Home > Zpravodajství > domácí sport > Double, hattrick a drama až do konce, taková byla zářijová kvalifikace

Double, hattrick a drama až do konce, taková byla zářijová kvalifikace

Druhá zářijová sobota patřila poslední ze čtyř kvalifikací na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Startovní pole čítalo sice jen deset koní, o jejich kvalitě ale nemohlo být pochyb. Potvrdila to dramatická koncovka a především souboj o druhé a třetí místo, kde musela rozhodnout až cílová kamera. Už podruhé v letošních kvalifikacích zvítězil Ange Guardian, druhé kvalifikační vítězství si připsal Jiří Kousek a tři vítězství ze čtyř získal trenér Josef Váňa.

Cena města Pardubic – EURO EQUUS – IV. kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou nabídla v prosluněném odpoledni atraktivní podívanou. Tempo dostihu už tradičně udával Bridgeur s žokejem Jaroslavem Myškou v sedle, chyboval ale na posledním skoku a propadl se na sedmé místo. První kolem cílového mezníku proběhl desetiletý Ange Guardian, který si tak zopakoval vítězství v červnové kvalifikaci. Tehdy byl v jeho sedle žokej Jan Kratochvíl, trenér Josef Váňa tentokrát angažoval žokeje Jiřího Kouska. Ten pro změnu vyhrál už v úvodní kvalifikaci v květnu, tenkrát v sedle Talenta. Pro trenéra Josefa Váňu zářijové vítězství Ange Guardiana znamenalo čistý kvalifikační hatrrick. Ve třetí kvalifikaci v srpnu se totiž prosadil další z jeho svěřenců, vítěz loňské Velké pardubické No Time To Lose. Toto vítězství přineslo double i Janu Kratochvílovi.

Ange Guardian (č. 10). Foto: Sandra Schulzová

„Ange Guardiana jsem neznal, seděl jsem na něm poprvé. Viděl jsem nějaká videa, sledoval jsem ho. Měl jsem pokyn být vzadu, ale už na pátém skoku – na Irské lavici mi to výborně skočil a dostal se na čtvrté-páté místo, tam jsem ho musel trošku schovávat, aby tolik netahal. Nastoupil jsem asi trochu brzo. Kdybych ho znal, asi bych začal trochu později. Musel jsem ho trochu pobídnout. Asi by vyhrál lehčeji. Ale vyhrál. Je to dobrý koník,“ popsal průběh dostihu vítězný žokej Jiří Kousek, který o další případné spolupráci nechtěl spekulovat. „Uvidíme. Do Velké je ještě daleko, ještě pět týdnů,“ usmíval se Jiří Kousek.

Čtěte také:  Jaroslav Müller, ředitel Dostihového spolku a.s.

O umístění na druhém a třetím místě v závěrečné kvalifikaci rozhodovala až cílová kamera. Doslova o centimetry se o pozice utkali nakonec druhý Tzigane du Berlais (ž. Jan Faltejsek) a Vicody (ž. Josef Bartoš). Za nimi doběhla jediná klisna ve startovním poli, osmiletá Delight My Firem s žokejem Niklasem Lovénem. Pátá příčka patří Buonarrotimu, kterého trenér Josef Váňa v minulých kvalifikacích škrtal kvůli pevné půdě. V jeho sedle byl žokej Marek Stromský. O příčku za ním skončil nejstarší kůň v poli, třináctiletý Nikas (ž. Martin Liška), za nimi už zmiňovaný Bridgeur a dále Vandual a Val de Guye. Nick nedokončil.

Po skončení tuzemského kvalifikačního seriálu má podmínky pro start ve 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou splněno třicet koní, dva z nich – Eldorado a Hegnus – zatím do říjnového překážkového dostihu přihlášeni nejsou. Jejich realizační týmy mají šanci je dohlásit 27. září.

