Home > Zpravodajství > informujeme vás > Čtrnáctispřeží přivezlo dekret UNESCO

Čtrnáctispřeží přivezlo dekret UNESCO

Netradiční takzvanou domino zápřež složenou ze sedmi běloušů a sedmi vraníků starokladrubských koní poprvé v historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem zapřáhli jeho zaměstnanci v sobotu 5. října 2019 na oficiální oslavu zápisu Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Na této slavnosti tak toto impozantní čtrnáctispřeží přivezlo na nádvoří hřebčína dekret stvrzující zápis zdejší krajiny na prestižní seznam světového dědictví. Do Kladrub nad Labem dekret doputoval ze sídla UNESCO z Paříže a je podpisem stvrzen generální ředitelkou UNESCO, paní Audrey Azoulay.

Slavnost se konala za účasti veřejnosti a pozvaných hostů, mezi které patřili místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, velvyslanci Dánského království, Číny, Španělska, Maďarska či Kuvajtu a rovněž ministr zemědělství Miroslav Toman a ministr kultury Lubomír Zaorálek. Právě oba ministři slavnostně převzali tento dekret a předali jej řediteli národního hřebčína Jiřímu Machkovi.

Kladrubský hřebčín se letos v červenci stal prvním hřebčínem na světě, který je zapsán na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Zároveň jde o první památku ČR zapsanou na tomto seznamu, která spadá přímo pod resort zemědělství.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na den oslav speciální program se starokladrubskými koňmi, k hlavním bodům programu patřilo předvedení volného stáda klisen s hříbaty a závěrečné vystoupení čtyř šestispřeží. Přítomní ministři v rámci programu také slavnostně odhalili desku, která u hlavního vchodu označuje hřebčín jako památku UNESCO. Celý program uzavřel koncert sopranistky Markéty Fassati v kostele svatého Václava a Leopolda.

Čtěte také:  Premiéra Global Champions v New Yorku. Diváci do arény poplují po řece

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Letos v březnu uplynulo 440 let od vydání dekretu císařem Rudolfem II., kterým mu udělil statut císařského dvorního hřebčína. Jeho rozsáhlý komplex je od roku 2002 unikátní národní kulturní památkou stejně jako základní kmenové stádo starokladrubského koně. Poprvé v českých dějinách se tak hospodářské zvíře stalo vedle uměleckých a architektonických děl oficiální součástí kulturního dědictví České republiky.

Možnost navštívit hřebčín v Kladrubech nad Labem mají zájemci ještě do konce měsíce října, kdy bude hlavní návštěvnická sezóna 2019 ukončena.

Tisková zpráva NH Kladruby, foto: Dalibor Gregor

Kladruby nad Labem Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. UNESCO
Předchozí: Kočárová jízda pozve na Velkou pardubickou
Následující: Pardubická sobota se špičkovými steeplery a proutěnkáři

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Oslava zápisu Národního hřebčína do UNESCO

V sobotu 5. října 2019 se uskuteční v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem oslavy zápisu Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rozhodl o něm Výbor pro světové dědictví na svém zasedání v ázerbajdžánském Baku dne 10. ...