Home > Zpravodajství > domácí sport > Druhou kvalifikaci na 121. VP ČP vyhrál Caland

Druhou kvalifikaci na 121. VP ČP vyhrál Caland

Na pardubickém závodišti se včera uskutečnil letošní čtvrtý dostihový mítink. Vrcholem Polského dne, který nabídl devět překážkových dostihů, byla druhá kvalifikace na říjnovou 121. Velkou pardubickou České pojišťovny. Velkou cenu PPF Banky – Memoriál majora Miloše Svobody s přehledem vyhrál osmiletý tmavě hnědý valach Caland, v jehož sedle byl žokej Dušan Andrés. Reprezentant stáje Javor, kterého připravuje trenér Josef Váňa starší, zvítězil lehce o dvě a půl délky. Druhý skončil největší favorit Chenonceau s žokejem Markem Stromským. O dalších sedmnáct délek zpět se jako třetí umístil Flambion s Josefem Sovkou.

Druhou kvalifikaci na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny vyhrál Caland
Na pardubickém závodišti se dnes uskutečnil letošní čtvrtý dostihový mítink. Vrcholem Polského dne, který nabídl devět překážkových dostihů, byla druhá kvalifikace na říjnovou 121. Velkou pardubickou České pojišťovny. Velkou cenu PPF Banky – Memoriál majora Miloše Svobody s přehledem vyhrál osmiletý tmavě hnědý valach Caland, v jehož sedle byl žokej Dušan Andrés. Reprezentant stáje Javor, kterého připravuje trenér Josef Váňa starší, zvítězil lehce o dvě a půl délky. Druhý skončil největší favorit Chenonceau s žokejem Markem Stromským. O dalších sedmnáct délek zpět se jako třetí umístil Flambion s Josefem Sovkou.
„Porazit Chenonceaua je cenným skalpem. Už při prvním letošním pardubickém vítězství ukázal, že je dobrý. Přesto si o něm myslím, že to není kůň pro Velkou,“ prohlásil trenér vítěze Josef Váňa starší.
Na start letošní druhé kvalifikace se postavila dvanáctka koní. Podle sázkových kurzů měl být největším aspirantem na vítězství Chenonceau, jenž už téměř dva roky nebyl poražen a vyhrál šest svých posledních startů. Prohánět ho měl zejména trojlístek Váňových svěřenců Caland, Lirain a Lutin des Bordes a spolu s nimi Ronino. Naopak podle papírových prognóz byli do pozice outsiderů obsazeni Lakreg, Flambion a Kelv.
A právě Kelv (ž. Novák) byl ze hry hned v úvodu, když měl pád už na úvodní překážce. Od startu se chopil iniciativy Chenonceau a i přes menší zaváhání na Irské lavici se držel v čele a diktoval tempo dostihu. Sekundovali mu především Lirain (ž. Kašný) a Lutin des Bordes (Šimůnek).
Poté koní se znovu ztenčilo na Francouzském skoku, kde spadl Tomis (ž. Faltejsek). A před Hadím příkopem byl po několika předchozích problémech zadržen Imbir (ž. Mátl). V této pasáži dostihu se čela probojoval Lirain, ovšem za lesíkem se do vedení znovu vrátil Chenonceau sledovaný Váňovými svěřenci a Numero Duem (ž. Havelka). Ten byl však záhy zadržen.
Chenonceau zavedl pole koní i na travnatý ovál do závěrečné fáze dostihu. Za jeho zády se drželi Caland, Lutin des Bordes a Ronino (ž. Myška). Ostatní už měli výraznou ztrátu a byli venku ze souboje o vítězství.
Na předposlední překážce šel do čela Caland. Posléze si získal dostatečný náskok a v cílové rovině už mohl žokej Dušan Andrés v pohodě vše kontrolovat.
„Calandovi v závěru určitě pomohlo to, že už měl dostih v nohách. Jsem o tom přesvědčený. Hlavně aby mu forma vydržela do podzimu,“ řekl vítězný trenér Josef Váňa.
