Home > Zpravodajství > domácí sport > Druhý sportovní šampionát haflingů v sedlových disciplínách

Druhý sportovní šampionát haflingů v sedlových disciplínách

Rozdíl mezi prvním a druhým ročníkem sportovního šampionátu haflingů v sedlových disciplínách byl propastný – jak pokud se týče počtu zúčastněných koní a jezdců, tak co do kvality jejich výkonů. Šampionátu, který se konal v neděli 17. srpna v areálu ve Vrchovanech, se zúčastnilo celkem sedmnáct dvojic, z toho soutěže ve všestrannosti se zúčastnilo dvanáct z nich, pět dvojic pak přibylo na samostatnou soutěž v drezuře.

Cabina a její výskok z vody

Pravidla byla po loňských zkušenostech nastavena poněkud rozdílně – drezurní šampion se určoval při drezurní úloze Z1, parkurová soutěž byla nastavena jako dvoufázová 70/80 cm a nově byla zařazena divácky atraktivní terénní jízda o maximální výšce 70 cm. Z výsledku ve všech třech disciplínách vzešel celkový šampion, kromě toho byl vyhlášen také šampion v drezuře a parkuru. Díky tomu, že se letos podařilo vyhlásit podmínky soutěží včas a majitelé haflingů tak měli více času na přípravu, přihlásili se do šampionátu také zástupci vzdálenějších jezdeckých klubů, a to včetně dvou zástupců z Moravy.

Unadonna s Rudolfem Kostou v drezurní úloze

Během drezurní soutěže byly asi nejvíc vidět rozdíly připravenosti jednotlivých koní a v rámci šampionátu ve všestrannosti také tato část v podstatě rozhodovala. Favoritkou soutěže byla drezurní specialistka Lucie Čermáková s klisnou Hany reprezentující JK Black Fox. Tato dvojice se pravidelně účastní drezurních závodů stupně Z s velkými koňmi a v letošní sezoně brala již dvakrát vítězství. Také ve Vrchovanech předvedly velmi pěkně zajetou úlohu, kterou ale bohužel pokazila neposlušnost koně (vyhození). To jim snížilo hodnocení na výsledných 70,588%, které ale i tak znamenalo stříbrnou pozici. Šampionem haflingů v drezuře se pro rok 2014 tedy stal s výsledkem 72,941% plemenný hřebec Armin-Q s jezdkyní Evou Živníčkovou, kteří startovali za JK Hradec nad Moravicí. Třetí příčku obsadil Jiří Kašpárek s klisnou Cabinou z JS Obrok. Od rozhodčí Květy Krupkové získali stejné hodnocení jako dvojice na druhém místě, díky upřednostnění známek za celkové provedení úlohy však byli odsunuti na třetí místo.

8

Osmdesáticentimetrové skoky nebyly pro Armina a mnoho dalších účastníků problém

Parkur se jel jako dvoufázová soutěž 70/80 cm a kromě haflingů se jej účastnili také hobby jezdci na velkých koních (na výsledovce mimochodem obsadili poslední čtyři příčky). Kromě tří zúčastněných haflingů projeli první fázi bez trestných bodů všichni, ve druhé fázi chyboval pouze Jiří Kašpárek s Campbellou. Výsledky byly tedy značně vyrovnané a pořadí záviselo především na rychlosti ve druhé fázi. Zlato pro parkurového šampiona opět putovalo na Moravu, a to zásluhou Dominiky Nevolové s klisnou Calerou, které startují za Ranč u Tufa. Dominika s Calerou tak potvrdily své schopnosti, které předvedly už při účasti na evropském šampionátu haflingů ve Stadl Paura v roce 2012 – první místo obsadily s poměrně velkou časovou rezervou před druhým Vladimírem Šoupalem s klisnou Rhodou, kteří takto úspěšně reprezentovali Stáj Šoupal. Bronz pro třetího nejlepšího parkurového haflinga roku 2014 nakonec se štěstím získala domácí klisna Sunflower s Pavlem Studničkou v sedle.

Stylové skoky předváděla Arezza

Nově zařazená disciplína – terénní jízda byla zlatým hřebem celé soutěže. Absolvovalo se celkem třináct skoků, které ve Vrchovanech vznikly teprve nedávno. Všichni účastníci se poctivě věnovali přípravě a tak absolvovali celý kurz, který zahrnoval i obtížnější skoky, jako výskok, traken nebo výskok z vody, bez problémů na překážkách. Body nasbírala pouze klisna Hellenica s Terezou Maškovou za pomalé projetí kurzu a bohužel také do té doby jasný favorit celé soutěže Armin s Evou Živníčkovou, kteří projeli trať naopak příliš rychle a byli penalizováni 25 trestnými body za nebezpečnou jízdu. To je v celkovém pořadí odsunulo z jasného prvního místa na poslední příčku.

Cesta k vítězství se tak otevřela pro Jiřího Kašpárka s klisnou Cabinou, soutěžící za JS Obrok, kteří se stali šampiony ve všestrannosti (44,12 trestných bodů). Jiří Kašpárek si vítězství určitě zasloužil, a to nejen za skvělý výkon, který předvedl společně s Cabinou, ale také za absolvování neuvěřitelného maratonu, kdy během dne zvládl všechny tři disciplíny projet se čtyřmi haflingy! Nakonec se mu kromě zlata podařilo vybojovat také druhé místo, a to pro změnu s Campbellou (46,76 tr. b.), která slavila úspěšný víkend, kdy den před nedělním závodem stanula také na nejvyšší příčce výstavy Haflinger Vrchovany (viz samostatný článek). Druhou bronzovou medaili pro místní JS Vrchovany získal Michal Špalek, který soutěžil s klisnou Selene a během dne podával stabilní výkon, který díky dramatickému obratu v terénní jízdě znamenal stupně vítězů (49,41 tr. b.).

Nedělní šampionát haflingů byl opravdu velmi dobrou ukázkou toho, že haflingové mohou být nejen skvělými rodinnými koňmi, ale i poměrně zdatnými a především všestrannými sportovci. Poměrně vysoká účast koní z celé republiky ukázala, že snad budeme mít dostatek reprezentantů, kteří budou schopni a ochotni vyrazit i na evropský šampionát do Itálie. V souvislosti s touto vrcholnou sportovní událostí bude v příštím roce třeba nastavit podmínky pro kvalifikaci haflingů, protože úroveň koní byla ve Vrchovanech poměrně vysoká a především vyrovnaná. Doufejme, že sedlový šampionát se stane tradicí a bude mít stále rostoucí počet účastníků. Perfektně zorganizovaná akce, jakou byl právě vrchovanský šampionát si to jistě zaslouží!

Autor: Veronika Jenikovská

Hafling Sportovní šampionát haflingů Vrchovany
Předchozí: Projížděl se na koni centrem Jindřichova Hradce
Následující: Mezinárodní výstava Koně v akci láká na filmové téma

Srpnový program otevře šampionát s mezinárodním charakterem

Jen pár dnů po Mistrovství ČR ve všestrannosti a Letním dostihovém dnu přichází další sportovní mítinky. Tentokrát mezinárodní šampionát a Mistrovství ČR haflingů, kterému budou předcházet „zkoušky“ mladých koní ve všestrannosti. Vše se bude odehrávat na dostihovém závodišti ve dnech 3. – 6. srpna. Srpnový program na závodišti otevřou Kritéria ...