Home > Zpravodajství > domácí sport > 64. Jarní cena Klisen Turf Praha a. s.: Vítězná premiéra French Quebec

64. Jarní cena Klisen Turf Praha a. s.: Vítězná premiéra French Quebec

Druhý měsíc letošní metropolitní dostihové sezóny zahájila v CONSEQ PARKu Velká Chuchle první klasická zkouška roku, 64. Jarní cena klisen Turf Praha na 1600 metrů o půl miliónu korun. Odpoledne začalo za příjemného počasí, ale bohužel ještě před polovinou programu přišel místy dosti silný déšť.

ilustr dostihy

Vítězná premiéra French Quebec
French Quebec French Quebec V sestavě šestnácti adeptek favoritkou vítězka přípravného Deylova memoriálu Iceni Girl, úvod dostihu odpálila jedna ze tří reprezentantek stáje Rabbit Trhový Štěpánov Charlayne, tři délky za ní se usadila Rabbit Dark Angel a následovalo ostatní pole, vpředu s Iceni Girl, Nurbelou a White Angel.

V polovině cílové roviny se favoritka posunula do vedení, ale v cíli nakonec byla druhá. Vnější stranou dráhy se zpoza středu pole totiž vynořila v Praze poprvé startující, z Irska importovaná hnědka French Quebec a bez nutnosti výrazného pobízení předvedla zrychlení, jímž získala jisté vítězství o délku a čtvrt. Třetí za Iceni Girl skončila o délku White Angel, na tu další dvě chyběly čtvrté Straightwhiskey a jednu od ní ubránila páté místo Rabbit Dark Angel, za kterou v natěsnaném doběhu získaly ještě nejlepší z tria českých rodaček na startu Nurbela a slovenská účastnice Sansha šestý a sedmý honorář. Čas vítězky 1:43,98 byl významně poznačen podmínkami a morkou dráhou.
French Quebec přinesla první triumf v Jarní ceně klisen pro svého majitele Jiřího Charváta, trenér Čestmír Olehla se v tomto dostihu dočkal druhé výhry po osmi letech (od Arganty 2004) a letos stájí Dr. Charvát pravidelně angažovaný slovenský žokej Ján Havlík, jenž vloni vyhrál Derby v Bratislavě, oslavil na scéně některého z českých klasických dostihů vůbec první triumf.

Čtěte také:  Známá i méně známá výročí Velké pardubické

Další dění:
Úvodní Cena YOKO (hdcp IV. k., 1200 m) byla zároveň otevírací kapitolou letošního seriálu dostihů žákovských jezdců Hippospol Cup a v sedle podruhé v kariéře vítězného pětiletého valacha Sagaji (Luka-Fechtner-Kábrt) získala první životní triumf Žaneta Zábranová.

Na nejkratším sprintu zopakoval vítězné sezónní vstupy z posledních dvou let sedmiletý valach Moon Bay River (Sokrates) a Cenu ComSource, spol. s r. o. (II. k., 1000 m) vyhrál s žokejem Radkem Koplíkem úderným finišem ze středu pole o téměř tři délky.

Mezi deseti tříletými nezvítězivšími účastníky Ceny Alavis (IV. k., 1600 m) se naplno prosadil ryzák Amssio (Luka, Hrubý, Vedral) s žákem Martinem Laubem, lehkou výhrou dal zapomenout na dva týdny starý nevydařený sezónní debut.

Téměř dva roky po první životní výhře přidala v Ceně Femat (III. k., 1600 m) druhou pětiletá hnědka Freya (Pohoda) s amatérkou Helenou Pejškovou, primát vybojovala pod nejnižší zátěží v poli o půl délky.
Také stejně starou vítězku Ceny Brick & Cotto (IV. k., 1600 m) připravuje v Praze-Velké Chuchli trenérka Ivana Pejšková, po roce a půl, počtvrté zvítězivší hnědku Love Style (Marek Šimák) nasedlala žokejce Vendule Korečkové a loňská nejúspěšnější tuzemská jezdkyně se dočkala letošního prvního vítězství.

Naopak jen dva týdny od minulého, zároveň prvního v kariéře, plného uplynuly u Diamond Race (Clint-Racing) a v Ceně Autodopravy František Vlk čtyřletý hnědák s žokejem Garym Hindem jistil už druhou životní výhru. Závěrečný dostih, Cenu Park Inn Hotel Prague (IV. k., 2400 m) pro nezvítězivší tříleté, vyhrál jako před týdnem žokej Milan Zatloukal, tentokrát byl jeho partnerem tmavý hnědák Ében (Teliver Farm ČR).
 
Výsledky

Předchozí: Skokově drezurní závody na Dražce obhajovali domácí jezdci
Následující: Jezdec Zmeko utrpěl vážné zranění hlavy
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...