Home > Zpravodajství > domácí sport > Dostihový svátek Velké pardubické přinesl několik překvapení

Dostihový svátek Velké pardubické přinesl několik překvapení

Zrodil se nový král. Jmenuje se Nikas a jeho vítězství bylo pro mnohé tak trochu překvapení. Nechal za sebou všechny favorizované účastníky 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou a udělal radost nejen svému majiteli a trenérovi, ale hlavně žokeji Marku Stromskému. Ten už jednou pocit vítězství v legendárním dostihu zažil, zápis na tabuli vítězů mu ale vymazala diskvalifikace. A co víc, s Nikasem zajeli rekord dráhy! Přímo na závodišti jejich úspěch sledovalo 27 a půl tisíce diváků, u televizních obrazovek pak další téměř dva miliony lidí.

Doposud nejrychlejší čas Velké pardubické zajela klisna Sixteen z roku 2008, bylo to 8:58,49. Nikas se Stromským tento rekord o tři vteřiny překonali (8:55,29). „Nevnímal jsem, že je to tak rychlé. Ale že Nikas chytil tohle tempo jen ukazuje, jak moc dobrý kůň to je,“ řekl na toto téma vítězný Marek Stromský. Spokojeností zářil majitel Nikase Petr Kupka, který Nikase prý odmění pořádnou hromadou mrkve, a samozřejmě i trenér Stanislav Popelka. „O Nikasovi se říkalo, že je nespolehlivý. Ale to není pravda, jen měl smůlu. Dobře to vypadalo už při jeho první Velké, kterou absolvoval s Petrem Tůmou. Jenže šlápl do díry. Předloni s Dušanem Andrésem byli druzí, vloni bohužel upadli na Taxisu, což byla velká škoda. Vloni totiž byla Orphee des Blins k poražení a Nikas na to měl,“ hodnotil Nikasovu smůlu Stanislav Popelka. Vítězství v letošním ročníku je tak velkou satisfakcí nejen pro Marka Stromského, ale i pro nového krále – desetiletého hnědáka Nikase.

Nikas s Markem Stromským vytvořili nový časový rekord Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

Nikas s Markem Stromským vytvořili nový časový rekord Velké pardubické. Foto: Sandra Schulzová

Překvapením bylo i druhé místo jednoho z „černých koní“ dostihu. Byl jím sedmiletý Ribelino vedený žokejem Pavlem Kašným. Pro něj to bylo vůbec nejlepší umístění v tomto dostihu. Doposud byl nejlépe třetí v roce 2007 v sedle Elišky Přemyslovny. Favorizovaní Zarif, Universe of Gracie a Rabbit Well se v tomto pořadí seřadili za touto dvojicí. Všichni měli v sedle tuzemskou žokejskou špičku – Josefa Bartoše, Jana Faltejska a Josefa Váňu ml.

Ribelino s Pavlem Kašným za sebou nechali i favorizovaného Universe of Gracie vedeného Janem Faltejskem. Foto: Sandra Schulzová

Ribelino s Pavlem Kašným za sebou nechali i favorizovaného Universe of Gracie vedeného Janem Faltejskem. Foto: Sandra Schulzová

„V letošním ročníku Velké pardubické startovalo hned několik zahraničních jezdců skutečně zvučných jmen, bohužel skončili až na konci výsledkové listiny nebo nedokončili vůbec. I přes účast těchto velmi kvalitních jezdců se ukazuje, že tuzemští „rajťáci“ jsou velmi kvalitními soupeři. A prosazují se nejen doma, ale i v zahraničí,“ komentoval zahraniční účast ve Velké pardubické místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. „Těší mě i fakt, že letošní ročník vyhrál kůň českého chovatele, že výhra zůstane doma v České republice a že zcela určitě pomůže i dalšímu rozvoji českého chovu,“ dodal Skalický. V reakci na různé spekulace také dodal, že k žádnému fatálnímu zranění koní ve Velké pardubické nedošlo.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Ovšem i v rámcových dostizích se zrodilo několik zajímavostí. Třeba Cenu Vltavy vyhrála v historii tohoto dostihu teprve druhá žena – Barbora Málková. Tou první byla v roce 2005 Lucie Baluchová s ryzkou Ligretou. Barbora byla v sedle Charme Looka, kterého připravuje trenérka Martina Růžičková. Charme Look předvedl sílu, rychlost i vytrvalost. Diktoval tempo od začátku do konce.

Barbora Málková v sedle Charme Looka vyhrála Cenu Vltavy. Foto: Sandra Schulzová

Barbora Málková v sedle Charme Looka vyhrála Cenu Vltavy. Foto: Sandra Schulzová

V Poplerově memoriálu dosáhl čistého hattricku jedenáctiletý Shaman. V sedle měl místo zraněného Lukáše Matuského žokeje Josefa Váňu ml. a i tohle spojení fungovalo. Shaman ze stáje K-K Metal, připravovaný Radkem Holčákem, ukázal svůj mohutný finiš po absolvování poslední proutěné překážky a nechal své soupeře o tři a půl délky za sebou.

Obhajoval i Čáriray, a to v Křišťálovém poháru. Ten se tentokrát běžel už v sobotu, ale osmiletému hnědákovi to nijak nevadilo. Poprvé zvítězil v roce 2012 s Petrem Tůmou, letos do jeho sedla trenér Stanislav Popelka angažoval žokeje Dušana Andrése.

Nedělní dostihový mítink sledovalo přímo na závodišto 27 a půl tisíce diváků. Je to pokles o přibližně dva a půl tisíce diváků oproti loňskému rekordnímu roku. Přesto byly vstupenky k sezení vyprodány už v září. Diváky neodradilo ani počasí, které bylo nejchladnější za posledních patnáct let.

U televizních obrazovek přenos sledovalo na 1,7 milionů diváků. Statistiky na mediamania.cz ukazují, že v době startu Velké pardubické program ČT Sport sledovalo 659 tisíc diváků, na ČT1 si vrchol mítinku nenechalo ujít 1, 041 tisíc fanoušků.

Čtěte také:  První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Diváci prosázeli 5,8 milionů korun, z toho většinu peněz vsadili přímo na závodišti. V hlavním dostihu nejvíce tipovali favority, tedy Rabbit Wella, Universe of Gracie a Zarifa. Pořadí prvních tří koní v cíli se podařilo uhodnout jednomu sázejícímu, za 50 vsazených korun bral 60 785 korun.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Marek Stromský Nikas Pardubice Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Stromský: “Je to velká satisfakce!“
Následující: Vítězem Malé Velké pardubické je Macaco Przechwozd

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...