Home > Zpravodajství > pozvánky > 6. Zlatý pohár: Potvrdí Don Debnik letošní vzestup?

6. Zlatý pohár: Potvrdí Don Debnik letošní vzestup?

Hlavním bodem čtrnácté kapitoly letošní sezóny v CONSEQ PARKU Velká Chuchle bude tuto neděli 6. ročník Zlatého poháru společnosti Elektrizace železnic Praha, a. s., s distancí 4200 metrů nejdelšího a s cenou 400 tisíc Kč nejlépe dotovaného dostihu přes proutěné překážky v České republice. Celkem je připraveno šest rovinových a dva překážkové dostihy, na startovních listinách se nachází 89 jmen koní a 36 jezdců, první dostih odstartuje ve 14 hodin.

Ilustrační fotografie: Marcela KlingorováIlustrační fotografie: Marcela Klingorová

Potvrdí Don Debnik letošní vzestup?
Na startu vrcholu programu se sejde atraktivní sestava devíti účastníků. Jedním z aktérů s nejlepší rovinovou minulostí je šestiletý valach Arcibaldo (Wrbna Racing, žokej Novák, trenér Olehla), syn čtyřnásobné klasické vítězky Arganty před třemi lety obsadil druhé místo v Českém derby za výjimečným Age of Japem, nad překážky přešel koncem předloňské sezóny a dosud v této disciplíně zazanamenal jeden triumf a tři umístění, pouze v srpnovém meranském startu nedokončil. O rok mladší valach Taro (Viktor Komárek, jezdec Šimůnek, Josef Váňa) má na kontě šest rovinových vítězství v takových dostizích jako např. klasický St. Leger, Velká cena českého turfu, či CEBC Classic. Na skocích se objevuje od letošního jara a všechny tři dosavadní starty proměnil ve druhá místa. Stejně jako on je i čtyřletý Nonito (TVD Slavičín, ž. Kašný, tréninkový kolega Arcibalda) polským odchovancem, ve své vlasti vyhrál dva rovinové dostihy, premiéru na proutěných překážkách absolvoval v srpnu a na dráze v Kolesách skončil druhý za jedním z nedělních soupeřů Be Japem. Šestiletý host ze Slovenska, narozený v Anglii, So Fantastic (MPL Racing, ž. a tr. Brečka), někdejší vítěz bratislavského Derby-trialu a rakouských Vederemo-Rennen, vloni na skocích jednou vyhrál a dvakrát se umístil, pak však ze zdravotních důvodů rok nestartoval, na konci srpna absolvoval vytrvalecký rovinový testík a nyní jej čeká při kvalitě konkurentů náročný návrat na překážky. Jediným tuzemským rodákem a druhým čtyřletým koněm na startu bude odchovanec přímo svého majitele Holly Mill (Stáj Jeso, ž. Myška, tr. Sedláčková), jehož stáj a žokej budou obhajovat loňský nečekaný triumf s Lorainem. Jejich letošní zástupce z rovin přešel už zkraje tříletého věku a vloni po dvou výhrách obsadil třetí příčku ve Zlaté sponě tříletých, říjnovém pardubickém dostihu přes proutěné překážky, završujícím sezónu začínajících skokanů. První tři starty v tomto roce absolvoval v Itálii, mezi tři nejlepší se sice nedostal, ale vždy dostih dokončil, a v červencové cross-country čtyřletých v Kolesách pak po boji splnil roli favorita.

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

Třetím z pětice v Polsku narozených a dokonce z šestice šestiletých aspirantů bude valach Dekolt (Gabriela-Trachtová, ž. Andrés, tr. T. Hurt), který z dosavadních osmi překážkových startů vytěžil dvě vítězství, přičemž právě tím druhým před čtrnácti dny přímo na chuchelské dráze prokázal dobrou aktuální formu. Valach Be Jape (Englicovi a Kulhánkovi, ž. Havelka, tr. Vocásková) za poslední tři roky podstoupil devatenáct skokanských startů, z nichž čtyři vyhrál. Letos na jaře dvakrát nedokončil steeplechase, ale v létě vyhrál obě tuzemská vystoupení na proutěných překážkách a před dvěma týdny se statečně snažil, i když se v cíli neumístil, při svém premiérovém zahraničním výletu do francouzského Vichy.

