Home > Zpravodajství > krátké novinky > Do Písku se sjedou na MČR princezny na koních

Do Písku se sjedou na MČR princezny na koních

První víkend v červenci bude Zemský hřebčinec v Písku hostit nejlepší jezdkyně v dámském sedle. Pátý ročník mistrovství České republiky nabídne laické i odborné veřejnosti neopakovatelnou podívanou. Příznivci jezdeckého sportu, fotografové, nadšení kameramani, milovníci pohádek a historie si první červencový víkend přijdou „na své.“ Zemský hřebčinec v Písku bude 2. – 3. července 2011 hostit pátý ročník Mistrovství České republiky v jízdě v dámském sedle. Princezny na ušlechtilých koních se budou prezentovat v řadě disciplín. Předvedou drezurní ukázku na hudbu, přesvědčí, že i parkur se dá překonat v dámském sedle a jízda zručnosi se sklenkou šampaňského. Chybět nebude ani kostýmová jízda elegance.

Program začne dopoledne – vždy v deset hodin.

V sobotu čeká diváky první kolo mistrovských soutěží (drezura parkur). Následovat bude oblíbená jízda elegance v kostýmech. V neděli proběhne finále parkurové a drezurní soutěže a jízda zručnosti. Přestávky mezi soutěžemi vyplní doprovodný program pro malé i velké diváky. Pro děti jsou vypsány soutěže v jízdě na ponících. Dětskou kategorii má i jízda elegance, ve které jde hlavně o kostýmy. Dětské soutěže jako jediné nevyžadují dámské sedlo, povinná je pouze přilba.

Dámské sedlo pochází z doby před 600 lety z královských dvorů evropského kontinentu. Do Anglie je přivezla Anna Česká, Manželka krále Richarda II. Jezdkyně na koni sedí bokem, s oběma nohama na stejném boku koně. (obvykle na levé straně). Původně připomínalo dámské sedlo spíše křesílko, teprve později přibyl roh, který zajišťoval jezdkyni o trochu větší stabilitu při jízdě. Přidání druhého stabilizačního rohu otevřelo dámám v sedle cestu ke skokovým disciplinám. Dnešní sedla mají dva nebo tři stabilizační rohy a dovolují

Čtěte také:  Vánoční pomoc od hasičů

Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle pořádá občanské sdružení Dámy v sedle. Jde o neziskový projekt. Impulzem k organizaci prvního ročníku byla touha prokázat, že jezdkyně v dámském sedle skutečně může být právoplatným účastníkem klasických jezdeckých soutěží. V současné době je mistrovství zejména místem setkání propagátorů této nádherné jezdecké disciplíny. Jezdkyně oceňují příležitost k výměně zkušeností a nezávislému posouzení jezdeckých dovedností odbornou porotou. Laické publikum s chutí tleská nejen skokovým a drezurním disciplínám, ale i netradičním výkonům, pro které tabulky rozhodčích nemají bodovatelnou kolonku.

Letošní, pátý ročník mistrovství
republiky bude hostit Zemský hřebčinec v Písku. Čerstvě zrekonstruovaný areál z roku 1902 nabízí krásnou krytou jízdárnu i rozsáhlé venkovní prostory. V rámci šampionátu bude možné si prohlédnout stáje, hřebčinec i okolí. Právě na píseckém hřebci Landruf 18 se jezdkyni Lucii Krahulcové Hřebejkové podařilo překonat český rekord ve skoku v dámském sedle (145 cm).

Vstupné na akci je 50 Kč, děti do patnácti let mají vstup zdarma. Parkování je zajištěno v bezprostřední blízkosti areálu. V případě nepřízně počasí se část soutěžních disciplín přesune do kryté haly. Vstupenka z mistrovství ČR platí i jako vstupenka do sponzorského Housova Mlýna v Táboře.

Pro více informací kontaktujte:
Hanu Soukalovou – o.s. Dámy v sedle: +420 739 491 695, email: zc.el1579748551desvy1579748551mad@a1579748551volak1579748551uos.a1579748551nah1579748551

nebo Martinu Hyndrákovou – agentura Mediakom: +420 777 746 618, email: zc.mo1579748551kaide1579748551m@ani1579748551tram1579748551

http://www.zemskyhrebcinecpisek.cz/

O Mistrovství ČR:
Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle pořádá občanské sdružení Dámy v sedle. Jde o neziskový projekt. Impulzem k organizaci prvního ročníku byla touha prokázat, že jezdkyně v dámském sedle může být právoplatným účastníkem klasických jezdeckých soutěží.
V předchozích ročnících podávalo mistrovské sportovní výkony téměř dvacet závodnic v sedle více než deseti plemen koní. Podívat se přijelo přes tři a půl tisíce diváků ze všech regionů České republiky. Doprovodný program zajišťovali špičkoví profesionálové z různých oborů (doktor Doubek s lipickým hřebcem Dariem předváděli drezuru na dvou lonžích; fríské a lipické koně prezentoval Josef Iš; ukázky z historie loveckých a sokolnických disciplín připravila agentura Jaroslava Pelíška; drezuru starokladrubských vraníků ukázal Karel Dvořák; o taneční ukázky se postaral soubor historického tance Campanello a další)

O Dámách v sedle:

Občanské sdružení  Dámy v sedle je nezisková organizace působící na území ČR od roku 2004 financovaná zejména z příspěvků svých členů.
Náplní činnosti sdružení je rozšíření jízdy na koni v dámském (bočním) sedle, které se těší v současné době stoupající popularitě. O zvýšeném zájmu o toto jezdecké odvětví svědčí i nárůst členů sdružení a stále více jezdkyň dámském sedle na nejrůznějších jezdeckých akcích. Naší hlavní náplní činnosti je prezentace jízdy v dámských sedlech na výstavách více či méně spojených s jezdectvím, závodech a dobových slavnostech. www.damyvsedle.cz

Čtěte také:  Tiumen byl postřelen

 

Motto:
Sportovní klání může být i pastvou pro oči.
Vracíme do jezdeckého sportu to nejkrásnější z dob,
kdy byly kalhoty fenoménem pánské módy.
Jsme Dámy v sedle.Předchozí: Jezdecký talent ovládl Karlovarskou dvojnásobnou míli
Následující: Velká cena Opavy ve znamení Arista-Z
x

Mohlo by vás zajímat

Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

Rada světové památky Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zasedala v minulých dnech v sídle hřebčína, aby zhodnotila řešení posledních připomínek Výboru pro světové dědictví UNESCO a připravila dokumentaci pro odeslání do sídla této organizace v Paříži. „Projednali jsme mimo jiné nově vypracovaný management plán, což je vlastně ...