Home > Zpravodajství > domácí sport > CSI Zduchovice s kvalifikací pro ME juniorů a mladých jezdců

CSI Zduchovice s kvalifikací pro ME juniorů a mladých jezdců

Jediné letošní mezinárodní skokové závody v České republice se uskutečnily 7. – 11. června ve Zduchovicích na Příbramsku. Ty byly důležité zejména pro jezdce v kategoriích juniorů a mladých jezdců, kteří měli možnost získání kvalifikace pro srpnové mistrovství Evropy v rakouském Ebreisdorfu. Zájem o účast v něm je velký i díky dobré dostupnosti.

Tina Šalková - Toro 03 Foto: Jan MatuškaTina Šalková – Toro 03 Foto: Jan Matuška

Skoková komise České jezdecké federace tudíž chce na evropský šampionát vyslat maximální možný počet dvojic, tedy pět v každé kategorii – vč. dětí, kterých se kvalifikace netýká. „Ačkoliv po nedávných závodech CSIO JYPCh v Lamprechtshausenu a právě uplynulém zduchovickém CSI JYPCh máme již jasnější představy, kdo z dětí, juniorů a mladých jezdců by měl Českou republiku v Ebreisdorfu reprezentovat, zatím nebudeme uveřejňovat konkrétní jména. Ta si necháme až pro termín jmenovitých přihlášek – tj. 13. července,“ uvedl Martin Ohnheiser, jenž byl jmenován vedoucím české ekipy. „Stále také někteří jezdci nedodali soupis všech dosažených kvalifikačních výsledků,“ doplnil.
Kvalifikační závodem pro mistrovství Evropy se stala ve Zduchovicích nedělní Grand Prix určená právě těmto věkovým kategoriím. Společná soutěž juniorů (135 cm) a mladých jezdců (140 cm) se stala pro přihlášené velkým oříškem. Stavitel parkuru Martin Otto postavil parkur opravdu na kvalifikační úrovni a nikomu z 28 startujících se ho nepodařilo překonat bezchybně. Došlo tak na rozeskakování jedenou chybujících. V něm již diváci viděli čtyři precizní jízdy, přičemž nejrychlejší z nich předvedla Tina Šalková v sedle valacha Toro 1 a zajistila si tím prvenství. Tato juniorská jezdkyně je jistě pro nadcházející evropský šampionát velkou nadějí, neboť evropského podniku se účastnila již v dětské kategorii.

Tina Šalková byla ve zduchovické Grand Prix jedinou Češkou v první pětici, další přední příčky ukořistili závodníci ze Slovenska, Polska a Maďarska. Šesté místo patřilo opět Tině Šalkové – tentokrát s Merrou. V pátek, ani v sobotu jsme se v této sekci české hymny nedočkali. První den byla nejlepší z domácích druhá Adéla Půlpánová, v sobotu pak opět na stříbrné příčce Zdeňka Vávrová.
V dětských soutěžích na sebe první dva dny upozornila Aneta Paličková s klisnou Dorca. Nejúspěšnější česká dvojice při nedělní Velké ceně (120 cm) Petra Boháčová skončila v sedle Sissi 3 třetí. V rozeskakování nestačila na zástupce Maďarska – Máté Lehotai a Zsófia Csonka.

Soutěže pro pony byly rozděleny na dvě túry – Small Tour a Big Tour. V malé túře se nepřemožitelnou stala dvojice Šárka Tůmová s Karou/Bacardií a po vítězství ve čtvrtek i v pátek si vyskákala prvenství také v sobotním finále. Ve velké túře nejlepší výkony podávala se svými poníky německá jezdkyně Ivana Lesermann. Po vzoru Šárky ani ona nenechala nikoho jiného vyhrát. V Grand Prix (120 cm) obsadila dokonce první i druhé místo. Z českých jezdců se představila Marie Hrudková, Viktor Trávníček a Nicola Grünthálová. Poslední zmiňovaná si však s sebou svého nejlepšího ponyho Primus de L´Aube nepřivezla.

Ve Zduchovicích byly vypsány navíc otevřené soutěže Small, Middle a Big Tour. I přes souběžně probíhající závody Skokového poháru České pojišťovny v Suché u Litomyšle se zde sešlo poměrně kvalitní startovní pole. Dorazila např. úřadující mistryně České republiky Zuzana Zelinková. Během prvních tří dnů se ovšem nejúspěšnějším jezdcem Medium a Big Tour stal Kamil Papoušek. Se svými koňmi Bel Canto a Portos TS získal tři prvenství a několik dalších umístění. Další výraznou dvojicí byli plzeňští Jiří Luža a Jan Štětina. Zatímco druhému zmíněnému se dařilo vyhrát páteční střední túru (130 cm), nedělní finále (130 cm) vyhrál jeho stájový kolega Jiří Luža. Ze Slovenska se v dobrém světle ukázala Jana Miklošová. S koněm Nourejev N Z získala v sobotní velké túře (140 cm) druhé místo za Kamilem Papouškem a v neděli se jí podařilo zvítězit. V Grand Prix skončil druhý Ondřej Zvára (Cento Lano Arcus) a třetí Zuzana Zelinková s Cotton Candy.
V malé túře se dařilo juniorce Adéle Půlpánové. Páteční soutěž i sobotní finále (120 cm) v sedle Chantal dokázala vyhrát. Podrobné výsledky najdete na www.zavody-zduchovice.cz.

Předchozí: Mokrou Suchou ovládla Hana Pokorná
Následující: Dostihový den GAAN CZ: Vítězná premiéra pro Bionic Face

Do amerického Tryonu už zamířili na Světové jezdecké hry první sportovci i koně, Češi nebudou chybět

Jezdecký sport už naplno žije největší událostí roku. V úterý začnou Světové jezdecké hry a do amerického Tryonu, dějiště akce, už zamířili první účastníci velkolepé podívané. V zámoří nebudou pochopitelně chybět ani čeští reprezentanti. To, o jak masivní akci se jedná, dokumentuje i fakt, že jde o největší leteckou přepravu ...