Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > B-vzorek byl pozitivní. Nikas přijde o vítězství ve Velké pardubické

B-vzorek byl pozitivní. Nikas přijde o vítězství ve Velké pardubické

Na úterní tiskové konferenci pořádanou Jockey Clubem České republiky byly zveřejněny dlouho očekávané výsledky analýzy B-vzorku koní Nikas a Čáriray, kteří měli pozitivní dopingový nález po startech 10. resp. 11. října 2015.

Nikas s Markem Stromským přijdou o vítězství ve Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

Nikas s Markem Stromským přijdou o vítězství ve Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

Analýzu B-vzorků prováděla laboratoř v britském Newmarketu. Ta potvrdila, že se ve vzorcích obou koní byly nalezeny zakázané alkaloidy kofein a theobromin.

Povolená hranice theobrominu jsou dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506. I když se jedná o nepatrné překročení, hrozí Nikasovi a jeho žokejovi Marku Stromskému diskvalifikace.

Ani jedna z látek nijak nemohla ovlivnit výkony koní. Jsou však na seznamu zakázaných látek. O trestu bude rozhodovat Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

Jak uvedl přítomný MVDr. Ivo Štrauss z Komise pro antidopingovou kontrolu koní, byly 12 dní před Velkou pardubickou odebírány vzorky v tréninkovém středisku Stanislava Popelky u Nikase, Modeny a Borderlanda, a u všech byl výsledek antidopingové kontroly negativní. I z tohoto vyplývá, že se nejedná o dlouhodobý doping, ale spíše o nešťastnou náhodu.

Žokej Marek Stromský po zasedání Pořádkové komise s největší pravděpodobností přijde již o druhé vítězství ve Velké pardubické. V roce 2008 v sedle Amant Grise projel cílem jako první. Následně byl diskvalifikován za nedodržení předepsaného kurzu, když neobjeli jeden z točných bodů. O dva roky později byli těsně druzí za vítězným Tiumenem s Josefem Váňou. Marek Stromský ve vyjádření pro Českou televizi řekl, že s ježděním končí.

Čtěte také:  Parkury v Madridu. Prague Lions jdou do pátého kola Global Champions

Dodatečně by vítězi měli být dekorováni Ribelino a žokej Pavel Kašný.

Ribelino s Pavlem Kašným za sebou nechali i favorizovaného Universe of Gracie vedeného Janem Faltejskem. Foto: Sandra Schulzová

Ribelino s Pavlem Kašným při doběhu loňské Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

dostihy Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Výsledky Nikasova dopingového testu budou zveřejněny zítra
Následující: Zasněžené Trojanovice hostily Jezdecký pohár

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Klasický triumf ve druhém startu kariéry

V sobotu 11. května vyvrcholila úvodní část letošní tuzemské dostihové sezóny prvním dílem Klasické trojkoruny, 98. Velkou jarní cenou Pražské Plynárenské (Liste, 1600 m, 600 tis. Kč), jíž se zúčastnilo jedenáct tříletých hřebců. Ilustrační fotografie: www.velka-chuchle.cz Roli favorita nesl v premiérovém sezónním startu loňský juniorský šampión King Archie, avšak po indispozici ...