Home > systémová sekce > wiki > Druhy sedel

Druhy sedel

Další  nedílnou součástí výstroje pro koně je sedlo a jeho příslušenství.

Druhy sedel:

Anglické    

●drezurní

●skokové 

●univerzální

Westernové

Dámské sedlo

 

Dostihové sedlo

Španělské sedlo

  

Existuje spousta sedel. Pořádně se člověk ani nedozví, jak se v kterém jezdí, na co je ale hlavně, jak působí na koně. Zkusíme si popsat několik typů sedel, všechny bychom dohromady asi nedali…

Westernová sedla, která jsou krásně zdobená přitahují zrak mnoha jezdců a přátel koní. Mívají laminátovou kostru. Ta lepší mají kostru dřevěnou. Jsou vyráběna ze silné kůže která hodně vydrží. Poskytují pohodlnou jízdu pro celodenní práci na rančích. Navzdory velké váze je koním toto sedlo příjemné, jelikož rozkládá váhu jezdce na větší plochu. Pod sedlo se dává silná deka z ovčí vlny, tlumící nárazy sedla na hřbet, takže záda koně jsou jako v bavlnce. Druhy westernových sedel jsou: Reiningové sedlo – sedla jsou vyráběna ručně, jsou zdobená, jsou to tzv. show sedla. Cuttingové sedlo – vysoká hruška a ploché posedlí jsou znakem tohoto sedla. Ropingové sedlo se používá pro opravdovou práci na rančích.

Anglické sedlo je zřejmě nejvyužívanější. Pomáhají jezdci udržet pozici pomocí vykrojených a tvarovaných kolenních opěrek. Sedlo neposkytuje takovou oporu jako westernové, používá se pro drezuru, parkur a např. také military. Existují i sedla všestranná, která lze používat pro kteroukoliv z těchto disciplín. Avšak drezura a parkur mají speciální sedla. Pro drezuru se používají sedla, která mají  přímé bočnice a i o něco delší. A pro parkur s více vykrojenými bočnicemi a většími koleními opěrkami, které by měli jezdci poskytovat  při skoku větší oporu. Na hřbet koně sedlo působí sedlovými polštáři. Sedlo působí na hřbet menší plochou, takže pokud nese kůň větší váhu a k tomu jezdce, který jezdit neumí a ruší koně, může mít na koňský hřbet také neblahé účinky. Sedlo umožňuje jezdci velmi dobrý kontakt s koněm. Skoková sedla se vyrábí ve dvou typech. Model 1. je charakteristický kratším a hlubším posedlím, model 2. má posedlí naopak mělčí a prostornější.

Australské sedlo je jakýmsi křížencem westernu a anglického sedla. Může mít hrušku a nemusí, třmeny jsou upevněny k silným řemenům, bočnice mají tvar anglického sedla a posedlí je hlubší. Sedlo na hřbet doléhá sedlovými polštáři jako u sedla anglického. Také jsou zde tzv. kolenní opěrky, vystouplé kožené části sedla pod hruškou, zabraňující stehnům posun kupředu. Říká se, že se v tomto sedle nevysedá. Omyl, vysedá se i ve westernu, v trotu. Pomalý klus by měl jezdec usedět i v sedle anglickém. Jenže díky opěrkám pod hruškou se v sedle vysedá celkem špatně, sedlo je celkově mohutného rázu.

Dostihové sedlo je nejlehčí ze sedel vůbec. Jezdci neposkytuje skoro žádnou oporu. Některá sedla jsou bez kostry. Sedla sedí na koňském hřbetě zhruba v místech jako anglické sedlo, zabírají však ještě menší plochu. Jezdec při jízdě v tomto sedle stojí většinou ve třemenech.  Zde se rozlišují sedla rovinová a pro steeplechase (s delšími bočnicemi kvůli překonávání překážek).

Španělské sedlo je předek sedla westernového. Toto sedlo je zřejmě nejstarší a ve španělsku se v něm běžně jezdí. Používá se i pro vysokou španělskou jezdeckou školu ve Vídni a také například v jezdecké škole Cadre Noir. Sedlo má stejný základ jako sedlo westernové, hřbet koně zatěžuje také na větší ploše. Díky beránku, který je součástí většiny sedel je sedlo také velmi pohodlné, avšak umožňuje jezdci velmi dobrý kontakt s koněm.

V koňském světě existuje celé nepřeberné množství sedel. V sedlovnách můžeme najít sedla vyrobena ze syntetické kůže, nebo dokonce i hadrová vážící minimum, ale  také třeba sedla pro endurance, dělaná pro maximální pohodlí jezdce a také třeba sedla pro chladnokrevné koně, kteří často potřebují sedla XXL rozměrů. Dnes si můžeme pořídit sedlo jakékoliv, které se nám bude líbit. Existuje spousty výrobců, jak českých, tak zahraničních nebo dokonce i sedlářů, kteří vám sedlo na vašeho koníka ušijí přímo na míru. Ceny sedel se liší. Záleží na typu a třeba i stáří sedla. Ale určitě se nevyplácí na sedle jakkoliv šetřit. Neříkám, že když se budu věnovat pouze rekreačnímu ježdění, že si hned musím pořídit to nejdražší sedlo. Ale stojí za to si pozvat odborníka, aby nám sedlo přímo na koně napasoval. Aby koni sedělo a neřešit nepadnoucí sedlo různými korekčními dečkami. Mi také nebudeme rádi chodit v botech, které nás budou tlačit.

I sedla mají totiž své velikosti. Jak komor (jedna, dva, tři) které jsou důležité pro koně, tak velikost posedlí, která je zase důležitá pro jezdce. Zkrátka vybrat dobře padnoucí sedlo jak jezdci tak koni není vůbec jednoduché.

Předchozí: Jednotlivé části uzdečky
Následující: Horsemanship, co to tedy vlastně je?
x

Mohlo by vás zajímat

Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

V sídle Dostihového spolku a.s. na Pardubickém závodišti se v sobotu sešlo valné shromáždění České asociace steeplechase. Hlavním tématem bylo řešení současného stavu českého překážkového sportu. Pardubický Dostihový spolek připravuje na letošní sezonu několik novinek, které mají pomoct ve stabilizaci ubývajícího počtu startujících koní. Členové asociace tyto nápady ocenili. Dostihový spolek pro ...