Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > krátké novinky > Do Písku se sjedou na MČR princezny na koních

Do Písku se sjedou na MČR princezny na koních

První víkend v červenci bude Zemský hřebčinec v Písku hostit nejlepší jezdkyně v dámském sedle. Pátý ročník mistrovství České republiky nabídne laické i odborné veřejnosti neopakovatelnou podívanou. Příznivci jezdeckého sportu, fotografové, nadšení kameramani, milovníci pohádek a historie si první červencový víkend přijdou „na své.“ Zemský hřebčinec v Písku bude 2. – 3. července 2011 hostit pátý ročník Mistrovství České republiky v jízdě v dámském sedle. Princezny na ušlechtilých koních se budou prezentovat v řadě disciplín. Předvedou drezurní ukázku na hudbu, přesvědčí, že i parkur se dá překonat v dámském sedle a jízda zručnosi se sklenkou šampaňského. Chybět nebude ani kostýmová jízda elegance.

Program začne dopoledne – vždy v deset hodin.

V sobotu čeká diváky první kolo mistrovských soutěží (drezura parkur). Následovat bude oblíbená jízda elegance v kostýmech. V neděli proběhne finále parkurové a drezurní soutěže a jízda zručnosti. Přestávky mezi soutěžemi vyplní doprovodný program pro malé i velké diváky. Pro děti jsou vypsány soutěže v jízdě na ponících. Dětskou kategorii má i jízda elegance, ve které jde hlavně o kostýmy. Dětské soutěže jako jediné nevyžadují dámské sedlo, povinná je pouze přilba.

Dámské sedlo pochází z doby před 600 lety z královských dvorů evropského kontinentu. Do Anglie je přivezla Anna Česká, Manželka krále Richarda II. Jezdkyně na koni sedí bokem, s oběma nohama na stejném boku koně. (obvykle na levé straně). Původně připomínalo dámské sedlo spíše křesílko, teprve později přibyl roh, který zajišťoval jezdkyni o trochu větší stabilitu při jízdě. Přidání druhého stabilizačního rohu otevřelo dámám v sedle cestu ke skokovým disciplinám. Dnešní sedla mají dva nebo tři stabilizační rohy a dovolují

Čtěte také:  Do jímky spadl kůň, hasiči na jeho vytažení potřebovali jeřáb

Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle pořádá občanské sdružení Dámy v sedle. Jde o neziskový projekt. Impulzem k organizaci prvního ročníku byla touha prokázat, že jezdkyně v dámském sedle skutečně může být právoplatným účastníkem klasických jezdeckých soutěží. V současné době je mistrovství zejména místem setkání propagátorů této nádherné jezdecké disciplíny. Jezdkyně oceňují příležitost k výměně zkušeností a nezávislému posouzení jezdeckých dovedností odbornou porotou. Laické publikum s chutí tleská nejen skokovým a drezurním disciplínám, ale i netradičním výkonům, pro které tabulky rozhodčích nemají bodovatelnou kolonku.

Letošní, pátý ročník mistrovství
republiky bude hostit Zemský hřebčinec v Písku. Čerstvě zrekonstruovaný areál z roku 1902 nabízí krásnou krytou jízdárnu i rozsáhlé venkovní prostory. V rámci šampionátu bude možné si prohlédnout stáje, hřebčinec i okolí. Právě na píseckém hřebci Landruf 18 se jezdkyni Lucii Krahulcové Hřebejkové podařilo překonat český rekord ve skoku v dámském sedle (145 cm).

Vstupné na akci je 50 Kč, děti do patnácti let mají vstup zdarma. Parkování je zajištěno v bezprostřední blízkosti areálu. V případě nepřízně počasí se část soutěžních disciplín přesune do kryté haly. Vstupenka z mistrovství ČR platí i jako vstupenka do sponzorského Housova Mlýna v Táboře.

Pro více informací kontaktujte:
Hanu Soukalovou – o.s. Dámy v sedle: +420 739 491 695, email: zc.el1544810477desvy1544810477mad@a1544810477volak1544810477uos.a1544810477nah1544810477

nebo Martinu Hyndrákovou – agentura Mediakom: +420 777 746 618, email: zc.mo1544810477kaide1544810477m@ani1544810477tram1544810477

http://www.zemskyhrebcinecpisek.cz/

O Mistrovství ČR:
Mistrovství ČR jízdy v dámském sedle pořádá občanské sdružení Dámy v sedle. Jde o neziskový projekt. Impulzem k organizaci prvního ročníku byla touha prokázat, že jezdkyně v dámském sedle může být právoplatným účastníkem klasických jezdeckých soutěží.
V předchozích ročnících podávalo mistrovské sportovní výkony téměř dvacet závodnic v sedle více než deseti plemen koní. Podívat se přijelo přes tři a půl tisíce diváků ze všech regionů České republiky. Doprovodný program zajišťovali špičkoví profesionálové z různých oborů (doktor Doubek s lipickým hřebcem Dariem předváděli drezuru na dvou lonžích; fríské a lipické koně prezentoval Josef Iš; ukázky z historie loveckých a sokolnických disciplín připravila agentura Jaroslava Pelíška; drezuru starokladrubských vraníků ukázal Karel Dvořák; o taneční ukázky se postaral soubor historického tance Campanello a další)

O Dámách v sedle:

Občanské sdružení  Dámy v sedle je nezisková organizace působící na území ČR od roku 2004 financovaná zejména z příspěvků svých členů.
Náplní činnosti sdružení je rozšíření jízdy na koni v dámském (bočním) sedle, které se těší v současné době stoupající popularitě. O zvýšeném zájmu o toto jezdecké odvětví svědčí i nárůst členů sdružení a stále více jezdkyň dámském sedle na nejrůznějších jezdeckých akcích. Naší hlavní náplní činnosti je prezentace jízdy v dámských sedlech na výstavách více či méně spojených s jezdectvím, závodech a dobových slavnostech. www.damyvsedle.cz

Čtěte také:  Do jímky spadl kůň, hasiči na jeho vytažení potřebovali jeřáb

 

Motto:
Sportovní klání může být i pastvou pro oči.
Vracíme do jezdeckého sportu to nejkrásnější z dob,
kdy byly kalhoty fenoménem pánské módy.
Jsme Dámy v sedle.Předchozí: Jezdecký talent ovládl Karlovarskou dvojnásobnou míli
Následující: Velká cena Opavy ve znamení Arista-Z
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...