Home > Zpravodajství > domácí sport > Dostihový festival odstartoval, sobota patřila především proutěnkářům

Dostihový festival odstartoval, sobota patřila především proutěnkářům

Dvoudenní dostihový festival se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou odstartoval překážkovým mítinkem. Ten měl hned tři vrcholy v podobně klasické steeplechase a dostihů přes proutěné překážky, nechyběl ale ani amatérský seriál Fegentri či rovinový dostih pro amatéry. V krásném počasí se dařilo především favoritům.

V pravé poledne mítink zahájil dostih přes proutěné překážky Cena amatérů / Fegentri – Memoriál Josefa Jančara. Přestavilo se v něm šest jezdců několika národností, vítězství ale zůstalo „doma“. Vyhrál někdejší vítěz Ceny prezidenta Mister Westminstera, kterého trenér Josef Váňa svěřil amatéru Michalu Mikšovskému.

Mister Westmister (červenobílý dres)

První z vrcholů dne, Zlatá spona tříletých – Cena společnosti BOHEMIA SEKT s.r.o. Vítězství nakonec připadlo favorizovanému Saulovi, byť byl podán protest. Saul se Sertashem Ferhanovem porazili s náskokem téměř dvou délek Mobilizationa s žokejem Martinem Liškou, Del Rey s Pavlem Složilem a Shecanrally s žokejem Josefem Bartošem. Laverno s ž. Marcelem Novákem, který se cítil poškozen tísněním Saula, dostih nedokončili.

Saul

Křišťálový pohár města Pardubic – Cena podporovaná závodištěm Wroclaw nabídl velmi zajímavou startovní listinu. V dostihu přes proutěné překážky na 3400 metrů jednoznačně kraloval osmiletý Anaking s žokejem Janem Faltejskem v sedle, a to stylem start-cíl. „Nikomu se nechtělo jít dopředu, tak jsem to vzal na sebe. Bylo to vlastně jednoduché,“ komentoval průběh dostihu Jan Faltejsek. Až devět délek za Anakingem finišoval další z favoritů – Amadeon, který zvítězil před měsícem ve Velké Chuchli a stejně jako tehdy měl i v Pardubicích v sedle Sertashe Ferhanova. Za nimi dokončili Gryffichop (ž. Josef Bartoš), který ze začátku ještě držel krok s Anakingem, před Meny Bey (ž. Leighton Aspell) a Taste of Rock (ž. Jaroslav Myška).

Anaking (vlevo)

Další jisté vítězství nabídl hned následující dostih a třetí z vrcholů dne – Stříbrná trofej-Cena pivovarů Staropramen. Ale bylo to vítězství svým způsobem i překvapivé. První triumf na českých drahách ve své kariéře získal sedmiletý Monsineur Bachir, kterému tipaři příliš šancí nedávali. V sedle tmavého hnědáka byl jeho stálý jezdec ž. Thomas Boyer. O tempo dostihu se staral loňský vítěz Zlatého poháru Dangerous Gleam, který ale dostih nedokončil. Na druhém místě doběhl Northerly Wind (ž. Jan Faltejsek) před Sundarou (ž. Marcel Novák). Daleko za nimi finišoval Sixtyseven (Pavel Složil ml.). Víc koní dostih nedokončilo.

Monsineur Bachir (vlevo)

Úspěšný den měl Sertash Ferhanov. Další vítězství mu upevnilo první příčku v šampionátu jezdců a pomohl mu k tomu Linngar v Ceně společnosti TOP CENTRUM, steeplechase III. kategorie na 3600 metrů. Pro šestiletého tmavého hnědáka to bylo už páté vítězství v řadě! O osm délek a s výrokem zadrženě porazil Saint Josepha (ž. Jan Faltejsek), La Millu (Jan Derych), Gejzira (ž. Marcel Novák) a Fabryana (Jan Verner).

Linngar

Ve steeplechase IV. kategorie na 3900 metrů, Ceně podporované reklamní a marketingovou společností R36.cz se na vítěznou vlnu vrátil jedenáctiletý Čáriray v sedle s Janem Odložilem. Tempo dostihu udával Mazhilis (ž. Josef Bartoš), nástupu Čáriraye ale neodolal. Na třetím místě finišovali Polish Pearl (ž. Jan Faltejsek) před Jantarem (Ondřej Velek) a Segretonem (Martin Laštovička).

Čáriray (vpravo)

Tečku za prvním dnem víkendového dostihového festivalu udělal rovinový dostih amatérů na 3200 metrů. V Ceně Východočeské televize V1 zvítězil desetiletý Shadow Monn v sedle s Veronikou Olehlovou před Roonym (Lenka Rájová), Zeldou (Freddy Tett), Creola Tiger (Jindřich Fabris) a Dukem (Markéta Krejčí).

Shadow Monn

Víkendový festival pokračuje nedělním mítinkem se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Slavnostní zahajovací ceremoniál začíná v 11 hodin, o půl hodiny později startuje první z osmi dostihů. Na trať Velké pardubické se její účastníci vydají v 16:40 hod.

Čtěte také:  Tým žokejů v zápolení gladiátorů vybojoval třetí místo

Text: Tisková zpráva Dostihového spolku, a.s.

Foto: Sandra Schulzová

Dostihový spolek a.s. dostihy Pardubice
Předchozí: Prague PlayOffs 2018 zve do O2 areny na show plnou koní
Následující: Galerie: Double pro jezdce i trenéry se staly symbolikou velkopardubického mítinku

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Titulárním partnerem Velké pardubické bude i nadále Slavia pojišťovna

Do jubilejního 130. ročníku Velká pardubická vstupuje se stabilním titulárním partnerem. „Slavia pojišťovna prodloužila spolupráci na další dva roky, a tak se její jméno s Velkou pardubickou spojuje minimálně do roku 2021,“ uvedl Karel Waisser, generální ředitel Slavia pojišťovny. Navíc se Slavia pojišťovna rozhodla spolupracovat s Dostihovým spolkem a.s. i na jiných ...