Home > Zpravodajství > domácí sport > 124. Velká pardubická – měl by to být opět skvělý zážitek

124. Velká pardubická – měl by to být opět skvělý zážitek

Velkým favoritem bude samozřejmě vítězka posledních dvou ročníků tohoto dostihu a v posledních dvou letech neporažená ORPHEE DES BLINS (ž. Faltejsek), která se pokusí o třetí vítězství v řadě a vyrovnala by tak rekord legendární Lady Anne z předminulého století. Ta však měla i několik dalších umístění a tak by se současná hvězda zatím nestala nejúspěšnější klisnou historie.

Završí Orhpee des Blins hattrick? Foto: Sandra Schulzová

Završí Orhpee des Blins hattrick? Foto: Sandra Schulzová

Pokud neudělá v průběhu dostihu chybu, asi opět zvítězí, ale nebude to mít lehké. Trojnásobný vítěz TIUMEN (ž. Váňa) se zřejmě bude loučit s aktivní dostihovou kariérou a všechno nasvědčuje, že bude v optimální formě a bude do dostihu nastupovat s maximální motivací, jeho partner v sedle zcela určitě. Velkým soupeřem by měl být nadějný ZARIF (ž. Stromský), který na úvod sezóny nebyl v nejlepší formě, ale v posledních dvou startech naznačil velkou budoucnost a bude zřejmě důstojným nástupcem Tiumena v týmu svého majitele.

Samostatnou kapitolou je TREZOR (Velek), král kvalifikačních dostihů, který ve Velké pardubické nikdy v roli jednoho z favoritů neuspěl. Snad se cosi změnilo v posledních týdnech přípravy, bude v optimální formě a v dostihu nejprestižnějším potvrdí své kvality.

Do širšího okruhu favoritů musíme řadit nejzkušenější krosaře, kteří v minulosti potvrdili svoji třídu a dosáhli řadu výborných výsledků. Těmi jsou v prvé řadě loni druhý NIKAS (ž. Andrés), třetí KLAUS (ž. Myška) a čtvrtý KASIM (ž. Novák), všichni dosahují nejlepších výsledků na pardubické dráze a v neděli by opět měli bojovat vpředu.

Čtěte také:  Historický moment pro jezdecký sport! Účast na OK v Tokiu má jasnou český skokový tým

Své kvality mají i AL JAZ (Sovka), PEINTRE ABSTRAIT (ž. Matuský), ZULEJKA (ž. Bartoš) a překvapit mohou SOROS (ž. Váňa, ml.), SHERARDO (Kubík), SISI MERBLE (Kocman), PARETO (ž. Boyer) nebo skvěle se v srpnové kvalifikaci prezentující GAUNER DANON (Kratochvíl). Šanci mají i někteří další, MOULA (Petr Tůma) nebo UNIVERSE OF GRACIE (ž. Kousek) se zcela jistě také pokusí o dobrý výsledek. Pole doplňují z domácích AMARAGON (Liška), RUBÍN (Růžičková) a TER MILL (ž. Köhl).

Na startovní listině dostihu je dvaadvacet koní a jezdců, zahraničí zastupují anglický LAMBRO (Grant), jehož trenérem je vítězný jezdec z roku 1995 Charlie Mann, tehdy v sedle ryzáka Its A Snip a slovenský CARDAM (ž. Brečka), kterého z minulosti známe především jako skvělého krosaře sprintera, jeho jezdec vyhrál Velkou pardubickou v roce 1992 s Quirinusem. Nad jejich šancemi visí otazník, zřejmě nebudou řazeni k favoritům.

Překvapením startovní listiny je neúčast na jaře výborného BORDERLAND a chybí i spolehlivý SPERANZA, patrně zdravotní důvody, těšili jsme se i na SHERONA.

Největší pozornost budou zcela jistě poutat ORPHEE DES BLINS, TIUMEN s nestárnoucím Josefem Váňou, Martina Růžičková s RUBÍNEM a jubilejním dvacátým startem se v tomto dostihu představí všestranný „superman“, žokej Dušan Andrés, jediný aktivní vítěz Velké pardubické i Českého derby.

Níže uvedený tip není příliš originální, ale netipovat Orphee by bylo hloupé a netipovat Tiumena neslušné.

Velmi dobré obsazení mají i tradiční rámcové dostihy, početně slaběji je obeslána „Stříbrná trofej“, klasická steeplechase, kde bohužel neuvidíme letošního vítěze pardubického Zlatého poháru, BROG DEASE.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Slabší je i zahraniční účast, několik koní přijede ze Slovenska, po jednom zastoupení zde má Anglie, Maďarsko, Polsko a Švédsko.

První dostih bude odstartován již v 11:30 hodin, start Velké pardubické je naplánován na 16:35 hodin.

Tipy:  

I. MARMITON – DUNAGIRI – SUNDARA

II. LUMINATOR – BARATEUS – SOKOL

III. BARAKIN – AL BUSTAN – MODERATOR

IV. NATALIE – ZUGOR – QUATIKI

V. SHAMAN – URSAN – SILK DRUM

VI. SHERON – MODENA – GOSCATER

VII. GEJZIR – FAFINTADENIENT – NO TIME TO LOSE

VIII. ORPHEE DES BLINS – TIUMEN – ZARIF – TREZOR – NIKAS

Text: Milan Tůma

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Nikas Orphee des Blins Tiumen Trezor Velká pardubická Zarif
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Před Velkou pardubickou navštivte Hřebčín Slatiňany
Následující: Vizitky koní startujících ve 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Tiumen byl postřelen

Trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen si již několik let užíval dostihový důchod v Domově pro koně v Leštině na Táborsku. Až do začátku prosince, kdy ho neznámý člověk střelil do krku. Informaci dnes zveřejnil deník Blesk. Svého svěřence našla na pastvině Patricie Pitříková, která se spolu se svým partnerem stará celkem o ...