Home > Zpravodajství > domácí sport > Čeští jezdci v generálce na Velkou cenu Frenštátu poraženi

Čeští jezdci v generálce na Velkou cenu Frenštátu poraženi

Napínavou podívanou nabídla divákům sobotní generálka před Velkou cenou Frenštátu pod Radhoštěm, která se jela jako 4. ročník Memoriálu Zdeňka Fialky. Z českých jezdců dopadl nejlépe Jiří Skřivan s klisnou Kallisto. Ačkoliv dokončil základní kolo i rozeskakování čistě, na vítězství mu to však nestačilo.

Bezchybně zajel i slovenský jezdec Igor Šulek v sedle Wavo Profit. Plně využil výhody, že startoval jako poslední ze šesti účastníků rozeskakování a předvedl výkon o téměř sekundu a půl rychlejší, než Skřivan s Kallisto. „Rozhodující částí parkuru byl nájezd na závěrečný skok, kde šel výrazně ušetřit čas podjetím, či objetím překážky s číslem jedna. Věděl jsem, že oba dva jezdci, kteří překážku podjeli, tak chybovali. I proto jsem raději neriskoval a také ji objel, jen jsem si hlídal čas, abych byl rychlejší než Jiří Skřivan,“ prozradil Igor Šulek. Ten skončil se svými dalšími dvěma koňskými svěřenci na 10. a 19. místě.

Ludvík Jandourek - Casio Karsit

Nevděčnou třetí příčku obsadil Ludvík Jandourek s Casiem Karsit, jenž bude v neděli jedním z jezdců bojujících o uchování alespoň teoretické šance na finálovou účast ve velkém hořovickém finále. Vloni ve Velké ceně Frenštátu s tímto koněm zvítězil a nakročeno na prvenství měl i dnes. Právě on byl jedním z těch jezdců, jež se rozhodli zariskovat a zkrátit si dráhu před závěrečnou překážkou. „Trasu jsem měl napočítanou podle mě správně a nebýt toho, že Casio v obratu mírně podklouzl, čímž vypadl z rytmu, odskok by nám vyšel. I když se snažil, co to šlo, aby neudělal chybu, bohužel zadní břevno shodil,“ smutně konstatoval Ludvík Jandourek. Pokud by k tomuto zaváhání nedošlo, vítězství by patřilo jemu, neboť měl čas 38,78 sec., zatímco Igor Šulek s Wavo Profit 44,54 sec.

Dalším velkým favoritům se v sobotní soutěži stupně ST** (140 cm) příliš nedařilo. Aleš Opatrný dokončil s Casalem po zisku 5 trestných bodů na 17. místě a s Nobelem, s nímž chce v neděli bodovat do Skokového poháru České pojišťovny, se umístil s 15 trestnými body až na předposledním 29. místě. O mnoho lépe na tom nebyl Jiří Hruška. Ten s Mr. Voxem inkasoval 10 trestných bodů a zařadil se na třiadvacáté místo. Další z potenciálních finalistů – Jan Studnička s Datasys Duelem – se po jedné chybě musel spokojit se 14. příčkou.

Černým koněm Velké ceny Frenštátu by se mohl stát další z jezdců, jenž má velmi blízko finálové účasti, a tím je Martin Matějka s Kar Karem MM. V sobotu se rozeskákal pouze v Ceně Radegasta na stupni S**, kdy se mohl radovat po bezchybném základním i finálovém kole z třetího místa. Před ním skončil pouze Jiří Hruška s Esprim 2 a o 14 setin sekundy rychlejší Jan Zwinger s Madeirou 3.

Igor Šulek - Wavo Profit

Čtyřicátému druhému ročníku Ceny Radegasta předcházela stylová soutěž rámcového seriálu pro jezdce do 18 let Kolowrat Junior Cup s výškou překážek 120 centimetrů. Na třech koních v ní startovala Lucie Anovčínová s hned s prvním z nich, s Casisem-HS, nenašla přemožitele. „Bylo to docela náročné, přesedat z jednoho koně na druhého, ale dalo se to zvládnout i díky šikovné ošetřovatelce mých koní, která mi hodně pomohla,“ uvedla Lucie Anovčínová. „Před těmito závody jsem byla na průběžném 4. místě Kolowrat Junior Cupu, tak pevně věřím, že nám již účast ve finále nemůže uniknout,“ dodala.

Tečku za sobotním programem udělalo kvalifikační finále Equiservis Amateur Tour. Téměř všichni startující, jimž se podařilo soutěž dokončit, postoupili s čistým štítem do rozeskakování. V něm již nezaváhaly pouze dvě dvojice. První z nich byla Dana Beranová s Cicerem 2 a posléze ještě Dana Pinkaková s La Corou 1. Ta podobně jako v případě Igora Šulka dokázala využít pozice posledního startujícího a zhruba s 1,5sekundovým náskokem zvítězila.

Kompletní výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Nedělní program začíná v 10.00 hodin, začátek Velké ceny je naplánován na 15. hodinu

Předchozí: Boj o poslední postupová místa i v Kolowrat junior cupu
Následující: Aleš Opatrný dosáhl polovičního cíle v cestě do finále

Národní hřebčín míří na Světové jezdecké hry do amerického Tryonu

Poprvé v historii se na jezdeckých závodech v USA představí čtyřspřeží starokladrubských koní z České republiky. Reprezentovat bude pod vedením Jiřího Nesvačila jun. z Národního hřebčína. Světové jezdecké hry se konají 10. – 24. září 2018 v americkém Tryonu v Severní Karolíně. Přípravy na akci probíhají průběžně od začátku roku. ...