Home > Zpravodajství > domácí sport > 5. den metropolitní sezony: 66. Jarní cena klisen ALAVIS

5. den metropolitní sezony: 66. Jarní cena klisen ALAVIS

První květnová neděle je tradičním termínem úvodní z pěti klasických zkoušek sezóny, a tak vrcholem programu páté kapitoly letošní sezóny v CONSEQ PARKu Velká Chuchle nemůže být jiný dostih než 66. Jarní cena klisen ALAVIS (1600 m, 400 tis. Kč). Zájem o účast v ní předčil očekávání, na startu se sejde maximální možný počet šestnácti adeptek a „pod čarou“ je připravena ještě jedna náhradnice! Celkem je připraveno osm dostihů, kterých se zúčastní 74 koní a 28 jezdců, start prvního dostihu je ve 14 hodin.

Chuchle_Jarní cena klisen

Ilustrační fotografie: archiv Dostihy Velká Chuchle

Roli favoritky nese Francie

Hlavní dostih nedělního programu se vyznačuje nabitou sestavou jak početně, tak výkonnostně. Pozici favoritky si snadným triumfem v přípravném Memoriálu Rudolfa Deyla vysloužila Francie(Zeas Staré Hradiště, ž. Rája), nicméně při pohledu na její loňské výsledky se není až tak čemu divit. Svěřenkyně Heleny Vocáskové mj. v září lehce vyhrála bratislavský vrchol pro dvouleté Karpatskou cenu a o měsíc později v pražské Ceně zimního favorita podlehla pouze vítěznému Jambulovi.

Nejblíže jí před třemi týdny skončily svěřenkyně Zdena Koplíka. Juniorská šampiónka Najinska(DAR, ž. Lukášek) při prvním pražském vystoupení předvedla velice razantní závěrečné zrychlení a pravděpodobně, i vzhledem k ne zrovna ideálnímu průběhu dostihu, neodkryla všechny rezervy, její souputnice Money for Danny (Avarrio Praha, ž. Koplík) bronzem při své jedničkové premiéře příjemně překvapila.

Čtěte také:  Temperamentní Theophilos vítězem 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou

Od páté do osmé pozice se v trialu seřadily další čtyři nedělní adeptky. Nejlepší kvintet v cíli nečekaně uzavřela sázková outsiderka Silk (Jasna, ž. Zatloukal, tr. Josef Váňa), jen o hlavu šestá za ní finišovala zářijová varšavská vítězka Cold As Ice(Vesiba, ž. Havlík, tr. Pejšková) a s třídélkovým odstupem sedmá dorazila Sky Arrov (Lokotrans, ž. Havelková, tr. Kotáb). Asi nikdo by před startem neřekl, že z této skupinky nejdále skončí spolufavoritka Miss Kruk (Valentin Bukhtoyarov, ž. Murzabayev, tr. Šavujev), jenže vítězku karlovarské Ceny zimní královny ani tento matný výsledek neumožňuje odepisovat, nadcházející vystoupení bude nesrovnatelně důležitější a tomu může odpovídat daleko optimálnější vyladění formy.

Tři klisny míří na start po představení se v trojkové Ceně 85. narozenin pana Karla Stibůrka a zejména první dvě v jejím cíli jsou nyní žhavými kandidátkami honorovaných příček. Ve druhém životním startu udržela čisté konto členka týmu obhajujícího loňské prvenství Nidary Navika (DS Pegas, ž. Foret, tr. Wroblewski) a upoutala silným finišem. Také zatím jako jediná letos v Praze stlačila stopky na mílové trati pod sto sekund, přičemž po boji jen o půl délky zpět zůstala Mary Yeats (Stanislav Chudáček, ž. Šmida, tr. Vocásková). Pátá Basic Bara (Syndikát V3J, ž. Chaloupka, tr. Luka) už nabrala ztrátu sedmi délek.

V tomto roce poprvé nastoupí trojice uchazeček, z nichž dvě je nutno brát i bez sezónní rozcvičky maximálně vážně. Původně tréninkové kolegyně, vítězka Ceny Masise z Karlových Varů Lužnice (Strojírna Litvínov, Laube, tr. Michal Tajmr) a držitelka triumfu z bratislavské Ceny zimní královny Sázava (Nutri Horse-Blažková, tr. Blažková) se obě během zimy přestěhovaly a budou reprezentovat jiné stáje, zatímco bronzová z tuzemské Ceny zimní královny Bajadéra (Stáj Jeso, žk. Mach, tr. Sedláčková) nikoliv. Je ve výčtu první z trojice českých odchovankyň na startu, které mohou usilovat o zisk majitelské prémie. Tu má nepochybně v hledáčku i realizační tým poprvé mimo Bratislavu směřující Renessie (MPL Racing CZ, ž. Srnec, tr. Piruch), jež před půlrokem obsadila necelou délku za Sázavou druhé místo ve slovenské Ceně zimní královny. Třetí akvizicí domácího chovu bude Trevilla (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Verner, tr. Petrlík), jejím jediným dosavadním ziskem však je dubnové umístění z brněnského testíku nezvítězivších a odstartuje jako outsiderka.

Čtěte také:  Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Po dvou pátých místech ze tří výletů do Francie se na pražskou dráhu vrací Alhaartca (DS MAENTIVA, tr. Luka), jejíž sedlo obsadí v ČR premiérově angažovaný desátý žokej loňského francouzského šampionátu Theo Bachelot. Třetí svěřenkyně trojnásobného trenéra-šampióna, dosud dvakrát ve Francii neumístěná Maruschka (Equivet, ž. Korečková) je pro případ uvolnění místa na startovní listině náhradnicí.

Autor: Jiří Zlámaný

Francie Jarní cena klisen Metropolitní sezona Velká Chuchle
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Lysá: Prvomájová steeplechase pro Rabbit Wella
Následující: Světový pohár v parkurovém skákání po šesti letech opět v ČR
x

Mohlo by vás zajímat

Pacific Hill se dočkal prvního triumfu – a rovnou v Derby!

V sobotu 22. června se na závodišti ve Velké Chuchli uskutečnil sváteční dostihový den, jehož vrcholem byl nejprestižnější klasický dostih sezóny: 99. České Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč). Navzdory dvěma silným dešťovým přeháňkám se sešla solidní návštěva, publiku se představilo čtrnáct tříletých hřebců a dvě klisny, jako favorit ...