Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Dostihové závodiště ožilo úspěšnou mezinárodní výstavou Koně v akci a FILM

Dostihové závodiště ožilo úspěšnou mezinárodní výstavou Koně v akci a FILM

Slunce a téměř modrá obloha vytvářely povedenou kulisu již 16. ročníku mezinárodní výstavy Koně v akci, tentokrát nesoucí podtitul FILM. Pardubické závodiště za dva dny navštívily tisíce diváků, aby si užily rozmanitého a bohatého programu. Ten nabídl různé soutěže, sportovní ukázky a umělecká vystoupení i několik premiér a derniér.

V čele slavnostního průvodu šel trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Foto: Sandra Schulzová

V čele slavnostního průvodu šel trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Foto: Sandra Schulzová

Svou premiéru tu měla dvě tříměsíční hříbata, jejichž kmotry se stali známí herci Ladislav Mrkvička a Rudolf Jelínek. „Přejeme vám, aby kolem vás byli hodní lidé, kteří vás budou mít rádi. A aby se vám dařilo a zůstali jste zdraví,“ popřáli svým kmotřencům oba herci, které diváci znají i z mnoha filmů a televizních seriálů s koňskou tématikou. Jedním z nejznámějších je zcela určitě seriál z dostihového prostředí Dobrá voda, jehož exteriéry se mimo jiné natáčely ve Slatiňanech, Heřmanově Městci i v Pardubicích. Kromě Ladislava Mrkvičky a Rudolfa Jelínka v seriálu hráli také Petr Haničinec, Lukáš Vaculík, Vladimír Dlouhý, Iva Janžurová a řada dalších.

Zatímco hříbata trakénského koně zažila svůj první veřejný debut, s kariérou se naopak loučil devatenáctiletý kladrubský vraník Generalisssimus Morgana XXXI-11, přezdívaný Mimi. Byl sice vyřazen z chovu pro jisté nedostatky, plně se ale našel ve filmových a kaskadérských rolích. Natáčel filmy i reklamy po celé Evropě. Hrál ve filmech Příběh rytíře, Peklo s princeznou či Van Helsing a v jeho sedle se objevily takové celebrity jako je například Roman Polanski, Jennifer Lawrence či Bradley Cooper. „Mimiho zdravotní stav není už stoprocentní a do budoucna se asi nezlepší. Bude si teď užívat zaslouženého důchodu,“ prozradila Mimiho majitelka Romana Hájková.

Čtěte také:  Cesta krajiny hřebčína do UNESCO pokročila do další etapy

A že se ani v důchodu nemusí obávat ztráty popularity, mu předvedl dnes šestadvacetiletý,trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Stejně jako pravidelně přivádí na start účastníky Velké pardubické, uvedl i na výstavě Koně v akci, za bouřlivého aplausu, slavnostní průvod před hlavní tribuny.

Na výsluní se díky výstavě Koně v akci dostal i polský chladnokrevný hřebec Inspektor majitele Jana Janovského. Návštěvníci jej zvolili vítězem v anketě O nejkrásnějšího koně výstavy Koně v akci. Tento titul si teď může přidat k řadě úspěchů ze soutěží chladnokrevných koní, které nasbíral v minulosti.

Soutěže chladnokrevníků jsou také už tradiční součástí výstavy Koně v akci. Na pardubickém závodišti se už po dvanácté konala soutěž v orbě klasickým pluhem O ruchadlo bratranců Veverkových a také soutěž v orbě otočným pluhem Cena Agrodružstva Křičeň. Soutěžilo se také v těžkém tahu a soutěži ovladatelnosti.

Ale zpět k premiérám. Program výstavy nabídl také dvě relativně nová odvětví v práci či zábavě s koňmi. Tou první novinkou byl parkur minikoní. Na dostihovém závodišti se v rámci výstavy uskutečnil čtvrtý díl 1. ročníku seriálu skokových závodů minikoní s vodičem PRZECHWOZD TOUR 2014. Tou druhou novinkou byla disciplína Working equitation, neboli pracovní jezdectví. Jeho cílem je vychovat poslušného, obratného, rychlého a všestranně využitelného koně, který musí zvládat drezuru, překonávání různých překážek i práci s dobytkem. V rámci mezinárodních soutěží musí koně absolvovat drezurní zkoušku, zkoušku ovladatelnosti na překážkách, rychlostní zkoušku a tzv. cow test, kdy tým musí oddělit určené tele od stáda.

