chybí. Jediného v Praze chystaného účastníka, jenž do ČR přicestoval s frakturou zadní nohy coby vyřazený kůň z francouzského tréninku, nasedlá nejúspěšnější chuchelský trenér současnosti Tomáš Šatra jediné ženě ve startovním poli Martině Havelkové.

Předstartovní zajímavosti Derby:

–     na start klasického vrcholu sezóny se postaví jedenáct hřebců, dva valaši a dvě klisny

–     všichni účastníci letošního Derby již alespoň jednou zvítězili

–     tři koně (Buonarroti, Love Me a Win Front) ještě nestartovali nad 1700 metrů

–     dohromady zatím účastníci Derby vydělali na cenách v dostizích 2,75 mil. Kč (zahraniční zisk přepočten)

–     na startu letos není žádný kůň, který by vyhrál některou z jarních klasických zkoušek

–     půltucet adeptů (Castellon, Dekatmie, Honzik Chipera, Tannhaeuser a Zakhra Star) zahájil kariéry až letos

–     s pražskou dráhou se dosud neseznámila pouze čerstvě importovaná Dekatmie

–     nejdražším koněm z dražby je Buonarroti (85.000 eur – srpen 2012, Baden Baden – Německo)

–     nejlevnějším koněm z dražby je Castellon (11.000 eur – srpen 2012, Baden Baden – Německo)

–     nejdále do dějiště dostihu cestují Cheeky Chappie a New Attack (381 km z Velkých Karlovic)

–     jediným, kdo cestovat nemusí (trénuje v Chuchli) je Honzik Chipera

–     z letos startujících žokejů již České derby vyhráli Dušan Andrés (1998), Jan Rája (2011) a Jiří Chaloupka (2012)

–     poprvé se Českého derby zúčastní trojice zahraničních žokejů Pat Cosgrave, Pat Dobbs a Károly Kerekes, kteří se zároveň premiérově představí na pražské dráze

–     nejmladším žokejem je úřadující český šampión, rodák z Kazachstánu Bauyrzhan  Murzabayev, kterému 17. září bude 22 let

–     nejstarším žokejem, majícím za sebou také nejvíc účastí v Českém derby (14), je Dušan Andrés, jenž 23. července oslaví 43. narozeniny

–     jedinou ženou ve startovním poli bude žokejka Martina Havelková

–     z letos se účastnících trenérů již České derby vyhráli František Holčák (7x), Arslangirej Šavujev (3x), Tomáš Šatra (2x), Josef Váňa (2x) a Zdeno Koplík (1x)

Čtěte také:  Poslední dostihová šance tohoto roku

–     dva svěřence mají na startu Zdeno Koplík, Arslangirej Šavujev a Artur Resulov

–     na start se postaví svěřenci dvou trenérek, Heleny Blažkové a Štěpánky Sedláčkové

–     poprvé se Derby účastní trenéři Artur Resulov a Štěpánka Sedláčková

–     z letos se účastnících majitelů již České derby vyhráli Jiří Posád (Monte Negro – 2x), Ardak Amirkulov (2x) a Miroslav Nesládek (Jasna – 1x)

–     dva reprezentanty má na startu Ardak Amirkulov

–     poprvé se Českého derby účastní stáje DAR, Patrik ČR, Ramzan Kadyrov, Stáj Englicovi a Valentin Bukhtoyarov

Další program:

14:00 – Cena stáje Sokrates (IV. k., 1800 m): odpoledne zahájí dostih Longines MS FEGENTRI amatérských jezdkyň, v němž se představí reprezentantky šesti zemí.

14:30 – Simsonova cena (II. k., 1200 m): první důležitější test dvouletých koní nabídne devět aktérů, včetně vítězek obou dosavadních dorosteneckých dostihů Luxany a Akcelerance.

15:00 – 10. Cena TRM (I. k., 1200 m): po bronzovém výletu do Bratislavy se před své publikum vrací aktuálně nejlepší český sprinter Mikesh, kterého po triumfu v Mostě premiérově vyzve tříletý talent Honzik.

15:35 – 11. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m): hvězdný mílař Chardonney Tcheque oba letošní starty (v Praze i Miláně) vyhrál a na domácí dráze může završit již třetí čistý hattrick kariéry, během které dosud vyhrál jedenáctkrát a vydělal přes tři milióny korun.

16:10 – 35. Cena WAGO (I. k., 2200 m): mezi šestnácti tříletými dámami je favoritkou stříbrná z Jarních cen klisen ČR i SR Francie, která dosud třikrát vyhrála a v dalších startech nikdy neskončila mimo medailové příčky.

16:50 – 55. Zlatý pohár Rádia Impuls (I. k., 2400 m): loňská vítězka Oaks Saltanat znovu změří síly s ostatními špičkovými vytrvalci, jimiž jsou především premiant St. Leger Always on Sunday a hrdina Velké cenu českého turfu i Ceny prezidenta republiky Mister Westminster, nicméně na startu budou např. také těsně druhý z loňského Derby Talar, či skvělá pětiletá klisna českého chovu Airfare.

18:10 – Cena EBF (III. k., 1800 m): na závěr programu bude osm tříletých koní usilovat o premiérový životní triumf, největší šance mají šestá z Jarní ceny klisen Basic Bara a progresivní Wicker Stone.

Autor: Jiří Zlámaný

České derby Conseq Park Velká Chuchle
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Koně ustájil na balkoně
Následující: Světový pohár spřežení dorazí do Nebanic již za dva týdny

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Závěrečné parkury roku v Chuchli

První parkurová sezóna v Chuchle Areně Praha skončí o nadcházejícím víkendu. Závodit se bude od pátku 11. do neděle 13. října, vždy od půl deváté ráno až do pozdních odpoledních hodin. Vrchol třídenního programu tvoří nedělní Cena Eliota, která se pojede na výšce 145 cm s finále pro deset nejlepších dvojic. ...