Home > Zpravodajství > domácí sport > Cena Masise a Lázeňská míle vrcholy nedělního karlovarského mítinku

Cena Masise a Lázeňská míle vrcholy nedělního karlovarského mítinku

Polovina srpna nepřipomíná pouze blížící se konec prázdnin, ale zároveň pozvolné loučení s karlovarskou dostihovou sezónou.Předposlední mítink, složený ze sedmi rovinových dostihů, vyvrcholí Cenou Masise – Grandhotelu Pupp(II.kat., 1.200m).Dostih, v němž mnohdy své kvality poodhalí budoucí šampióni klasického ročníku, se jako důležitý srovnávací test dvouletých koní běhával již na sklonku osmdesátých let minulého století.

Old Story může obhajovat předloňské 3.místo v Lázeňské míli

Old Story může obhajovat předloňské 3.místo v Lázeňské míli

Od roku 1994, kdy se Cena Masise přestěhovala z centrálního závodiště ve Velké Chuchli, je s výjimkou několika mála let pravidelnou součástí dostihového kalendáře v lázeňském městě.Dostih pojmenovaný po jednom z nejlepších koní české historie, držiteli titulu Kůň 20. století a v neposlední řadě významném plemeníkovi, přilákal na start desítku aktérů. U plnokrevníků nejmladší věkové kategorie není jednoduché odhadnout favorita a tím se dostih stává napínavějším. Ani letošní ročník, po dlouhé době s mezinárodní účastí, nebude výjimkou. V převaze klisen své síly poměří hned čtveřice koní, kteří absolvovali přípravnou červnovou dvojkovou Simsonovu cenu. V souvislosti s výtečnou formou koní připravovaných trenérem Allanem Petrlíkem by se o vítězství mohl ucházet druhý ze Simsonovy ceny Valmont Ohne. V sedle potomka Vadeony, karlovarské premiantky Letní ceny klisen z roku 2008, bude majitel vavřínového věnce ze Slovenského derby Jan Verner. Další tuzemský odchovanec Qualiflyer (ž.M.Zatloukal) by se mohl pokusit navázat na své vítězství v Simsonově ceně. V minulém roce se prosadila klisna Lužnice trenérky Heleny Vocáskové. Ta do boje o devadesátitisícovou dotaci tentokrát posílá Luxanu (ž.J.Rája), vítězku trojkového debutu a pátou v Simsonově ceně. Čtveřici trenérek doplňuje Štěpánka Myšková s Bellou Cullen (ž.J.Chaloupka), ve dvou dosavadních startech umístěné na druhém a třetím místě, Miroslava Maršíčková s dvakrát čtvrtou Oscarou (B.Murzabayev) a Polka Iwona Wroblewska s Jarikem (R.Man). Z Moravy do Varů míří slušovická vítězka trojkového klání Poinsettia (ž.P.Foret). Trenér Zdeno Koplík, jehož koně ovládli oba vrcholy předešlého karlovarského mítinku, má v dostihu debutujícího Tamida (ž.T.Lukášek). Obtížně se odhadují šance u hnědky Santin (ž.V.Korečková) i dohlášené ryzky Energy Store (ž.J.Šafář), neumístěných v jejich prvním životním startu.

Čtěte také:  Jezdci mají ve Frenštátě jednu z posledních šancí bodovat do série ČSP

Tradiční Lázeňská míle, pod záštitou společnosti CITY GOLF & RACING CLUB s.r.o.,bude druhým vrcholem odpoledne. Dostih se pyšní historií zasahující do třicátých let minulého století a stále si drží punc kvality, třebaže je vypsán jako dostih II. kategorie. Just Fly (ž.J.Rája) čeká na plný zásah již dva roky, ale jeho dosavadní výkony ho i přes vysokou hmotnostní zátěž pasují mezi favority. Loni se dvakrát dobře umístil v listed dostihu ve Varšavě. Druhý z loňské Českomoravské ceny pomalu nabírá formu, neboť v posledních dvou startech v jedničkových testech skončil druhý a čtvrtý. Nyani Tomba (ž.J.Šafář) přijíždí jako vítěz kratšího rakouského dostihu. Ve třech po sobě jdoucích jedničkových dostizích doběhl dvakrát čtvrtý a v posledním startu, kterým byla Bratislavská míle, po boji druhý. Váhově zvýhodněná je ve dvojkové společnosti vítězná a ve Francii umístěná Maruschka (ž.V.Korečková). Do konečného pořadí by mohlo promluvit i zbylé trio klisen. Loňská vítězka Jarní ceny klisen a bronzová z Oaks Nidara (ž.P.Foret) přechází z delších dostihů na míli a letos běhá převážně mimo Čechy. Na karlovarský zelený ovál se opět vracejí sestry Old Glory (K.Hlubučková) a Old Story (ž.M.Zatloukal). Prvně jmenovaná zde třikrát po sobě zvítězila a v dubnovém dvojkovém testu byla poražená po boji o pouhý nos. Druhá klisna poslední dva starty vyhrála a nyní přijíždí obhajovat svůj červencový triumf. Její předností může být spolehlivost, ze čtyř letošních startů na dotaci nedosáhla pouze jednou. První letošní start a pokus o premiérové české vítězství čeká v neděli na neúspěšného účastníka Českého i Slovenského derby a loni druhého v Bratislavské míli The Mole Catchera (M.Mach). Vyrovnané šance na dotované umístění mají v červenci na mostecké míli vítězný Chuan Che (ž.J.Verner) a Everest Hill (ž.T.Lukášek), který ze šesti dvojkových či jedničkových startů ve vytěžil druhé, třetí a dvě pátá místa. Premiant trojkového vytrvaleckého dostihu a sedmý z letošního Derby Vajgaros (ž.J.Chaloupka) směřuje zpět na kratší distanci.

Čtěte také:  V záři ptýrovských reflektorů nastoupí lídr bodování ČSP Jan Štětina

Program:

14.30   Cena stáje Jasná (IV.kat.,2.000m)

15.00   Cena spol. Realistic, a.s. (IV.kat.,1.600m)

15.30   Cena EBF (III.kat.,1.600m, dvouletí)

16.00   Lázeňská míle – pod záštitou spol. CITY GOLF & RACING CLUB, s.r.o. (II.kat.,1.600m)

16.30   Cena Masise – Grandhotelu Pupp (II.kat.,1.200m, dvouletí)

17.00   Cena spol. Rabbit Trhový Štěpánov (III.kat.,2.400m)

17.30   Cena spol. Karel Holoubek Trade Group, a.s. (III.kat.,1.400m)

Text a ilustrační foto: Marcela Klingorová

Cena Masise Jockey Park Karlovy Vary Karlovy Vary Lázeňská míle
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Nabitý srpnový program dostihového závodiště doplní parkury
Následující: Ptýrov láká na sobotní noční Velkou cenu ČSP 2014

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Cenu Masise ovládla popáté za sebou klisna

Tradiční CENA MASISE,první důležitá zkouška výkonnosti dvouletých koní, v neděli psala své další pokračování.Většina koní v ní úspěšných ve svých výborných výkonech pokračuje i v následných klasických testech. Můžeme se tedy těšit, jak si ti nejlépe umístění v letošním 40. ročníku, nazvaném Pohár Statku Blata Český Ráj, příští rok povedou jako tříletí. Především Barthesa, ...