Home > Zpravodajství > domácí sport > Český skokový pohár v Martinicích s tisícovkou startů

Český skokový pohár v Martinicích s tisícovkou startů

Čtrnáctý ročník Českého skokového poháru, který se stal domácí extraligou v parkurovém skákání, zahájí ve dnech 16. až 19. dubna v Martinicích u Březnice. Kolbiště hotelového resortu Equitana během čtyř dnů zaznamená přes 1000 startů!

Jiří Skřivan nebude v Martinicích chybět. Foto: Josef Malinovský

Jiří Skřivan nebude v Martinicích chybět. Foto: Josef Malinovský

Nejvytíženějšími dny budou čtvrtek a pátek, kdy se počítá vždy s více jak třemi stovkami startů. „Zájem byl tak velký, že nestačila ani kapacita boxů a museli jsme ještě doobjednat dalších 30 boxů v mobilních stanových stájích,“ uvedl ředitel závodů Martin Pecka. Celkem se uskuteční 21 soutěží, z nichž některé budou navíc rozdělené na dvě oddělení. Většina z nich je otevřených pro všechny jezdce a koně, ale chybět nemohou kvalifikace tradičních rámcových seriálů Českého skokového poháru – Amateur Tour pro neprofesionální jezdce a Czech Junior Cup pro jezdce do 18 let. Do hlavního pohárového žebříčku bude samozřejmě zařazena Velká cena, která v neděli odpoledne celý závodní program uzavře.  Stavitelem kurzů soutěží je mezi jezdci velmi oblíbený mezinárodní stavitel Eduard Petrovič z Chorvatska, který martinické kolbiště již dobře zná, a tak má přesně zmapované, kde a co si může pro účastníky soutěží dovolit přichystat.

Pořadatelé v Martinicích každoročně se začátkem nové jezdecké sezony přicházejí s řadou novinek a vylepšení celého areálu a ani letos tomu nebude jinak. „Od letošního roku jsou např. pro jezdce k dispozici nově dvě opracoviště, přičemž jedno bude sloužit pouze k opohybování koní, a bude tak bez skokového materiálu. Díky této skutečnosti se velikost soutěžního kolbiště ustálí na pevně dané rozměry až ke stožáru vedení vysokého napětí, které areál protíná,“ prozradil Martin Pecka.

Čtěte také:  Loni koně v O2 areně poznali českou vlajku, letos je čeká hradní stráž

Závody budou zahájeny již ve čtvrtek v časných ranních hodinách, poprvé se však v rámci seriálů bude bojovat až v pátek, na kdy je připraveno jak kvalifikační kolo Czech Junior Cupu, tak úvodní soutěž Amateur Tour. A právě o tyto soutěže je ke spokojenosti organizátorů hodně velký zájem. „Czech Junior Cupu se v Martinicích zúčastní mnoho mladých jezdeckých nadějí i díky tomu, že se jedná o výjezd juniorské reprezentace, které velí trenér Zdeněk Žíla,“ upřesnil Martin Pecka. V páteční soutěži jedoucí se jako hendikep s výškou skoků 115/120 centimetrů je zapsáno více jak 60 dvojic. Mezi nimi nechybí ani vítězka loňského ročníku Nina Kaločová, která se představí s Ebony i Jacampem. Z reprezentačního kádru se dorazí také Sofie Najmanová, Sára Finsterle, Tereza Markusková, Anna Julie Skřivánková, Markéta Miková, Tereza Vysoudilová, František Stružinský, Denisa Vegrichtová, Alžběta Vyštajnová, Václav Nágr a Alexandr Baraldi.V sobotu se junioři utkají v tradiční soutěži hodnocené na styl a v neděli je čeká finále prvního kvalifikačního kola Czech Junior Cupu.

Loňskou vítězku bude mít na startu úvodní části také seriál Amateur Tour. Ten má v rozpisu závodů vypsané po jedné kvalifikaci v pátek a sobotu. Karolína Javorská se tentokrát představí v sedle Collie a vloni druhá Dana Pinkavová je nahlášena s La Corou 1. O nedělní dílčí finále budou muset zabojovat, neboť zájem soutěžních dvojic je vyšší, než je počet finálových míst – byť byl navýšen na pětadvacet.

Čtěte také:  Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

Většina extraligových jezdců poprvé letos v Martinicích předvede své stájové jedničky, s nimiž budou závodit ve Velké ceně, v pátek. Před víkendem pro ně je vypsána soutěž stupně ST*, tedy s výškou překážek 135 centimetrů. Sobotní pozdní odpoledne je tradičně vyhrazeno pro nepsanou generální zkoušku na Velkou cenu, která ještě více napoví o formě závodníků před nedělní vrcholnou soutěží. Sobotní parkur bude 140 centimetrů vysoký a pojede se na čas.

O první body do Českého skokového poháru se utká předběžně 36 dvojic, které zaslaly přihlášku do zmiňované Velké ceny Martinic s parkurem stupně obtížnosti T* vysokým 145 centimetrů. Mezi přihlášenými je např. druhý nejlepší finalista z roku 2014 Jiří Skřivan, nejlepší žena loňského žebříčku ČSP Denisa Bittnerová nebo třeba Jiří Luža, Jiří Papoušek, Jan Štětina, Zdeněk Žíla a další. Loňské vítězství můžete obhájit kůň Zandiro, s nímž ovšem místo Aleše Opatrného odstartuje Natálie Roučková.

Návštěvníkům martinického areálu budou představeny mj. kompletní trofeje pro Český skokový pohár 2015. Před samotnou Velkou cenou se uskuteční ukázka francouzského programu Pony Games pod vedením Alžběty Maškové ve spolupráci s Vladimírem Mestenhauserem z Jezdeckého klubu Mělník. Pro další aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz. Nedělní program bude opět vysílán živě on-line, a to nejen na webu Českého skokového poháru, ale od letošního roku také na internetovém kanálu České televize.

Český skokový pohár equitana Martinice skoky
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Novinky ve slatiňanské Švýcárně
Následující: Jezdecký sport na obrazovkách ČT v novém formátu

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Explosion je Maherův životní kůň. Svou jedničku předvede v Praze

„Věříme si, je to můj životní kůň,“ řekl na adresu ryzáka Explosiona W jeho jezdec Ben Maher. Dvojnásobný šampion série LGCT ho přiveze na GC PlayOffs do Prahy. Od loňského šokujícího zaváhání podle jezdce valach stihl vyzrát. Dvojnásobný šampion série Longines Global Champions Tour Brit Ben Maher hodil rukavici svým ...