New Jape Foto: Marcela KlingorováNew Jape Foto: Marcela Klingorová

Nejúspěšnějším překážkářem ze startovního pole je druhý britský rodák Rabbit Well (Rabbit Trhový Štěpánov, j. Velek, tr. Zobal), vyhrál šest z dosavadních dvou desítek dostihů s překážkami, přičemž nejvýraznějším triumfem byl ten v loňském Zlatém poháru Chládek a Tintěra Pardubice, klasické steeplechase kategorie listed. Jde však o jeho zároveň zatím poslední plný zásah, jelikož mu bilanci často negativně ovlivňovala psychická labilita. Mohla by už sice být, alespoň částečně, zažehnána, v červnu a červenci si připsal dvě umístění, nicméně před sedmi týdny jej ve Velké mostecké steeplechase Don Debnik (Stáj U krále Matyáše UH, ž. Stromský, tr. Bodlák, foto) předčil o dvacet délek. Ten v celkovém pořadí na severu Čech dosáhl na třetí místo, ale jinak už vyhrál ze třinácti čtyři překážkové starty. Vloni na podzim skončil při své pražské premiéře v Ceně ČT a EŽ Praha třetí, nyní přicestuje jako čerstvý suverénní vítěz tradičních Proutěnek šampiónů z Bratislavy.
 
Startovní listiny najdete zde
Sázkové kurzy

Čtěte také:  Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

Další program:

14:00 – Cena společnosti SUDOP Brno, spol. s r. o. (hdcp III. k., 1600 m): program otevře vyrovnaný mílový handicap s kvintetem tříletých a čtyřmi zástupci starších ročníků.
14:30 – Cena společnosti Signalbau, a. s. (IV. k., 3300 m): ve druhém pokračování překážkového seriálu o Pohár EŽ Praha se poprvé představí vítězka loňské polské Jarní ceny klisen Dzazzil.
15:00 – Cena společnosti CZ Loko, a. s. (hdcp IV. k., 1800 m): v dalším handicapu, který nemá favorita, se na střední trať vydá dokonce patnáct uchazečů.
15:30 – Cena společnosti Chládek a Tintěra Pardubice, a. s. (III. k., 1200 m): mezi devíti dvouletými by na nadějné předchozí formy měly navázat klisny Gusan a Platba.
16:00 – Cena společnosti Autocentrum Boura, spol. s r. o. (hdcp III. k., 1200 m): ve sprinterském handicapu se představí hned pět koní, kteří změřili síly i minulý týden.
17:10 – Cena společnosti TIPA Telekom plus, a. s. (III. k., 1400 m): ve druhém nedělním testu pro dvouleté nastoupí řada nositelů velmi kvalitních původů, osm z devíti kandidátů debutuje.
17:40 – Cena společnosti OR-NEXT, spol. s r. o. (IV. k., 2400 m): v závěrečné položce se po roční odmlce na dráhu vrací dvojnásobný jedničkový vítěz Peerless Squeak.

Nikon Ladies Cup 2012
Celorepublikový šampionát rovinových jezdkyň získal nového generálního partnera. Stala se jím firma Nikon, která mj. věnuje třem nejlépe umístěným jezdkyním v konečném pořadí fotoaparáty Nikon 1 V1. Soutěž, vypsaná pro držitelky všech licencí (žokejské, jezdecké, amatérské i žákovské) si již získala značnou popularitu a její existence je pro ženy v sedlech další motivací při leckdy nelehké snaze prosadit se v dostizích proti většinové konkurenci mužských soupeřů. Pořadí jezdkyň v Nikon Ladies Cupu určuje počet vítězství, případně druhých a dalších míst (pokud by ani tato kritéria nerozhodla, rozhoduje vyšší zisk, a dále vyšší úspěšnost (poměr vítězství k celkovému počtu startů). Vítězka obdrží finanční bonus 15 tisíc Kč, druhá v pořadí 10 tisíc Kč a třetí 5 tisíc Kč. Všechny tři dále získají od generálního partnera soutěže fotoaparát Nikon 1 V1. Smlouva s firmou Nikon existenci šampionátu v této podobě také pro rok 2013.

Předchozí: Nejkrásnější kůň ČR evropským šampiónem
Následující: Junioři a veteráni na ME a MS ve vytrvalosti
x

Mohlo by vás zajímat

Loni koně v O2 areně poznali českou vlajku, letos je čeká hradní stráž

Fanoušci jezdectví si ještě velmi dobře vzpomínají na to, jak některým koním v loňském roce dělala problémy při galashow světového parkuru Prague PlayOffs v O2 areně překážka znázorňující českou státní vlajku. Poutavé skoky je čekají i letos. Jeden z nich však svojí originalitou bude ostatní možná trochu zastiňovat. O co ...