Home > Zpravodajství > domácí sport > Do Kladrub míří 47 kočárů z 8 evropských zemí

Do Kladrub míří 47 kočárů z 8 evropských zemí

Kladruby nad Labem hostí ve dnech 16. – 19. dubna první mezinárodní jezdecké závody v roce 2015. Tradiční Rudolfův pohár ve vozatajských soutěžích přilákal 47 účastníků z 8 evropských zemí a velkým lákadlem pro diváky jistě bude hned 13 čtyřspřeží.

Do soutěže jednospřeží nastoupí mimo jiné pravidelný účastník Rudolfova poháru, polský reprezentant Bartlomiej Kwiatek, který se umisťuje stabilně na předních příčkách. Další závodníci v kategorii tzv. „singlů“ přijedou z Německa a z Dánska. Česká republika bude mít zastoupení pěti jezdců jednospřeží. Se zahraniční konkurencí změří síly mj. dlouholetý českých reprezentant Jan Exnar či Pavel Plch – vítěz národního žebříčku jednospřeží 2014.

Jiří Nesvačil ml., ani jeho otec a bratr nebudou na Rudolfově poháru chybět. Foto: Josef Vostárek, archiv NH Kladruby

Jiří Nesvačil ml., ani jeho otec a bratr nebudou na Rudolfově poháru chybět. Foto: Josef Vostárek, archiv NH Kladruby

Nejpočetnější pole čítá soutěž dvojspřeží, odstartuje v ní 20 kočárů z Německa, Maďarska, Polska, Slovenska, Rakouska a samozřejmě také z České republiky. První místo z roku 2014 bude obhajovat Němec Thorsten Koalick, ale domácí jezdci mu budou jistě velmi silnou konkurencí. Do této soutěže jsou přihlášeni úspěšní účastníci mistrovství světa 2013 Josef Hrouda a Martin Gössl. Nebude chybět ani úřadující mistr České republiky Ladislav Jirgala, který vloni skončil v Kladrubech mezi „páry“ druhý hned za zmíněným Koalickem. Nutno ještě dodat, že soutěž dvojspřeží je poprvé vypsána jako pohár sdružení ESSA (Asociace evropských státních hřebčínů).

Poměrně početná bude i startovní listina královské kategorie čtyřspřeží. V té bude mít Česká republika také nejžhavější želízka v ohni. Velké naděje jsou totiž vkládány do všech třech členů rodiny Nesvačilových, účastníků Světových jezdeckých her 2014 v Normandii. Jiří Nesvačil junior se bude dokonce pokoušet o obhajobu loňského vítězství na domácí půdě. Jeho otec Jiří Nesvačil senior získal v minulém ročníku bronz a Radek Nesvačil si jistě bude chtít spravit chuť po loňském šestém místě. Na startovní listině však nechybí ani vloni druhý René Poensgen z Německa. Podceňovat však nelze ani další přihlášené vozataje z Rakouska a Švýcarska.

Čtěte také:  Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

Každý ze čtyř soutěžních dnů začíná v 10.00 hodin dopoledne. Ve čtvrtek a v pátek jsou na programu drezurní úlohy, přičemž jako první si je odbudou dvojspřeží. Zbývající dvě kategorie přijdou na řadu v pátek. Nejzajímavější část závodů – vozatajský maraton – je naplánován jako vždy na sobotu. Na kladrubském závodišti je již pečlivě připraveno sedm terénních překážek. Každou z nich se účastníci budou muset proplést v co nejkratším čase, a to navíc při dodržení pořadí všech povinných průjezdů, aniž by přitom jakkoliv narušili umístěné shoditelné prvky. Podobný úkol, byť ve více elegantním pojetí, je bude čekat i při nedělním parkuru. Jen překážek tvořených kužely s míčky bude o poznání více.

Záštitu nad Rudolfovým pohárem převzal ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr kultury Daniel Herman a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Pozornosti diváků v Kladrubech jistě neunikne skutečnost, že stále probíhá celková rekonstrukce hřebčína, který je z tohoto důvodu pro návštěvníky uzavřen. Přádání závodů to však nijak neovlivní. Realizace projektu „Obnova součástí národní kulturní památky hřebčín v Kladrubech nad Labem“ s využitím finančních prostředků z Integrovaného operačního programu by měla být ukončena na podzim letošního roku. Další podrobnosti najdete na www.nhkladruby.cz.

jiří nesvačil Kladruby nad Labem Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. radek nesvačil Rudolfův pohár spřežení
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Galerie: Dámský den ve Slatiňanech
Následující: Novinky ve slatiňanské Švýcárně

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...