Home > Zpravodajství > informujeme vás > Drezurní jezdci bojovali o tituly navzdory počasí

Drezurní jezdci bojovali o tituly navzdory počasí

Drezurní mistrovství České republiky 2012 se konalo 6. až 8. července v areálu Jezdeckého klubu Karlovy Vary – Stará Role, ale nechybělo mnoho a vše mohlo skončit po prvním dni. Přívalové deště totiž zaplavily nejen soutěžní arénu, ale také mobilní stáje. S vypětím sil pořadatelů i přímých účastníků se zbytek závodů uskutečnil na nedalekém tréninkovém kolbišti, jež přineslo štěstí Fabriziovi Sigismondimu s Aproposem.

Dekorování MČR senDekorování MČR sen

Právě tento jezdec dokázal po roční „mistrovské“ přestávce obhájit seniorský titul. Boj to ovšem pro něj nebyl vůbec jednoduchý, ale o tom až později. S největším soupeřem se totiž museli všichni zúčastnění vypořádat hned v pátek.

Fabrizio SigismondiFabrizio Sigismondi

Ačkoliv pořadatelé věnovali maximum úsilí, aby byl areál precizně připraven na tento jezdecký svátek a nechali např. zrekonstruovat hlavní závodní plochu, nebylo jim to mnoho platné. „V pátek vpodvečer se strhla velká průtrž mračen, smetla část drezurního obdélníků a vyplavila mobilní stáje. Některé závodní koně tak bylo nutné přestěhovat do boxů, které pro ně uvolnili naši členové. Ti si své koně umístili ve stájích po dvou. Každý, kdo měl volné ruce a nohy – vč. samotných jezdců – vzal nářadí a šel vytvářet odvodňovací strouhy či jinak pomáhat. Musím tak poděkovat všem, bez jejichž přičinění bychom tuto krizovou situaci jen stěží ustáli,“ uvedla předsedkyně pořádajícího klubu Eva Chromcová.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

První medaile se rozdávaly již v sobotu, kdy byla vyhodnocena dvoukolová soutěž družstev. Po odhlášení Jihočechů z důvodu zdravotní indispozice jednoho z koní zbyly jen tři celky – dva z Prahy a jeden z východních Čech. Bodové rozdíly byly mezi nimi jen velmi těsné a s náskokem 0,324 % zvítězil tým Praha I. ve složení Michaela Habásková – Roulette, Michal Košťál – Arhodium a Karla Mothejlová – Allitair. Z druhého místa se radovali zástupci východočeské oblasti ČJF a třetí skončili v součtu s půlprocentní ztrátou jezdci Prahy II.

Michaela PavlisováMichaela Pavlisová

Ze dvou kol se skládala také soutěž dětí. Ta vyvrcholila v úvodu nedělního programu a vítězkou se stala potřetí a naposledy Michaela Pavlisová s Baronem Trenkem. Od příštího roku již tato jezdkyně obohatí kategorii mladších juniorů. V ní se pro letošek nejvíce dařilo Patricii Gráblové s Nerine, přestože v sobotu i v neděli podala lepší výsledek celkově druhá Martina Kučerová s Caletem. V páteční úloze skončila s hodnocením 58,764 % až na pátém místě a pro dosažení na zlato by potřebovala průměrné skóre vylepšit ještě o zhruba 12 setin procenta.

 

120708 MCR drezura Grablova webP. Gráblová s Nerine

Mezi mladými jezdci podávala bezkonkurenčně nejlepší výkony Karolína Šimáčková s Carusem V. Ani v jednom z kol nenašla přemožitele, ačkoliv by věkově mohla startovat ještě za starší juniory. Jejich mistrovský závod však byl přesunut kvůli termínové kolizi s mistrovstvím Evropy o dva týdny dříve do Brna na Panskou líchu, a tak se tato jezdkyně z Nebanic u Chebu rozhodla raději soutěžit na obtížnější úrovni v domovské oblasti.

Čtěte také:  Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

120708 MCR drezura Simackova webKarolína Šimáčková s Carusem

Velmi napínavou podívanou nabídl vrchol seniorské kategorie. Po prvním dni se ujala vedení Šárka Charvátová s její novou stájovou akvizicí – 13letým valachem Saint Tropezem, jehož letos zakoupila v Holandsku od olympioničky Coby van Baalen. V sobotu ji sice předstihl o 7 desetin procenta Fabrizio Sigismondi s Aproposem, avšak v průběžném pořadí měla stále náskok 29 setin. Nakonec pod tíhou zodpovědnosti udělala vedoucí dvojice řadu chyb – zejména v piruetách, které ji o nejvyšší příčku připravily. „Aktuálně lehce převládá zklamání, ale jsem moc ráda, že jsem se po pěti letech mohla vrátit na vrchol drezurní scény a zúčastnila se mistrovství České republiky. Druhé místo je opravdu krásné a vděčím za něj především svému koni. První dvě kola jsem se na něm opravdu špičkově svezla – a to i za velmi nepříznivého počasí. Dnes jsem kvůli těsnému odstupu od Fabrizia Sigismondiho s Aproposem musela zkusit jet na 110 %, ale na rozdíl od něj se mi to nevydařilo. Musela jsem však do tohoto rizika jít,“ konstatovala jezdkyně.

 

„Doufal jsem, že to nakonec vyjde. V pátek jsme udělali několik chyb a do zbývající části jsme šli s tím, že nemáme o co přijít,“ prozradil Fabrizio Sigismondi, jemuž před dvěma týdny při brněnských mezinárodních závodech naopak nevyšla závěrečná volná sestava na hudbu. „Oproti Brnu jsem svoji sestavu jel zrcadlově, jelikož tentokrát byly blízko levé strany obdélníku kamery České televize a trochu jsem se obával, aby v důležitých momentech Apropose nerušily. Naštěstí bylo vše naprosto v pohodě,“ zhodnotil po soutěži.

Čtěte také:  Novým krajským radním pro sport se dnes oficiálně stal Josef Váňa

 

Drezurní mistryně České republiky v seniorech z roku 2011 – Karolína Žižková s Darwinem podávala po všechny tři dny stabilní výkony, jež jí zajistily bronzovou medaili. Spokojeně mohla odjíždět z Karlových Varů i Zdenka Skripová, jejíž závěrečný kür se Sacramosem Xantosa XLVI-82 rozhodčí ohodnotili jako druhý nejlepší a zajistil jí konečné 4. místo. Na pátou pozici odsunula Adélu Neumannovou s Ediem 1.

Více informací a kompletní výsledky najdete na adrese www.mcr2010.wz.cz/MCR-v-drezure-2012.html. Záznam závodu uvede Česká televize na programu ČT4 premiérově v pátek 13. července od 17.10 hodin. Další významnou drezurní událostí bude ve dnech 20. – 22. července kvalifikační kolo středoevropského seriálu Donau Bohemia Trophy, které proběhne v Brně na Panské líše. Podrobnější informace jsou na www.panskalicha.cz.

Předchozí: Lucie Příhodová obhájila mistrovský titul s Exotikou
Následující: Návrat divokých koní 2012: Za týden poletí další čtyři klisny do Mongolska
x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...