Se ztrátou dvou a půl délky na druhém místě skončil favorizovaný Chenonceau, který se na dráze objevil v letošní sezoně poprvé a navíc běžel zatím svůj nejdelší dostih v kariéře. „Jsem maximálně spokojený. Chenonceau předvedl, že je to výjimečný kůň. V šesti letech si takhle udělat sám dostih… Caland už byl rozběhaný a má zkušenosti s tímto dostihem. To byly jeho plusové body. Ale znovu opakuji – jsem moc spokojen a Chenonceau ukázal, že je vysoce kvalitním koněm,“ prohlásil trenér Radek Holčák.
Za nejlepší dvojicí už byla výrazná ztráta. Jako třetí skončil výborně finišující Flambion (Sovka), jenž však za Chenonceauem zaostal o sedmnáct délek.  Dostih dokončili ještě Lutin des Bordes, Lirain, Lakreg a Posejdon. Splnili tak podmínky pro účast ve 121. Velké pardubické České pojišťovny a rozšířili počet kvalifikovaných koní v českém tréninku na 19. Naopak kvarteto Tomis, Imbir, Numero Due a Kelv, jenž však do říjnového překážkového vrcholu zatím není přihlášen, musí složit kvalifikační reparát.
Hlavním bodem rámcového programu Polského dne byla Červnová cross country Válečníka. Kros první kategorie o 120 tisíc korun na 3300 metrů v kurzu Poplerova memoriálu se stal kořistí favorizovaného osmiletého tmavě hnědého valacha Ursana, v jehož sedle zraněného Josefa Bartoše zastoupil žokej Jaroslav Myška. Svěřenec trenéra Stanislava Popelky se prosadil ve finiši, kdy o vítězství bojovala pětice koní. Nakonec vyhrál po boji o jednu a čtvrt délky před stájovým kolegou Baccaratem (ž. Korpas) a počtvrté za sebou nepoznal přemožitele.
„Ursan je velice dobrý kůň, což prokazuje jak u nás, tak v Itálii. Byl dobře nachystaný a odvedl dobrou práci,“ prohlásil žokej Myška, jenž tímto úspěchem završil svůj vítězný hattrick v průběhu pardubického odpoledne.
Druhým nejlépe dotovaným rámcovým dostihem Polského dne, byla Cena společnosti Agrostav Pardubice a.s., steeplechase druhé kategorie na 4400 metrů o 100 tisíc korun. Byla další zkouškou před blížícím se červencovým Zlatým pohárem. Souboj o vítězství se v závěru zúžil na dvojici Princess of Gracie (ž. Faltejsek) a Kamienczyk (ž. Myška). Úspěšnější byla pětiletá černá hnědka, kterou připravuje trenér Petr Juránek. V závěru si vytvořila náskok, který v cílové rovině už kontrolovala a zvítězila lehce o jednu a čtvrt délky. „Dnes jí nelze nic vytknout, vzala dostih svědomitě. Každým startem se zlepšuje. Byla to příprava na Zlatý pohár. Zda ho půjde, zatím nevím, ale je to pro nás první varianta,“ řekl trenér Juránek.
Nejúspěšnějším mužem Polského dne byl žokej Jaroslav Myška, který si na své konto připsal tři vítězství v rámcových dostizích. Dva triumfy vybojoval žokej Jaroslav Myška. Z trenérů se nejvíce dařilo Josefu Váňovi, Čestmíru Olehlovi, Petru Juránkovi a Lence Syslové. Všichni se dvakrát radovali z výhry. Mezi majiteli byla nejúspěšnější stáj BORS Břeclav a.s., jejíž koně vyhráli dvakrát.
Další dostihový mítink se na pardubickém závodišti bude konat v sobotu 2. července od 13.00 hodin. První polovinu sezony v areálu u Taxisova příkopu zakončí Italský den, jehož vrcholem bude Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice.

