Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > ČJF jednala se SVS o vývoji nákazové situace EIA

ČJF jednala se SVS o vývoji nákazové situace EIA

V pondělí 22. června 2015 proběhla v sídle Státní veterinární správy ČR schůzka iniciovaná Českou jezdeckou federací, která se týkala aktuálního vývoje nákazové situace infekční anémie koní (E.I.A.) v okolních zemích…

405751_600606_xxx1

Za Českou jezdeckou federaci se jí zúčastnila prezidentka ČJF Ing. Olga Plachá. Ta jednala s ředitelem Odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS ČR – MVDr. Zbyňkem Semerádem. „Důvodem schůzky bylo v první řadě podrobnější seznámení se s aktuální situací. Sdílíme totiž obavy některých jezdců a majitelů koní z cestování do oblastí, které jsou blízké postiženým místům. Obavy nejsou jen z možnosti přímé nákazy, jejíž pravděpodobnost není naštěstí příliš vysoká. V případě nepříznivého vývoje by však mohlo dojít v blízké budoucnosti k omezení cestování, resp. k preventivní karanténě u koní, kteří se v daných regionech pohybovali. To by pak mohlo velmi narušit dlouhodobé plány pro účast na velkých mezinárodních akcích,“ uvedla Olga Plachá.

Ze strany Státní veterinární správy ČR bylo doporučeno, aby pořadatelé jezdeckých závodů sami zvážili míru rizika s ohledem na potenciální účastníky akce a případně si stanovili individuálně přísnější veterinární opatření, než je jim ukládáno SVS ČR. „Rozhodně v tuto chvíli není možné např. omezit možnost přihlášení jezdců a koní z Maďarska či Polska. Pořadatel však může u všech koní vyžadovat povinnost laboratorního vyšetření krevního vzorku daného koně s výrazně aktuálnějším datem, než je 6 měsíců. – Jednou z čerstvých informací např. je, že pro CSIO Bratislava bude muset toto vyšetření být nejdéle 30 dní staré, jinak koně nebudou ani vpuštěni do dějiště závodů,“ upozornila prezidentka ČJF.

Čtěte také:  Večerní vyjížďka se změnila v tragédii

S panem MVDr. Zbyňkem Semerádem se taktéž Ing. Olga Plachá domluvila na podání oficiálního dotazu České jezdecké federace adresovaného Státní veterinární správě ČR, na jehož základě SVS opět oficiální cestou osloví příslušné veterinární správy v Maďarsku a v Polsku o předání bližších informací k celé problematice v postižených zemích. Současně by druhá strana měla dodat informace, zda se v daných oblastech budou konat plánované mezinárodní jezdecké akce, eventuálně jaká opatření budou přijata, aby se předešlo možnému šíření nákazy infekční anémie koní.

Zdroj: ČJF

ČJF veterinární správa
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Bude dál kralovat Trezor nebo Zarif zopakuje vítězství?
Následující: Oslava 70 let hřebčína Slatiňany

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Titul je skoro zázrak, říká Michaela Jakešová, nová mistryně v jezdecké vytrvalosti

Domácí tituly v jezdecké vytrvalosti znají pro rok 2018 majitele. V severočeském Slavošově se v kategorii mladých jezdců a juniorů radovala Lucie Sedláková s AE Egyptian Hakeem Ox, když se o jejím prvenství před Kateřinou Suchou na koni Licia Ferra rozhodlo na osmdesátikilometrové trati až v závěrečných stovkách metrů. V ...