Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > Fotogalerie > Den starokladrubského koně

Den starokladrubského koně

Poslední květnovou sobotu, 28. 5. 2016 připravil Národní hřebčín Kladruby nad Labem slavnostní program pro veřejnost na hlavním nádvoří v Kladrubech nad Labem. Po téměř tříleté pauze, během které probíhala rozsáhlá rekonstrukce, ožily prostory hřebčína výjimečnou událostí, jejímž cílem byla prezentace umu nejen starokladrubských koní, ale také představení zrekonstruovaného hřebčína veřejnosti.

Začínalo se již v dopoledních hodinách chovatelskou ukázkou, při které byli předvedeni starokladrubští plemenní hřebci a klisny. Císaře Františka Josefa I. s chotí Alžbětou Bavorskou přivezlo slavnostní osmispřeží. Císař s císařovnou pobývali na kladrubském zámku hned několikrát. Zastavovali se zde při cestě do Prahy nebo pro účast na oblíbených parforsních honech.

Mezi hlavní body programu patřila prezentace Dánského královského spřežení se zlatým kočárem, k jehož účasti vyslovila souhlas osobně dánská královna Margrethe II. Návštěvníci mohli krásu zlatého kočáru obdivovat nejprve v dopoledních hodinách v expozici. Následně pak měli příležitost shlédnout předvedení Dánského královského spřežení v hlavním programu na nádvoří hřebčína.

Snímek_DSK 1880

Vyvrcholením celého dne byl téměř čtyřhodinový program, který shlédlo přes 2000 diváků. V programu se mimo jiné objevil „Rej kočárů“, adrenalinová ukázka s názvem „Rychlá kola“, ve které excelovali bratři Nesvačilové, či předvedení „Uherské pošty“.

Jedním z nejvíce emotivních vystoupení bylo přivedení volného stáda starokladrubských bělek pouze v doprovodu vodičů. Kmenové stádo běloušů chované zde v hřebčíně v Kladrubech nad Labem je spolu s hřebčínem od roku 2002 vyhlášeno za národní kulturní památku a stalo se jedním z mála živých tvorů na světě, na které je nahlíženo jako na skutečné kulturní dědictví.

Čtěte také:  Kellnerová dosáhla na své nejlepší umístění v LGCT

Snímek_DSK 2522

Závěrem dne přijelo na scénu celkem 22 koní najednou. Bělouši zapřažení ve dvanáctispřeží a vraníci zapřažení v desetispřeží, za zvuku Smetanovy Vltavy zanechali v divácích jedinečnou atmosféru slavnostního zakončení výjimečné události.

Text: Tisková zpráva NH Kladruby

Foto: Sandra Schulzová

Den starokladrubského koně Kladruby nad Labem Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. starokladrubský kůň
Předchozí: VII. den metropolitní sezóny: 13. Cena Nory Jeane pro Dally Hit
Následující: Pátou zastávkou Českého skokového poháru je Litomyšl

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Den starokladrubského koně a otevření výstavy „Tož budeme sedlat…“

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 26. 5. 2018 slavnostní program pod názvem Den starokladrubského koně, který je oslavou výjimečného plemene koní, jeho domovského hřebčína, ale také tradičních činností, které k původnímu dvornímu hřebčínu patří. Zároveň je připomenutím úspěchů, kterých Národní hřebčín dosahuje v současnosti, zejména předložením nominační dokumentace ...