Home > Zpravodajství > koně trochu jinak > Dostihová sezona v Pardubicích zahájena

Dostihová sezona v Pardubicích zahájena

Dostihová sezona 2012 byla slavnostně zahájena. Oficiálně ji otevřel pan Vilém z Pernštejna, který i se svou družinou zavítal na pardubické dostihové závodiště. Doprovázela jej primátorka města Pardubice Štěpánka Fraňková, ředitelka Dostihového spolku Hana Jeníková a předseda představenstva Dostihového spolku Vladimír Tlučhoř.

Pan Vilém vyjádřil potěšení, že jeho rodu je první dostihový den – DEN PERNŠTEJNŮ – věnován. Pernštejnové jsou starým panským rodem, kteří své šlechtické predikáty měnili podle hradů a panství, na nichž právě sídlili, ale všichni užívali stejný rodový erb – černou zubří hlavu s houžví v nozdrách. Své panství začali budovat od 2. poloviny 13. století v oblasti horního a středního toku Svratky, na konci 15. století získal Vilém z Pernštejna i kunětihorské panství s Pardubicemi, Byl jedním z nejbohatších velmožů s velkým vlivem na uherském i českém královském dvoře, zastával úřad nejvyššího hofmistra Království českého a byl v politických kruzích velmi respektovanou osobností. Z Pardubic vybudoval reprezentační sídlo svého rodu, rozvíjelo se i jeho panství, kde vznikla jedna z největších rybničních pánví v Čechách. Ve Vilémově díle pak pokračovali i jeho synové – Vojtěch a Jan.

Slavnostní zahájení dostihové sezonySlavnostní zahájení dostihové sezony

Zahajovací dostihový mítink je zároveň 14. Italským dnem. Do dostihového kalendáře pardubického závodiště je zařazován už od roku 1999 jako projev přátelství a úmyslem přátelské vztahy zvýraznit. Každoročními tradičními dostihy jsou kromě Velké ceny Itálie také Ceny Merana, Capannelle a San Rossore. Nejtypičtějším prvkem Italského dne bývá předávání trofeje Panathalon klubu Merano nejmladšímu jezdci či jezdkyni ve Velké ceně Itálie. V Itálii dokonce vznikla společnost Amici Italiani dell´ ippodromo di Pardubice – Italští přátelé pardubického závodiště. Za dobu spolupráce pardubického závodiště s italskými partnery dostal Italský den také rámec kulturní a společenský. To vše za podpory italského velvyslanectví, konzulátu a Italského kulturního institutu v Praze.

Předchozí: Favorité potvrdili svou letošní formu
Následující: První pardubické dostihy 2012 přivítala tisícovka diváků
x

Mohlo by vás zajímat

Prague Lions skončili v St. Tropez šestí. K medaili scházelo jen málo

Ve velmi dobrém světle se předvedli členové Prague Lions při Global Champions League v Saint Tropez. Niels Bruynseels a Marc Houtzager vybojovali šesté místo a od třetí příčky je dělil jen jeden trestný bod navíc ze čtvrteční úvodní části soutěže. Niels Bruynseels s třináctiletou klisnou Gancia de Muze překonal sobotní ...