Home > Zpravodajství > pozvánky > Do Kladrub za mistry opratí již o víkendu

Do Kladrub za mistry opratí již o víkendu

Ve dnech 3. – 5. srpna se v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem uskuteční mistrovství České republiky ve spřežení. Na programu budou kategorie dvojspřeží pony, dále jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží velkých koní. Celkem se do Kladrub sjede 38 kočárů.

Ilustrační foto: běla FialováIlustrační foto: běla Fialová

Vůbec nejobsazenější sekcí bude jednospřeží, kdy do mistrovské soutěže nastoupí 13 účastníků a ještě dalších 6 odstartuje v otevřené soutěži pro závodníky bez splněné kvalifikace. Usilovat budou alespoň o body do Českého poháru v jízdě spřežení 2012. Mezi hlavní favority republikového šampionátu patří Alena Brixová, Jan Exnar a Jiří Koníř, kteří skončili před dvěma týdny na mezinárodních závodech v Nebanicích v první desítce.

Jiří Nesvačil Foto: Josef MalinovskýJiří Nesvačil Foto: Josef Malinovský

Největší boje diváci uvidí ve dvojspřeží. Mezi dvanácti vozataji uvidíme totiž nejen vítěze nebanického závodu Martina Gössla, jenž předvádí letos skvělou formu a na svém kontě má již tři důležitá mezinárodní prvenství. S párem koní se objeví opět i Jiří Nesvačil junior. „Kvalifikační kritéria se čtyřspřežím jsem totiž splnil až 22. července dokončením celého závodu v Nebanicích, ale uzávěrka přihlášek byla o dva dny dříve. I když by s dohlášením nebyl takový problém, Česká jezdecká federace neumožňuje výjimky ze sportovně-technických podmínek, které jsou jasně dané. Alespoň pro mě bude účast na mistrovství kvalitní přípravou pro Dunajsko-alpský pohár, jenž se uskuteční 22. – 26. srpna v maďarském Fábiánsebestyénu a jedná se v podstatě o neoficiální mistrovství Evropy dvojspřeží,“ konstatoval Jiří Nesvačil junior. Je tedy velkým otazníkem, komu se bude dařit více. Až donedávna totiž Nesvačil vedl žebříček Mezinárodní jezdecké federace – FEI Top Driver Awards, avšak díky zisku 20 bodů v Nebanicích jej předstihl právě Martin Gössl. Můžeme se tak těšit opravdu na velmi napínavou podívanou.

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

Martin Gössl Foto: Josef MalinovskýMartin Gössl Foto: Josef Malinovský

Naopak chudší účast zaznamenala královská disciplína vozatajství – čtyřspřeží. Mistrovství České republiky v Kladrubech se bohužel koná pouhé dva týdny před světovým šampionátem čtyřek v německém Riesenbecku, kde nás budou reprezentovat Jaroslav Juráň a Jiří Nesvačil senior. Kvůli tomu právě tyto dva závodníky v Kladrubech neuvidíme, jelikož se již pečlivě chystají na odjezd do Německa. Oba startovali při nedávné kvalifikaci Světového poháru v Nebanicích, kde Jaroslav Juráň skončil čtvrtý a Jiří Nesvačil senior po problémech na jedné z překážek v maratonu soutěž nedokončil. Naopak se tam dařilo jeho synovi Jiřímu. Ten uvedenou soutěž vyhrál, ovšem kvalifikaci na světový šampionát splněnou nemá. „I kdybych ji splněnou měl, tak bych tam nejspíš nejel. Nemám totiž se čtyřkou ještě tolik zkušeností,“ zdůvodnil Nesvačil junior. Mistrovské kovy si tak mezi sebou rozdělí v Kladrubech tři startující – Jan Jelínek, Zdeněk Jirásek a Josef Hrouda. Poslední jmenovaný sice na mezinárodních závodech startuje za Slovensko, ale jeho domovským sídlem je česká stáj Afrodita Němčice, a jelikož je držitelem také licence České jezdecké federace, může startovat v mistrovských soutěžích i u nás.

IMG 3685 distKladrubský terén.

Závody zahájí v pátek od 9.00 hodin drezurní zkoušky, v sobotu čeká od 10.00 hodin závodníky i diváky nejatraktivnější část – tzv. maraton a v neděli o medailistech rozhodne taktéž od 10.00 hodin závěrečný parkur. Podrobnosti najdete na www.nhkladruby.cz nebo na www.sprezeni-cjf.cz.

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

Chystáte se do Kladrub? Dejte o tom vědět ostatním. Událost najdete ZDE.

Předchozí: Military se na Karlovarsku opět hlásí o slovo
Následující: Jaroslav Hatla: Olympijských plánů se nevzdávám!
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...