Home > Zpravodajství > domácí sport > Aleš Opatrný dosáhl polovičního cíle v cestě do finále

Aleš Opatrný dosáhl polovičního cíle v cestě do finále

Velká cena Frenštátu pod Radhoštěm se překvapivě stala tvrdým oříškem pro velkou část z 23 účastníků, a tak po dlouhé době postupovala do finálové části i jedna z dvojic, která měla na svém kontě 8 trestných bodů. S čistým štítem prošli základním parkurem pouze dva jezdci a shodou okolností se jednalo o ty, jež opravdu hodně potřebovali zabodovat pro případnou účast ve velkém finále v Hořovicích. Martin Matějka i Aleš Opatrný nezaváhali ani ve finále a o vítězství druhého jmenovaného rozhodl pouze rychlejší čas.

Aleš Opatrný a Nobel 1Aleš Opatrný a Nobel 1

 

Úvodní část soutěže mnohé dvojice dokončily s dvojciferným počtem trestných bodů. Mezi ně patřil i Jiří Skřivan s klisnou Kallisto, který donedávna vedl extraligový žebříček. „Byl to pro mě dnes velmi nevydařený parkur. Nejprve přišlo lehké shození bariéry na prvním skoku v trojkombinaci, a pak už jsem neměl vůbec dobrý pocit z našeho předvedení. Nakonec jsme chybovali ještě na desáté a jedenácté překážce,“ smutně konstatoval Jiří Skřivan. Jemu by však ani přes tento neúspěch nemělo nic stát v cestě do finále, podobně jako aktuálně vedoucí jezdkyni Haně Pokorné. Ta si tak mohla dovolit desáté kvalifikační kolo vynechat a již se se svojí stájovou jedničkou plně koncentrovat na poslední závod v Hořovicích.

„Základní parkur nevypadal vůbec náročně. Při prohlídce se mi to dokonce zdálo postavené až příliš snadně, ale nakonec se ukázalo, že stavitel s technickým delegátem odhadli obtížnost velmi dobře. Už v sobotní soutěži na stupni ST** (140 cm) bylo hodně chyb, a to se jednalo o technicky snadnější parkur, než dnes. Na některých koních, kteří zde skákali již od pátku, se podle mě začala projevovat částečně únava. Navíc povrch již stihl po čtvrtečních deštích vyschnout a byl malinko tvrdší, než předešlé dny,“ zhodnotil Aleš Opatrný. Ačkoliv chyby přicházely na většině z 12 překážek, nejvíce bariéry padaly ze skoků s čísly 10 a 11. „Před desítkou koně trochu koukali na tribuny s diváky, někteří byli po předešlé překážce trochu rozpadlí, a pokud si je jezdci nedostali plně pod kontrolu, tak následný oxer již nedokázali doskočit. Kolmý skok číslo 11 měl dost mělké háky a stačil jen lehký dotek, aby břevno spadlo,“ zdůvodnil Opatrný.

Čtěte také:  Maher to dokázal! Šampion GCT zvítězil i v pražské Super Grand Prix

Do finále se Aleš Opatrný probojoval i s nepohárovým Casalem I. Ten si nesl bodové zatížení 4 trestných bodů, díky čemuž si v jeho sedle parkur mohl vyzkoušet tzv. nanečisto. S Nobelem startoval díky nejlepšímu výkonu až jako poslední a této dvojnásobné výhody dokázal využít na 100 %. „Viděl jsem, že Martin předvedl sice i napodruhé bezchybný výkon, ale měl dost pomalý čas – z finálových jízd to byla třetí nejpomalejší. To mi dávalo určitý klid. Nobel je totiž sám o sobě rychlý, aniž bych musel závodit, a tak mi vlastně vše hrálo do karet. Štěstí jsem měl pouze na dvojce, kde mi po jedničce při nájezdu do dvojkombinace vyjel více z oblouku a na poslední chvíli jsem se musel rozhodnout přidat jeden cvalový skok. To bylo asi největší riziko, ale od čtvrté překážky se Nobel opět koncentroval a skákal až do cíle stejně výborně, jako v základním parkuru,“ shrnul spokojený vítěz.

Do žebříčku si přičetl velmi důležitých 15 bodů a se 42 body je nyní sedmý za Martinem Matějkou s 53 body. O bod více má Jiří Luža, jenž ve Frenštátu chyběl a finálovou pozici si mírně upevnil Jan Studnička. Ten ve Velké ceně Frenštátu inkasoval v obou kurzech jednou. Původně měl startovat v předposlední kvalifikaci i další z potenciálních finalistů Jiří Hruška. Ten měl ovšem zcela jiné starosti, neboť v dopoledních hodinách odjel se svojí manželkou do porodnice. Jeho bodové konto tak zůstává nezměněno a 57 body se bude muset ještě v Hořovicích hodně snažit, aby ho z elitní čtveřice nikdo z konkurentů nevyřadil.

Čtěte také:  Zimní jezdecký pohár ČJF přichází s novinkami. Pojede se již posedmé

Asi největším překvapením Velké ceny Frenštátu byla Veronika Jelínková s koněm Forever. Po jednom zaváhání postoupila vůbec poprvé v životě do finálové části Velké ceny v rámci Skokového poháru České pojišťovny a v ní předvedla precizní jízdu bez jediného shození, navíc s velmi slušným časem. Nejen, že tak obsadila skvělé třetí místo, ale obdržela i 10 bodů zajišťujících 26. pohárovou pozici a předstihla tím řadu jezdců zvučných jmen.
Velká cena Frenštátu zajistila svým průběhem atraktivní podívanou i pro poslední kvalifikační závod v Hořovicích. Ten proběhne v sobotu 29. září – tj. den před velkým finále pro nejlepší čtveřici jezdců se střídáním koní. Televizní záznam frenštátské soutěže uvede Česká televize na programu ČT4 premiérově v pátek 21. září od 15.50 hodin, následně ještě ve třech reprízách a na internetovém vysílání.

Zbývá již jen dodat, že o kvalifikační body bojovali ve Frenštátu i jezdci mladší 18 let startující v rámci Kolowrat Junior Cupu. Dnes se nejvíce dařilo Jiřímu Tmějovi, jenž vybojoval s koňmi Žane Mag Centrum a Corsika Mag Centrum první a druhou příčku.

Výsledky všech soutěží najdete na www.skokovypohar.cz

Fotogalerii najdete na Facebooku.

Předchozí: Čeští jezdci v generálce na Velkou cenu Frenštátu poraženi
Následující: Výstava Františka Kupky zahájena
x

Mohlo by vás zajímat

Hřebci divokých koní našli dočasné útočiště na Kozmických ptačích loukách

Skupina třinácti hřebců z milovické rezervace velkých kopytníků přijela 22. listopadu odpoledne na Kozmické ptačí louky na Opavsku. Vytvořili tak první rezervaci divokých koní v Moravskoslezském kraji. „Původně mělo na cestu vyrazit čtrnáct hřebečků. Ale jedno z mláďat, které mělo velmi ostražitou matku, se nepodařilo nalákat do aklimatizační ohrady, kde ...