Čtěte také:  Talent je zpět, návrat na dráhu proměnil v kvalifikační vítězství

Velká cena PPF Banky – Memoriál mjr. Miloše Svobody
2. kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny
steeplechase cross country kategorie NL pro 5leté a starší koně na 5800 m o 200.000 Kč
Pořadí Kůň, původ, stáří     Jezdec             Majitel             Trenér
1. CALAND(POL) 8         ž. Dušan Andrés     Javor             Josef Váňa st.
2. CHENONCEAU (FR) 6     ž. Marek Stromský     Dr.Charvát         Radek Holčák
3. FLAMBION(SLO) 7         Josef Sovka         fotokoni.com ČR     František Holčák
4. RONINO(POL) 6        ž. Jaroslav Myška     Wrbna Racing         MVDr. Čestmír Olehla
5. LUTIN DES BORDES(FR) 12 Libor Šimůnek         Scuderia Merano-Váňa Josef Váňa st.
6. LIRAIN 10             ž. Pavel Kašný         Luka-www.trdelnik.com Josef Váňa st.  
7. LAKREG 11             ž. Luboš Urbánek     Bell-Metal         Jana Minaříková
8. POSEJDON(POL) 9         ž. Jan Korpas         Nýznerov         Stanislav Popelka
PN TOMIS 10             ž. Jan Faltejsek     DS Malá Morávka     Antonín Novák
PN KELV(GB) 10         ž. Marcel Novák     Stáj Soňa-Valášek     Josef Valášek
Z IMBIR(POL) 7         ž. Bohuslav Mátl     Quartis-Zámecký vrch     Jaroslav Votava
Z NUMERO DUE(POL) 10     ž. Radek Havelka     Vasury Kolesa         Radek Holčák
Výrok: Lehce 2 1/2 – 17 – 2 – kr. hlava – 14 – 13 – daleko.
Čas vítěze: 7:34,69 min.

Čtěte také:  Jezdci mají ve Frenštátě jednu z posledních šancí bodovat do série ČSP

Rámcové dostihy
Cena Rady města Pardubice (proutěné překážky IV. kategorie pro 3leté koně na 2800 m o 50 000 Kč): 1. Sun of Gracie (ž. Jan Faltejsek, tr. Petr Juránek, majitel BORS Břeclav a.s.), 2. Lea, 3. Marquess.
Cena společnosti Multi – Invent s.r.o. (steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 4500 m o 50 000 Kč): 1. Sater (ž. Luboš Urbánek, tr. Lenka Syslová, majitel Milan Gebauer-Ostrava), 2. Cantridara, 3. Božetěch.
Cena společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o. (steeplechase cross country III. kategorie pro 5leté a starší koně na 4500 m o 80 000 Kč): 1. Klaus (ž. Jaroslav Myška, tr. MVDr. Čestmír Olehla, majitel Wrbna Racing), 2. Le Jackpot, 3. Nikaska.
Cena Služeb města Pardubic a.s. (steeplechase IV. kategorie pro 4leté a starší koně na 3900 m o 50 000 Kč): 1. Khalshani (ž. Jaroslav Myška, tr. MVDr. Čestmír Olehla, majitel Stáj Charvátová), 2. Dekolt, 3. Funny Valentine.
Cena společnosti Agrostav Pardubice a.s. (steeplechase II. kategorie pro 5leté a starší koně na 4400 m o 100 000 Kč): 1. Princess of Gracie (ž. Jan Faltejsek, tr. Petr Juránek, majitel BORS Břeclav a.s.), 2. Kamienczyk, 3. Far Plan.
Červnová cross country Válečníka (steeplechase cross country I. kategorie pro 5leté a starší koně na 3300 m o 120 000 Kč): 1. Ursan (ž. Jaroslav Myška, tr. Stanislav Popelka, majitel Nýznerov), 2. Baccarat, 3. O´Key.
Cena „Polskiego Klubu Wyscigów Konnych“ (steeplechase cross country IV. kategorie pro 4leté koně na 4000 m o 50 000 Kč): 1. Luando (ž. Marek Stromský, tr. Josef Váňa st., majitel Chládek&Tintěra-Váňa), Triton, 3. Barak.
Cena společnosti BAUSET CZ, a.s. (steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 3400 m o 50 000 Kč): 1. Matt (ž. Pavel Kašný, tr. Lenka Syslová, majitel Antonín Šimera), 2. Shaman, 3. Lorna.

Předchozí: Citáty o koních
Následující: České derby 2011 má 19 adeptů na start
x

Mohlo by vás zajímat

Prague Lions skončili v St. Tropez šestí. K medaili scházelo jen málo

Ve velmi dobrém světle se předvedli členové Prague Lions při Global Champions League v Saint Tropez. Niels Bruynseels a Marc Houtzager vybojovali šesté místo a od třetí příčky je dělil jen jeden trestný bod navíc ze čtvrteční úvodní části soutěže. Niels Bruynseels s třináctiletou klisnou Gancia de Muze překonal sobotní ...