Home > Zpravodajství > domácí sport > 127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou: Přepíšou Francouzi dějiny Velké pardubické?

127. Velká pardubická s Českou pojišťovnou: Přepíšou Francouzi dějiny Velké pardubické?

Na startu letošního ročníku Velké pardubické bude dvacítka koní, mezi nimi i tři zástupci francouzských stájí. Podaří se jim porazit českou dostihovou špičku a přepsat dějiny? Letos je tomu totiž už 70 let, kdy se naposledy podařilo Francouzům v Pardubicích vyhrát. Ovšem toto výročí nebude jediné, o kterém se v Pardubicích bude mluvit. Slavit se bude i 80. výročí od vítězství jediné ženy v legendárním dostihu, komtesy Laty Brandisové.

„Velkou pardubickou považuji za skutečný svátek pro všechny příznivce dostihů nejen v České republice. Dostih je čím dál víc populární i za hranicemi naší země. V den konání Velké pardubické jakoby bylo v dostihovém světě a na pardubickém závodišti vše jasnější, barevnější. Všichni přicházejí s dobrou náladou v očekávání neopakovatelného dostihového zážitku,“ svěřil své pocity primátor města Pardubic Martin Charvát.

Foto: Dostihový spolek

Už po čtyřiadvacáté své jméno s legendárním dostihem spojila Česká pojišťovna. „Česká pojišťovna spojila své jméno s pardubickou steeplechase poprvé v roce 1991 a i letos, tedy v roce našeho 190. výročí, pokračujeme v podpoře tohoto slavného dostihu. Velmi mne těší, že prostřednictvím partnerství s Dostihovým spolkem pomáháme udržet dlouhou tradici Velké pardubické a podílíme se na jejím dalším rozvoji,“ prohlásil člen nejvyššího vedení České pojišťovny Radek Moc.

FRANCOUZSKÉ NADĚJE

Startovní listina 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou byla uzavřena v pátek 29. září, kdy koním a jezdcům jejich startovní čísla vylosoval čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Václav Chaloupka. Na start se postaví 20 koní, z toho třináct polokrevníků. Pětinu startovního pole tvoří svěřenci legendy dostihového světa Josefa Váni, trojice koní sem míří z Francie. „Dostih bude přenášen i do Francie díky spolupráci s francouzskou sázkovou kanceláří PMU, která má čtyřiadvacet poboček na celém světě. I díky tomu se nám podařilo ve francouzských stájích znovu probudit zájem o start v našem legendárním dostihu. A jsem přesvědčen, že pokud uspějí, přidají se k francouzským koním znovu i koně z dalších zahraničních stájí,“ řekl předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Richard Benýšek.

Čtěte také:  Poslední dostihová šance tohoto roku

Francouzský kůň ve Velké pardubické naposledy zvítězil před sedmdesáti lety. Byl jím tehdy dvanáctiletý Rayon de Lune s jezdcem Buretem. Letos by jej mohli jeho následovníci napodobit. Sázkové kanceláře už nyní vidí jako druhého největšího favorita dostihu francouzského Virtus d´Estruval, v jehož sedle bude čtyřnásobný vítěz Velké pardubické Jan

Faltejsek. Trenér Guillaume Macaire do Pardubic posílá také jeho tréninkového partnera Songe d´Estruval a trojici „Francouzů“ doplňuje Urgent de Gregaine trenéra Emmanuela Clayeuxe. Další francouzský kůň pak míří do Ceny Labe.

ŽENY VE VELKÉ PARDUBICKÉ

V roce 1937 v nejstarším a nejtěžším dostihu kontinentální Evropy zvítězila komtesa Lata Brandisová. Dodnes je jedinou ženou, které se to podařilo. Ovšem není jedinou, která se na trať Velké pardubické vydala. V historii tohoto dostihu startovalo dalších šest žen. Druhou nejúspěšnější jezdkyní se dvěma druhými místy byla Eva Palyzová, která bohužel už do Pardubic nepřijede. V neděli 8. října by se ale na závodišti mělo sejít zbývajících pět žen, včetně Charlotte Brew z Velké Británie. Pozvání přijaly i Renata Charvátová, Jana Nová, Lucie Baluchová a také trenérka loňského vítěze Charme Looka a šestinásobná účastnice Velké pardubické Martina Růžičková. Všechny tyto dámy se stanou kmotrami nové knihy Miloslava Nehyby o historii Velké pardubické. „Symbolicky si připomeneme také Latu Brandisovou. Jezdkyně v jejím dresu totiž povede při zahajovacím ceremoniálu slavnostní průvod, ale především zavede koně na start 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou,“ prozradil místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