Čtěte také:  Divocí koně z Milovic pomohou chránit dvě unikátní rezervace ve východních Čechách

Při práci s dobytkem jsou cenným pomocníkem také koně plemene Paso fino colombiano, typičtí svým pravidelným čtyřdobým mimochodem. Právě tento mimochod umožňuje maximální pohodlí pro jezdce. „Je to jako když si sednete do křesla a ono s vámi jede,“ popisoval divákům jezdecký zážitek Ing. Jan Kubeša. Paso fino colombiano je podle něj považováno za Rolls Royce mezi jezdeckými koňmi. Plemeno je výsledkem pětisetletého šlechtění kolumbijských chovatelů a adaptace na životní prostředí v náročném terénu Kolumbie.

Unikátní bylo také vystoupení fríského hřebce Pieter Van Diphoorn, se kterým jeho jezdkyně předvedla nádhernou drezuru. Diváci ji ocenili opravdu velkým potleskem. Ovšem tleskalo se také voltiži v podání Národního hřebčína Kladruby nad Labem a jezdců ve věku od 4 do 13 let. Návštěvníci se mohli v hlavním programu stát také fanoušky puschballu předvedeném žáky Střední školy chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem, nebo zjistit co vše umí zvládat koně jízdní jednotky Městské policie Pardubice. Trio jmény Ota, Eda a Monty také pochází z kladrubského chovu. Kladrubáci se předvedli i ve čtverylce či v různých zápřežích. Svou „čtyřku“ českého teplokrevníka pak přivezl poslední vítěz pardubických závodů spřežení Zdeněk Jirásek, do reje kočárů se zapojili i chladnokrevníci. Představili se také angličtí plnokrevníci ve sportu, westernoví koně a různá plemena pony. Díky kostýmovaným představením diváci zažili i Noc na Karlštejně nebo se stali svědky soubojů Tří mušketýrů. A nesmíme zapomenout ani na mnohé chovatelské přehlídky.

Čtěte také:  Nenechte si ujít tradiční návštěvu starokladrubských koní

Bohatý byl i doprovodný program. Lože dostihových tribun se proměnily v promítací sály, tiskové středisko se alespoň na chvíli stalo muzeem Velké pardubické. Připraveny byly soutěže pro děti, ukázky agility či projížďky na koních. Tradiční součástí výstavy pak bylo vyhlášení výsledků soutěže MLS pardubického kraje.

Hlavním pořadatelem výstavy, za podpory Ministerstva zemědělství ČR, Města Pardubice a Pardubického kraje, je Dostihový spolek a.s. Spolupořadateli výstavy jsou Svaz chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgického koně v ČR, Agrovenkov o.p.s, Svaz chovatelů ovcí a koz Pardubického kraje, Národní hřebčín Kladruby nad Labem o.p.s., Svaz chovatelů českého trakéna, Hřebčína Amerika a Stáj Przechwozd.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Koně v akci Výstava
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: XIII. den metropolitní sezóny: Zlatý pohár EŽ Praha pro Gejzira
Následující: Auto se střetlo s koňským povozem, vozka i řidič nadýchali

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Hvězdy Velké pardubické se vrací! Jan Kratochvíl bude na startu extrémního závodu TAXIS GLADIATOR RACE

Na startu prvního ročníku extrémního závodu TAXIS GLADIATOR RACE nebudou chybět ani hvězdy dostihového sportu. V týmové soutěži na náročnou „gladiátorskou“ trať vyrazí i čtveřice jezdců v čele s letošním vítězem Velké pardubické Janem Kratochvílem. „Když to dal No Time To Lose, dám to taky já po vlastních nohách,“ komentuje svou účast v jedinečném ...