Home > Zpravodajství > domácí sport > 94. Charvát České derby: Cheeky Chappie završil modrobílý hattrick!

94. Charvát České derby: Cheeky Chappie završil modrobílý hattrick!

Skvělou podívanou nabídl zaplněné tribuně v CONSEQ PARKu Velká Chuchle vrchol první poloviny metropolitní sezóny, Dostihový den Rádia Impuls. Jeho největším lákadlem byl samozřejmě nejprestižnější a také ve Střední Evropě nejbohatěji dotovaný dostih, 94. Charvát České derby (Gd-3, 2400 m, 2,5 mil. Kč), na jehož startu se sešlo patnáct tříletých koní, ale výborní koně se představili i v rámcových položkách nabídky.

Cheeky Chappie vítězí v 94. Českém derby. Foto: archiv Conseq Park

Cheeky Chappie vítězí v 94. Českém derby. Foto: archiv Conseq Park

Cheeky Chappie završil modrobílý hattrick!

Spolufavority Derby byli v dosavadních dvou startech neporažený Honzik Chipera a stříbrný z Velké jarní ceny Holdingu Rabbit CZ Cheeky Chappie (oba 2,5:1) a tito dva také v závěru svedli strhující duel o vítězství. V první části dostihu se na špici pohybovali zdejší novicka Dekatmie (Lokotrans, ž. Koplík) a vítěz Velké červnové ceny Profireal Group Tannhaeuser, ale v polovině trati posunul pětinásobný slovenský šampión Zdenko Šmida do čela New Attacka (Meridian), a ten přivedl pole do koncovky. Dobrou pozici připravila žokejka Martina Havelková Honziku Chiperovi (Dr. Charvát), jenž se posléze ujal vedení, avšak v závěrečných metrech se na něj silným finišem z konce pole, kde jej v klidu vedl žokej Jiří Chaloupka, dotáhl Cheeky Chappie a v konečném čase 2:33,88 jej o krk porazil.

Stal se tak třetím po sobě jdoucím vítězem stáje Monte Negro majitele Jiřího Posáda, ale na rozdíl od předchozích dvou je v přípravě syna trenérského rekordmana Derby Františka Holčáka Radka, pro kterého šlo o premiérový zisk modré stuhy. Cheeky Chappie však završil nejen unikátní čistý hattrick modrobílých barev v Derby, ale i hattrick rodinné trenérské dvojice z Velkých Karlovic v rámci nedělního derby-dne. Jiří Chaloupka stál u všech tří triumfů stáje Monte Negro v Derby: předloni zahájil sérii v sedle Kadynyho, vloni v Mostě představoval největší nebezpečí pro Mistera Aviation, když mu Talarem podlehl jen o hlavu, a letos završil hattrick, a získal své druhé Derby, v sedle Cheeky Chappieho.

Čtěte také:  Hvězdně obsazený start sezóny!

A zatímco o prvenství svedli boj nejvíce tipovaní aktéři, délku a čtvrt za nimi dvojice na třetí a čtvrté příčce byla naprosto nečekaná. Bronzový stupínek obsadil 100:1 startující Vainakh (Ramzan Kadyrov, ž. Havlin), o délku a půl dále si pro čtvrtý honorář a majitelskou prémii docválal zástupce českého chovu, 40:1 odskakující Love Me (Rabbit Trhový Štěpánov, ž. Foret). Nejlepší pětici uzavřela Dekatmie o nos před New Attackem, sedmý se ještě vešel na finančně honorovaná místa druhý z produktů domácího chovu Vajgaros (Patrik ČR, ž. Zatloukal).

Další dění:

Slavnostní program otevřela Cena stáje Sokrates (IV. k., 1800 m), zařazená do MS FEGENTRI amatérských jezdkyň, v níž se představily reprezentantky šesti zemí, a vítězství z konce května si zopakoval sázkový favorit Laran (DS MAENTIVA), opět vedený manželkou vítězova trenéra Václava Luky, amatérkou Mertinou Lukovou.

Následná Simsonova cena (II. k., 1200 m) představila dvouletých koní a v tradičním testu dostihových dorostenců si premiérový životní triumf připsal talentovaný svěřenec svého trenéra, majitele i chovatele Milana Picka Qualiflyer (Hřebčín Pavlin Dvůr-Picek) s žokejem Milanem Zatloukalem.

Šokujícím vítězem sprinterské Ceny TRM (I. k., 1200 m) se pak stal Sign of the Zodiac, jenž mezi pěticí účastníků startoval v kurzu 17:1 a jehož prostřednictvím se po třinácti letech na chuchelské dráze opět vítězně prosadily šedo-červené barvy stáje Ray Racing. Trenér František Holčák potřetí v kariéře vítězného čtyřletého bílého valacha nasedlal žokeji Zdenku Šmidovi, jenž s ním vyhrál jistě o půl délky.

Čtěte také:  Na Pardubickém závodišti dostává prostor nadaná mládež

Top-favorit se naopak prosadil v následné Tattersalls Mile (I. k., 1600 m), hvězdný šestiletý hnědák pražského kouče Tomáše Šatry Chardonney Tcheque (Dr. Charvát) si zapsal již třetí hattrick a celkově dvanácté vítězství kariéry, ke kterému jej dovedla žokejka Martina Havelková.

Svou roli splnila i favoritka Ceny WAGO (I. k., 2200 m) pro tříleté klisny, hnědka trenérky Heleny Vocáskové Francie (Zeas Staré Hradiště) osvědčila velkou výkonnostní konzistenci, když v osmém životním vystoupení, s podporou žokeje Jana Ráji, vybojovala čtvrtý plný zásah.

Jediným nedělním angažmá žokejky Zuzany Vokálkové byl ve Zlatém poháru Rádia Impuls (I. k., 2400 m) čtyřletý valach Always on Sunday a vítěz loňského St. Leger svým výkonem i výsledkem předznamenal dění v chronologicky následujícím Derby: v pozici sázkové druhé šance reprezentant stáje Monte Negro, chystaný Radkem Holčákem zvítězil jistě o tři čtvrtiny délky.

Závěrečnou Cenu EBF (III. k., 1800 m) zvládl na vítězné vlně z Derby žokej Jiří Chaloupka, když si v sedle spolufavoritky Basic Bary (Syndikát V3J) připsal druhé nedělní vítězství, stejně jako její trenér, trojnásobný šampión Václav Luka.

Autor: Jiří Zlámaný

České derby Cheeky Chappie Conseq Park Honzik Chipera Velká Chuchle
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Dívka po pádu z koně skončila v nemocnici
Následující: Nejkrásnější kůň: Tři bělouši proti jednomu vraníkovi

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo termíny prvních osmi dostihových dnů letošní sezóny, které se uskuteční od pondělí 18. května do pátku 3. července. Tyto termíny byly schváleny včetně propozic. Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo také změny termínů všech klasických dostihů. O zahájení dostihové sezóny bylo primárně jednáno se zástupci závodišť ...