Čtěte také:  Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

DOPRAVA A PARKOVÁNÍ

Kvůli stavebním pracím na pardubickém letišti, které tradičně slouží jako parkovací plochy při Velké pardubické, dochází ke změnám v systému parkování. Kapacitu letiště nahrazují parkovací plochy v lokalitě plochodrážního stadionu Zlatá přilba a přilehlého fotbalového hřiště ve Svítkově. Odtud bude diváky svážet zdarma kyvadlová doprava. „Jsme s dopravním podnikem domluveni na dostatečném počtu autobusů, které budou jezdit na trase mezi Svítkovem a parkovištěm u Parama. Pro diváky, kteří zaparkují ve Svítkově, jsme nabídli nižší cenu parkování, tedy 50 korun na celý den,“ doplnil Martin Korba.

Další parkovací plocha, na kterou jsou již návštěvníci Velké pardubické zvyklí, je uzavřená silnice I/37 směrem na Chrudim v úseku mezi kruhovým objezdem a Dražkovicemi. Po dohodě s dopravní policií se bude do tohoto prostoru jednosměrně najíždět od Dražkovic. Parkování tu bude stát 150 korun na celý den. Zůstávají také parkovací plochy u vojenské brány letiště.

„Snažíme se návštěvníkům vyjít co nejvíce vstříc, přesto ale poprosím o určitou shovívavost. Na závodiště míří tisíce lidí, což především při hromadném odchodu a odjezdu ze závodiště může znamenat dopravní komplikace. Stejně jako při kterémkoli velkém sportovním utkání, nebo třeba koncertu či festivalu,“ dodal Korba.

Pořadatelé divákům doporučují pro cestu na závodiště využít také posílených autobusových a vlakových spojů. Mezi pardubickým hlavním nádražím a zastávkou Závodiště budou jezdit speciální historické motorové vlaky, České dráhy pak z Prahy vypravují zvláštní vlak, na jehož palubě je možné koupit vstupenky se slevou.

Čtěte také:  Třikrát double při Závěrečném dostihovém dni

VSTUPENKY

Vstupenky na tribuny jsou téměř vyprodány, přesto se jednotlivě ještě vybírat dá. Vstupenek na stání je stále dostatek a bude je samozřejmě možné koupit na pokladnách v den konání dostihů. Za předložení jízdenky Českých drah s cílovou stanicí Pardubice diváci koupí lístky se padesátiprocentní slevou. Tato sleva se ale nevztahuje na vstupenky již koupené v předprodeji. Vstupenky je možné koupit online přes webové stránky závodiště, v síti Ticketportal a na terminálech Sazky.

HRAJEME O KLOBOUK

V rámci nedělního mítinku bude také vyhlášena soutěž o nejhezčí a nejoriginálnější klobouk. Hrát se bude o vstupenky na dostihy a k jejich získání stačí jediné  – vyfotit se na závodišti v klobouku a nasdílet fotografii na sociální sítě s #dostihypce #klobouk.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

11:00 hod.                   slavnostní zahájení

11:30 hod.                   start prvního dostihu

12:30 hod.                   křest knihy

16:40 hod.                   start 127. Velké pardubické s Českou pojišťovnou

SOBOTNÍ MÍTINK

Nedělnímu vrcholu české překážkové sezony bude předcházet tradiční dostihový mítink – Překážkové dostihy. Na programu je sedm dostihů, včetně Zlaté spony, Křišťálového poháru, ale i dostihu pro amatéry. První z nich startuje ve 12 hodin.

Dostihový spolek a.s. dostihy Pardubice Velká pardubická
Předchozí: XIV. den metropolitní sezóny: 72. Nikon St Leger
Následující: Kočárová jízda pozve na Velkou pardubickou

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Dusigrosz a Peintre Elusif poprvé zamíří do pardubického krosu

Devátý a poslední letošní dostihový den přivítají v sobotu Pardubice. Na programu je sedmička dostihů, přičemž nejkvalitnější konkurence se sejde na startu Ceny města Pardubic. V ní si pardubickou cross country poprvé vyzkouší dvojice koní, která dosud sbírala úspěchy v jiných disciplínách. Svěřenec Pavla Tůmy Peintre Elusif patří k našim nejlepším klasickým steeplerům. Ovládl ...