Home > Zpravodajství > domácí sport > B-vzorek byl pozitivní. Nikas přijde o vítězství ve Velké pardubické

B-vzorek byl pozitivní. Nikas přijde o vítězství ve Velké pardubické

Na úterní tiskové konferenci pořádanou Jockey Clubem České republiky byly zveřejněny dlouho očekávané výsledky analýzy B-vzorku koní Nikas a Čáriray, kteří měli pozitivní dopingový nález po startech 10. resp. 11. října 2015.

Nikas s Markem Stromským přijdou o vítězství ve Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

Nikas s Markem Stromským přijdou o vítězství ve Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

Analýzu B-vzorků prováděla laboratoř v britském Newmarketu. Ta potvrdila, že se ve vzorcích obou koní byly nalezeny zakázané alkaloidy kofein a theobromin.

Povolená hranice theobrominu jsou dva mikrogramy v mililitru moči a přítomno bylo 2,89, přičemž nepřesnost měření je 0,506. I když se jedná o nepatrné překročení, hrozí Nikasovi a jeho žokejovi Marku Stromskému diskvalifikace.

Ani jedna z látek nijak nemohla ovlivnit výkony koní. Jsou však na seznamu zakázaných látek. O trestu bude rozhodovat Pořádková komise Jockey Clubu ČR.

Jak uvedl přítomný MVDr. Ivo Štrauss z Komise pro antidopingovou kontrolu koní, byly 12 dní před Velkou pardubickou odebírány vzorky v tréninkovém středisku Stanislava Popelky u Nikase, Modeny a Borderlanda, a u všech byl výsledek antidopingové kontroly negativní. I z tohoto vyplývá, že se nejedná o dlouhodobý doping, ale spíše o nešťastnou náhodu.

Žokej Marek Stromský po zasedání Pořádkové komise s největší pravděpodobností přijde již o druhé vítězství ve Velké pardubické. V roce 2008 v sedle Amant Grise projel cílem jako první. Následně byl diskvalifikován za nedodržení předepsaného kurzu, když neobjeli jeden z točných bodů. O dva roky později byli těsně druzí za vítězným Tiumenem s Josefem Váňou. Marek Stromský ve vyjádření pro Českou televizi řekl, že s ježděním končí.

Čtěte také:  Sázky Betino od 12.července

Dodatečně by vítězi měli být dekorováni Ribelino a žokej Pavel Kašný.

Ribelino s Pavlem Kašným za sebou nechali i favorizovaného Universe of Gracie vedeného Janem Faltejskem. Foto: Sandra Schulzová

Ribelino s Pavlem Kašným při doběhu loňské Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

dostihy Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Výsledky Nikasova dopingového testu budou zveřejněny zítra
Následující: Zasněžené Trojanovice hostily Jezdecký pohár

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Sázky Betino od 12.července

Společnost TOTO CZ, podnikající pod obchodní značnou BETINO, úspěšně získala od Ministerstva financí ČR nové povolení ke kursovým sázkám na zvířecí dostih. Jako první a zatím jediná tak bude moci obsloužit diváky dostihů přímo na závodištích v České republice a navázat tak na předchozí úspěšnou činnost. Povolení nabylo právní moci 11. června, ...