Home > Zpravodajství > pozvánky > Den starokladrubského koně a otevření výstavy „Tož budeme sedlat…“

Den starokladrubského koně a otevření výstavy „Tož budeme sedlat…“

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 26. 5. 2018 slavnostní program pod názvem Den starokladrubského koně, který je oslavou výjimečného plemene koní, jeho domovského hřebčína, ale také tradičních činností, které k původnímu dvornímu hřebčínu patří. Zároveň je připomenutím úspěchů, kterých Národní hřebčín dosahuje v současnosti, zejména předložením nominační dokumentace pro zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. V souvislosti s oslavami 100. výročí založení Československa otevírá Národní hřebčín výstavu „ Tož budeme sedlat…“, která pojednává o vztahu prezidenta T. G. Masaryka a koní.

V rámci Dne starokladrubského koně je pro širokou  veřejnost připravena řada vystoupení a prezentací, jejichž jednotícím  prvkem jsou oslavy 100. výročí vzniku Československa. Celodenní program začíná již v 10 hodin chovatelskou ukázkou, v 11:30 hod. je očekáván příjezd posledního císaře Karla I v slavnostní zápřeži. Program tak symbolicky zachycuje přelomové období rakousko-uherské monarchie a vznik Československa. Dopolední program je věnován „starému mocnářství“, odpolední mladé republice.

Hlavní program začíná v 13:00 hod., obsahuje 16 výjimečných prvků, do kterých bude zapojeno téměř šedesát koní. Veřejnost se může těšit na vystoupení starokladrubských běloušů a vraníků v samotném srdci Národního hřebčína – na hlavním nádvoří. Prezentovány budou ukázky zápřeže, jezdecká čtverylka či kočárový rej. Nebudou chybět ani adrenalinová vystoupení jako např. Jump&Drive, uherská pošta, pushball  (koňský fotbal) či závěrečné vícespřeží. Vybrané části programu budou doprovázeny Hudbou Hradní stráže.

Čtěte také:  Prague Lions v Londýně doskákali pro deváté místo. GCL vyhráli domácí

V hlavním programu bude prezentován nově restaurovaný kočár Tomáše Garrigua Masaryka, který mohou návštěvníci obdivovat vystavený v Císařské jízdárně mezi 10 a 12 hodinou. Tomáš Garrigue Masaryk měl ke koním vřelý vztah, starokladrubské koně zakomponoval do prezidentského protokolu. K tomuto tématu připravil Národní hřebčín  výstavu „Tož budeme sedlat…“, která se otevírá právě v souvislosti se Dnem starokladrubského koně.

Výstava je koncipována jako pocta Josefu Krejčíkovi vrchnímu podkonímu prezidentských stájí, který pocházel z Kladrub nad Labem. Návštěvníci se zde dozvědí nejen o Hektorovi, Masarykově nejoblíbenějším koni, ale i o organizaci slavnostní inaugurace prezidenta a prezidentských kočárech.  Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Archivem Pražského hradu, Archivem Kanceláře prezidenta republiky, Muzeem T. G. Masaryka v Lánech,  Národním filmovým archivem, Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem Praha. Návštěvníkům bude výstava přístupná do 31. října 2018.

Slavnostní Den starokladrubského koně se uzavře koncertem přední české harfenistky Kateřiny Englichové a mezzosopranistky Evy Garajové v kostele sv. Václava a Leopolda. Na něj navazuje netradiční prohlídka zámeckých interiérů formou Muzejní noci, která bude probíhat od 19:00 do 24:00 hod.

Záštitu nad akcí převzali ministr zemědělství Jiřím Milek, ministr kultury Ilja Šmíd a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Vstupné na Den starokladrubského koně: 150 Kč (dospělí), 100 Kč (děti, studenti, senioři, 400 Kč (rodinné vstupné).

Tisková zpráva

Den starokladrubského koně Kladruby nad Labem Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. starokladrubský kůň
Předchozí: O ČSP Velkou cenu Prahy v Hradištku je velký zájem
Následující: Na startu první kvalifikace se objeví i dvojice vítězů Velké pardubické

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Jiří Nesvačil jun. čerstvým držitelem zlatého odznaku FEI

Čestný odznak FEI (Mezinárodní jezdecké federace) se uděluje sportovcům, kteří během své sportovní kariéry úspěšně absolvují mistrovství světa, nebo kontinentální mistrovství. Pro získání zlatého odznaku je třeba šest úspěšně dokončených účastí. Reprezentant Jiří Nesvačil jun. získal v letošním roce čestné ocenění Mezinárodní jezdecké federace v disciplíně spřežení, která je náročná ...