Home > Zpravodajství > pozvánky > Den otevřených dveří u chovatelů rodinného koně

Den otevřených dveří u chovatelů rodinného koně

Moravský teplokrevník a Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka, to jsou dva pojmy, které již od minulého století neodmyslitelně patří k sobě 🙂 SCHPMT ve spolupráci s majiteli koní plemene moravský teplokrevník pořádají „DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ U CHOVATELŮ MORAVSKÉHO TEPLOKREVNÍKA“ . O tomto víkendu si 1. dubna 2012 chovatelé MT připomenou již osm let od založení plemenné knihy moravského teplokrevníka a právě na tento den tj. 1. dubna 2012 od 14 hod do 16 hod. připravili majitelé rodinného koně pro všechny generace možnost i jiným seznámit se s tímto plemenem.

2010 Tasovska podzimni jizda

Moravský teplokrevník, plemeno koní pocházející z Evropy, je tu s námi již po generace. Teplokrevní koně chovaní na bývalém území Rakouska – Uherska v hřebčínech Radovec, Mezöhegyes, Piber, Kisber, Bonczhida, Wieselburg vytvořili kmeny – Furioso, Przedswit, Gidran, Star of Hannover, North Star, Nonius, Shagya , které přetrvaly až do dnešních dní. Od 40. let minulého století se k těmto kmenům přiřadila i linie Catalin vzniknuvší v hřebčíně Motešice. Historický a společenský vývoj v Evropě se podepsal na vývoji těchto kmenů. Tito koně se na území ČR dostali zejména po roce 1918 z likvidační podstaty rakouských hřebčínů, připadající na náš stát. Stejně jako ve světě, se historický a společenský vývoj v Čechách a na Moravě se značnou měrou podepsal i na odlišném vývoji chovu koní. Na území Moravy chovatelé shromažďovali koně na podkladě výše uvedených polokrevných kmenů a docílili koně vysoce prochovaného, typově vyrovnaného, ušlechtilého, živého temperamentu. Do roku 2004 byli tito koně zařazeni v plemeni český teplokrevník (CT), jehož šlechtitelským cílem byli podstatnou měrou ovlivněni.

Čtěte také:  Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

V roce 2004 na základě nesčetných aktivit SCHPMT došlo k uznání rázu koní moravský teplokrevník za samostatné plemeno. Snaha byla doceněna a 1.4.2004 se SCHPMT rozhodnutím Ministerstva zemědělství České republiky stává uznaným chovatelským sdružením pro plemeno moravský teplokrevník.

Z celkového stavu koní v ČR v roce 2004 Ing. Josef Volenec doporučil k regeneraci moravského teplokrevníka na základě analýzy 12 vhodných hřebců a 150 klisen. Do PK MT bylo v roce 2004 zapsáno 10 plemenných hřebců a 67 klisen. I přes krátkou dobu trvání PK MT se podařilo plemennou knihu rozšířit na dnešních 28 plemenných hřebců, 182 plemenných klisen, 109 koní dorostu a to díky nejen přihlášení vhodných koní k regeneraci, ale také i zdárným odchovům našich chovatelů. Ač populace MT není zatím velká má své příznivce a velká část koní je v rukou malochovatelů.

2012 MT

Chcete se o těchto koních dozvědět víc, přímo od jejich majitelů? Zveme Vás k návštěvě.

Kde se setkáte s moravskými teplokrevníky, kam jste 1.4.2012 zváni na návštěvu:

 • Ing. Jaroslav Richter, Jívka 332,Janovice,Trutnov,541 01
 • Grunt Galatík s.r.o., Těšánky, Zemědělský dvůr Těšánky 1, 768 02 Zdounky
 • KVATRO-EKOSTATEK s.r.o.,Velká nad Veličkou 877,696 74
 • HŘEBČÍN TASOV, a.s., Líčkov 111 – samota Tasava, 438 01 Žatec
 • Bc. Božena Soušková, Uhřičice 221,752 01
 • Ladislava Bohuslavová, Spankov 9,Líté,Dolní Bělá,331 52
 • Mgr. Josef Pokorný– Hanácký jezdecký klub, Šargoun 945,Karlov,Litovel,784 01
 • Ilona Zmeškalová, Jindřichov 27,Hranice,753 01
 • Ing. Jana Burešová – Farma Bureš, Pustiměř 49, 683 21
 • Marie Urbanová, Jindřichov 27,Hranice 1,753 01
 • Šárka Veselská– Hanácký dvůr Polkovice, Polkovice 198, 751 44 Polkovice
 • Mgr. Jana Svárovská , Kotojedská 1694 , Kroměříž, 767 01 (vchod ze dvora)
Čtěte také:  Poslední dostihová šance tohoto roku

Další informace o moravském teplokrevníku na www.moravskyteplokrevnik.cz

 

Předchozí: Proč nevypalovat suchou trávu
Následující: Pardubice: dráha dostává nový kabát
x

Mohlo by vás zajímat

Loni koně v O2 areně poznali českou vlajku, letos je čeká hradní stráž

Fanoušci jezdectví si ještě velmi dobře vzpomínají na to, jak některým koním v loňském roce dělala problémy při galashow světového parkuru Prague PlayOffs v O2 areně překážka znázorňující českou státní vlajku. Poutavé skoky je čekají i letos. Jeden z nich však svojí originalitou bude ostatní možná trochu zastiňovat. O co ...