Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Divocí koně byli vypuštěni na pastvinu v Národním parku Podyjí

Divocí koně byli vypuštěni na pastvinu v Národním parku Podyjí

Divocí koně byli ve čtvrtek 14. června ráno vypuštěni na první část pastviny v Národním parku Podyjí. Rezervaci slavnostně otevřeli náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl a předseda Výboru pro regionální rozvoj Jihomoravského kraje Radomír Pavlíček.

První týdny po příjezdu z anglického Exmooru strávili koně v aklimatizační sekci, kde byli pod kontrolou ošetřovatelů, aby se vyloučilo případné onemocnění nebo poranění. Koně pomáhají udržovat spásáním dvě lokality v Národním parku Podyjí a tím je chrání před zarůstáním.

Divocí koně jsou nyní i NP Podyjí. Foto: Markéta Dušková

„Koně budou pastvinu zabydlovat postupně během příštích několika let. Počítáme s tím, že se stáda přirozeně rozrostou. Počet koní tak v budoucnu bude odpovídat rozloze pastviny,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti. Obě pastviny v Národním parku Podyjí mají dohromady zhruba 70 hektarů. Dnes byli koně vpuštěni na pastvinu v Mašovicích, v příštích dnech pak budou vypuštěni také v Havraníkách. Obě lokality zůstanou průchozí pro turisty.

Národní park Podyjí se tak stal vůbec prvním národním parkem v rámci České republiky, který využívá k péči o krajinu pastvu velkých kopytníků. „Ve vyspělých zemích je přitom tato metoda velmi oblíbená. Používají ji národní parky v Nizozemí, Velké Británii, Belgii nebo Polsku,“ doplnil Dalibor Dostál.

Návrat velkých kopytníků na dvě pastviny v Podyjí je součástí projektu Military LIFE for Nature, jeho hlavním účelem je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují plochy s různorodou nelesní vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských cvičištích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, v různých částech České republiky. „Zavádíme několik netradičních způsobů péče o cenná území: pojezdy těžké techniky, pastvu velkých býložravců a hospodářskou pastvu. Z hlediska počtu vzácných rostlin a živočichů patří vojenské prostory mezi nejhodnotnější lokality v České republice. Prospěšná zde může být i jiná činnost, třeba motokros nebo pastva zvířat,“ říká Marta Kotecká Misíková, vedoucí projektu Military LIFE for Nature .

Čtěte také:  Zlínská jízdní policie se přestěhovala do hřebčince v Tlumačově

Pětiletý projekt Military LIFE for Nature řídí nevládní organizace Beleco. Dalšími partnery projektu jsou Česká krajina, která začala do Česka znovu vysazovat velká zvířata, jako jsou divocí koně nebo zubři. Dále pak Wetland, která má zkušenosti s rozsáhlými zásahy na biologicky zajímavých lokalitách, ať už za pomocí těžké techniky nebo méně invazivních metod a MŽP.

Společnost Beleco se již několik let věnuje výzkumu biodiverzity opuštěných vojenských prostor. Výsledkem této činnosti je potvrzení mimořádného přírodovědného významu některých bývalých vojenských cvičišť a tankodromů. Výzkum prováděný ve 42 bývalých vojenských prostorech ukázal, že 73 procent všech českých druhů denních motýlů můžete potkat v místech využívaných v minulosti armádou. Odstranění náletových dřevin a disturbanční management navrátí do lokality podmínky, které zde panovaly do odchodu vojáků. Pravidelné využívání vozidel a pastva zvířat zabrání zarůstání ploch a návrat lesa.

Na dalších dvou lokalitách projektu Military LIFE for Nature je kromě odstraňování náletových dřevin používána i vojenská technika. Jednou z nich je Pánov u Hodonína, kde jsou postupně odstraňovány náletové dřeviny a následně ve spolupráci s místními spolky budou využívány tanky a další technika pro udržení vhodných podmínek pro vzácné rostliny, které se vyskytují jen na několika málo místech v České republice. Na Načeratickém kopci u Znojma probíhá pastva domácích zvířat a konají se zde akce pro veřejnost s pojezdy tanků. Poslední lokalitou je Blšanský chlumu u Loun, kde jsou podmínky z dob, kdy lokalitu opouštěla armáda, navraceny pomocí pastvy domácích zvířat.

Čtěte také:  Pražským zimním favoritem Chiouboucar

Zdroj: Česká krajina

Divoký kůň Exmoorský pony Návrat divokých koní NP Podyjí
Předchozí: Pražští lvi se chystají na osmé kolo GC v Cascais
Následující: Jubilejní ročník Karlovarské dvojnásobné míle ovládl ženský tým

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

50 let poté: Největší sovětská základna po okupaci 1968 se změnila v rezervaci divokých koní a zubrů

Vojenské prostory, které po vpádu sovětských vojsk 21. srpna 1968 do tehdejšího Československa zabraly okupační jednotky, měly po odchodu vojáků v roce 1991 různý osud. Obrovskou proměnou prošel bývalý vojenský prostor ve středočeských Milovicích. Z největší sovětské základny na československém území se změnil ve světově unikátní rezervaci se stády zubrů ...