Další double dne přidal ještě trenér Stanislav Popelka, jehož svěřenci zvítězili v Ceně SECURITAS ČR a hned v následující Ceně společnosti AUTO IN s.r.o. V prvním případě se o vítězství zasloužil Lord Jagmin v sedle s Janem Odložilem, když porazili Rideri Cross, Dunátu, Armitage a Woodyho. „Pod tabulí“ skončilo dalších šest koní, dva byli zadrženi.

V klasické steeplechase Cena společnosti AUTO IN s.r.o. diváci viděli dramatický finiš, který lépe dopadl pro Snezenku s Patrickem Boekhoutem. Porazili Santose, Wotana, Garfielda a Polisch Pearla.

Dvěma dvojkovými krosy byl Benefiční dostih Kapky naděje a následná Cena deníku Právo. V prvním jmenovaném krátkém krosu s přehledem zvítězil devítiletý Starbuck, který si letos v Pardubicích už připsal jedno první a jedno třetí místo. Tentokrát s žokejem Josefem Bartošem zvítězili s náskokem čtyři a půl délky před nadějným Imphalem (ž. Jiří Kousek), Tiara Manem (Sertash Ferhanov), Chrystal Crossem (ž. Jaroslav Myška) a Lincolnem (ž. Martin Liška). Dokončil ještě Kubal. V krosu na 4 500 metrů, Ceně deníku Právo, si velmi dobře vedl Hegnus, v jehož sedle byl žokej Marek Stromský. Vloni zvítězil v závěrečné kvalifikaci i v Ceně Labe v den Velké pardubické, letos si už zaběhl pro kvalifikaci pro letošní ročník legendárního dostihu. Podle zákulisních informací by měl být do 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou dohlášen. Hegnus udával tempo dostihu, s výjimkou krátké pasáže, kdy ho na čele vystřídal nakonec druhý Turdus (ž. Jiří Kousek). Favorizovaná Izynka s žokejem Lukášem Matuským došli třetí před Modřínem (Pavel Složil ml.) a Decorusem (ž. Martin Liška).

Čtěte také:  Pražští lvi po euforii v Římě pokračují v GCL. To se koná v St. Tropez

V úvodních proutkách – Ceně podporované společností České dráhy odborníci očekávali vítězství svěřenců trenérky Vocáskové, překvapil ale Laverno s žokejem Marcelem Novákem trenérky Lenky Kvapilové před Saulem, Lianelem, Lesanou a Del Reyem.

V handicapové Ceně společnosti SEKO AEROSPACE zvítězil sedmiletý Valtz s žokejem Janem Faltejskem, když porazili favorizovaného Stigrise (ž. Marek Stromský). Třetím místem se na stupně vítězů vrátila někdejší účastnice Velké pardubické Modena (ž. Niklas Lovén). Na tabuli se umístili ještě Shegerton (ž. Josef Bartoš) a Čerokéz (am. Michal Mikšovský).

Mezi čtyřletými dramatickou koncovkou rozhodl o vítězství pro sebe Nick s žokejem Thomasem Boyerem v sedle. V Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. s výrokem „tuhý boj“ porazili favorita Fly Filo Fly (ž. Josef Bartoš), za nimi dokončili Stealing A Win (ž. Martin Liška), Čmelák (Jan Odložil) a Engele (Pavel Složil). Do cíle došli ještě další tři startující.

Tisková zpráva

Dostihový spolek a.s. dostihy kvalifikace Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Tým Prague Lions vyhrál páteční kolo a v sobotu nastoupí v Římě z první pozice
Následující: Jezdecký tým Prague Lions potvrdil účast na Prague PlayOffs 2018 skvělým třetím místem v Římě

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Talent je zpět, návrat na dráhu proměnil v kvalifikační vítězství

Jediný zářijový mítink na pardubickém závodišti nabídl devítku dostihů. Vrcholem byla závěrečná kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Do ní odstartovalo devět koní, z nichž šest mělo poslední šanci zajistit si vstupenku do říjnového vrcholu české překážkové sezony. Po téměř roce a půl se na dráhu vracel osmiletý ryzák ...