Home > Zpravodajství > domácí sport > Dva vrcholy zářijového dostihového dne

Dva vrcholy zářijového dostihového dne

Tradičním hlavním bodem programu zářijového dostihového dne je IV. kvalifikační dostih na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Ovšem v sobotu 13. června nad závodištěm létaly blesky hlava nehlava, z nebe se valily litry vody, a tak Zlatý pohár musel být odložen, náhradní termín byl zvolen právě na druhou zářijovou sobotu, a tak se můžeme těšit na dva vrcholy sedmého dostihového dne letošní sezóny.

Do Velké pardubické byl dohlášen bělouš Sokol. Foto: archiv Dostihový spolek a.s.

Do Velké pardubické byl dohlášen bělouš Sokol. Foto: archiv Dostihový spolek a.s.

Zájem o start v zářijové kvalifikaci není dlouhodobě velký a letošní ročník to jen potvrzuje. Nechybí velká jména, která by měla hrát prim i za čtyři týdny, a pole doplňují spíše příslušníci druhého sledu. Po třech kvalifikacích má splněné podmínky 34 koní z České republiky a Slovenska, a tak na poslední chvíli už budou usilovat o splnění pouze dva koně, Sokol a Status Quo. Cílem obou nemůže být jen splnit kvalifikaci, ale také získat co nejlepší umístění, bez něj bude vstupenka do vrcholu sezóny hodně daleko. Kvartet Universe of Gracie, Nikas, Trezor a Klaus bude ladit formu na říjnový vrchol, neboť všichni patří mezi patnáct nejlepších kvalifikantů podle průběžného handicapu. Z této čtveřice by měl vzejít také vítěz dostihu. Universe of Gracie vyhrál květnou kvalifikaci, minule se rozcvičil v menším dostihu, do sedla Nikase se vrací po tří měsíčním zákazu startu Dušan Andrés, Trezor minule s Lukášem Matuským ukázal zlepšenou formu a v sedle Klause bude ostřílený Jaroslav Myška. Z Velké může někoho z tohoto kvarteta odvolat pouze zdravotní problém, nebo nezájem jejich realizačního týmu.

Čtěte také:  Prodej vstupenek na dostihovou sezonu 2020 zahájen

Trojice Bodyguard, Nebrius a Amaragon se pokusí vylepšit si handicap, aby měli jisté místo ve Velké pardubické. Nejobtížnější úkol čeká slovenského Bodyguarda, který má zatím handicap 64 kilogramů a vstupenku do Velké zajišťuje průběžné hodnocení o 15 kilogramů vyšší. Nebrius s Amaragonem potřebují přidat jeden až dva kilogramy, oba jsou v současné době na hranici mezi účastí a neúčastí.

Pole doplňují Hegnus a Frasini, kteří na přihláškách do Velké pardubické nefigurují, dohlášeni být můžou, ale je to velmi nepravděpodobné, dodatečné přihlášky v září jsou hodně drahé.

Druhým vrcholem odpoledne bude 22. Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na 4400 metrů. Na startovní listině figuruje sedm jmen, o vítězství by měla bojovat především dvojice Khalshani, vítěz Zlatého poháru z roku 2013 a slovenský Luminator v sedle se svým trenérem Jaroslavem Brečkou. Prvně jmenovaný vyhrál karlovarský Pohár Josefa Váni na 4500 metrů, zatímco dvojnásobný vítěz proutěných překážek při dni Velké pardubické Luminator letos vyhrál v Pardubicích menší klasiku a v grupových proutěnkách v Meranu doběhl na druhém místě. Pětiletý Mister Westminster má za sebou teprve tři překážkové starty, Makléř se před měsícem vrátil do dostihů po roční přestávce a trojice Zeus, Nikan a Loking může jen překvapit.

Vítězové Zlatého poháru Khalshani a Josef Bartoš. Foto: archiv Dostihový spolek a.s.

Vítězové Zlatého poháru Khalshani a Josef Bartoš. Foto: archiv Dostihový spolek a.s.

Z rámcového programu stojí za zmínku tři dostihy druhé kategorie. V krosu na 3300 metrů by se opět mohl prosadit stylem start-cíl chodící veterán Terebesz, pro kterého je 3300 metrů ideální distancí, ale pozor na Shamana, Cross Ice nebo Ryanu. V krosu na 4500 metrů se představí do Velké pardubické kvalifikovaný Ribelino, letos vítěz Úvodní cross country Koroka a druhý z květnové kvalifikace. Dobrou formu má v letošním roce Renard Argenté, navíc posílen Josefem Bartošem, o přední místa mohou bojovat také Tiwaz nebo Quatiki. Poslední klání druhé kategorie na trati 4200 metrů je vyhrazeno klisnám. Mezi čtrnácti zástupkyněmi slabšího pohlaví se favoritka hledá obtížně.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Khalshani kvalifikace Mister Westminster Pardubice Zlatý pohár
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Panská lícha hostila mistrovství ČR ve všestrannosti mladších
Následující: Hořovice hostí předposlední kolo skokového poháru 2015

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Prodej vstupenek na dostihovou sezonu 2020 zahájen

Fanoušci pardubických dostihů se dočkali. Od 3. března 2020 jsou v prodeji vstupenky nejen na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, ale i na všechny další dostihové mítinky konané na Pardubickém závodišti. Pro opravdové fanoušky Dostihový spolek a.s. připravil i několik zajímavých nabídek. Pořadatel pardubických dostihů si pro zahájení online prodeje ...