Home > Zpravodajství > domácí sport > 20. mezinárodní závody spřežení v české režii

20. mezinárodní závody spřežení v české režii

Jubilejní 20. ročník mezinárodních závodů spřežení v Nebanicích u Chebu se zapíše do historie jako jeden z nejúspěšnějších pro české účastníky. Jiří Nesvačil junior dokázal zvítězit v kvalifikaci Světového poháru čtyřspřeží a Martin Gössl k tomu přidal prvenství ve dvojspřeží, přičemž přemožitele nenašel ani v závěrečné dílčí soutěži – v tzv. parkuru, neboli překážkové jízdě.

Martin Gössl zvítězil ve dvojspřežíMartin Gössl zvítězil ve dvojspřeží

Do nedělní zkoušky nastupoval z vedoucí pozice také Jan Exnar se svým jednospřežím. Bohužel na parkuru udělal čtyři chyby, které znamenaly penalizaci 12 trestnými body a navíc lehce překročil časový limit. Propadl se tak až na celkové 6. místo za pátou Alenou Brixovou a jezdci z Polska, Německa, Francie a Maďarska. Vítězem se stal Polák Adrian Kostrzewa.

Ve dvojspřeží nastupoval Martin Gössl s vědomím, že by si mohl dovolit dvě shození míčku a stále by mu první příčka neunikla. Zvolil však jednoduchou taktiku – celým kurzem proklusal a v tomto pomalejším chodu si dojel do cíle bez jediné penalizace. Dokonce ani nepřekročil časový limit. „Doufali jsme, že to tak dopadne, i když jsem moc nevěřil, že bychom dojeli v čase,“ prozradil. Radost s ním sdílela většina přítomných, jelikož Martin Gössl je současně reprezentantem pořádajícího klubu. „Byla to pro mě velká zodpovědnost a určitě jsem byl více nervózní, když jsem viděl, kolik lidí mi fandí. O to větší je to pro mě nyní radost – zkrátka nepopsatelný zážitek!“

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Martin GösslMartin Gössl

 Jiří Nesvačil junior měl radost mírně zakalenou nepříliš vydařeným parkurem, v němž inkasoval 6 trestných bodů za poboření kuželu s míčkem a dalších 5 bodů přiřknutých oficiálně za neposlušnost. Nejednalo se ovšem o klasickou neposlušnost koní, ale o chybu jezdce. „Déle jsem si podržel smyčku a oni mi přeběhli na druhou stranu. Praxe se čtyřspřežím na parkuru mi ještě chybí,“ konstatoval Nesvačil, který takto těžký závod absolvoval se čtyřkou poprvé v životě. Donedávna totiž jezdil téměř výhradně s párem koní. Dokonce vedl ve dvojspřeží průběžné pořadí světového žebříčku Mezinárodní jezdecké federace – Top Drivers Awards 2012. Na prvním řádku bodové tabulky by ho nyní měl vystřídat díky zisku 20 bodů za dnešní vítězství již zmíněný Martin Gössl, ačkoliv do oficiálního aktualizovaného pořadí bude nutné ještě dopočítat výsledky z holanského Beekbergenu, kde se konaly ve stejný víkend závody obdobné úrovně.

Jiří NesvačilJiří Nesvačil

Jiří Nesvačil by se nyní rád zúčastnil za dva týdny se čtyřkou mistrovství České republiky v Kladrubech nad Labem a se dvěma zapřaženými koňmi by se v srpnu chtěl vydat na Dunajsko-alpský pohár, jenž je považován za neoficiální mistrovství Evropy. Koná se zpravidla jednou za dva roky, avšak vzhledem k tomu, že musel být před dvěma lety v Topoľčiankách z důvodu nepřízně počasí zrušen, soutěžící budou letos v maďarském Fábiánsebestyénu bojovat o pohár po čtyřech letech.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Jiří Nesvačil by se nyní rád zúčastnil za dva týdny se čtyřkou mistrovství České republiky v Kladrubech nad LabemJiří Nesvačil by se nyní rád zúčastnil za dva týdny se čtyřkou mistrovství České republiky v Kladrubech nad Labem

 

Devadesátiminutový záznam závodů CAI-A v Nebanicích uvede Česká televize v pátek 27. července od 19.25 hodin na programu ČT4. Podrobné výsledky najdete na www.sprezeni-cjf.cz.

Předchozí: Po vozatajském maratonu v Nebanicích vedou Češi v hlavních kategoriích
Následující: Derniéra klusáků na Slovensku
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...