Home > Zpravodajství > domácí sport > Dvě martinická vítězství pro Barboru Tomanovou

Dvě martinická vítězství pro Barboru Tomanovou

Bezmála třináctihodinový páteční program Skokového poháru České pojišťovny byl nejen ve znamení velmi vysokého počtu startů, kterých výpočetní středisko zaznamenalo přesně 365, ale také v tento den oficiálně zahájil rámcový seriál pro jezdce do 18 let Kolowrat Junior Cup. Každé z jeho kvalifikačních kol se skládá ze tří samostatných soutěží, z nichž nejméně jedna je hodnocena na styl jezdce, nebo dvojice.

B. Tomanová s Careful Franz Josefem při dekorování závěrečné páteční soutěžeB. Tomanová s Careful Franz Josefem při dekorování závěrečné páteční soutěže

Nejprve však proběhla od sedmé hodiny zahajovací soutěž dne, kterou byl parkur stupně ZL (110 cm). Z 96 startujících se jich 64 mohlo radovat z precizní jízdy bez jediného trestného bodu. Největší radost ovšem měla Kateřina Hanušová v sedle sedmiletého Casina 3 z Jezdecké společnosti Ohrazenice. Ta totiž byla ze všech nejrychlejší a zaslouženě tak zvítězila.

Do úvodní části juniorské túry, jejíž průběh doprovázel po celou dobu nepříjemný déšť, nastoupilo 41 dvojic. Třinácti z nich se podařilo dokončit parkur stupně L* (120 cm) bez penalizace, a tak o vítězství rozhodl opět čas. Ten měla jednoznačně nejkratší Jana Kovářová s Autonomem z Jezdeckého klubu Slavia VŠ Plzeň.

Jana Kovářová a AutonomJana Kovářová a Autonom

„Myslím si, že nová podoba seriálu pro juniory je určitě lepší. Správným rozhodnutím bylo nejen snížení věkové hranice na 18 let, ale i oddělení kvalifikací do samostatných soutěží,“ hodnotí vítězka. Dříve totiž jezdci do žebříčku Junior Cupu bodovali v rámci soutěží otevřených. V sobotu je pro Kolowrat Junior Cup naplánována další novinka. Tou je soutěž hodnocená na styl jezdce, v níž však páteční vítězka pravděpodobně bude chybět. „Jelikož chci startovat i v neděli, kdy nás čeká již parkur stupně S**, tak si asi sobotní část necháme ujít,“ zdůvodnila Jana Kovářová.

Čtěte také:  Na startovní listině Velké pardubické je jednadvacet jmen

Ceny Janě Kovářové předává JUDr. Dominika Kolowrat-KrakovskáCeny Janě Kovářové předává JUDr. Dominika Kolowrat-Krakovská

Stejný kurz jako junioři absolvovalo dalších 127 účastníků v samostatném oddělení přístupném jezdcům i koním bez omezení. Bezchybně jich dokončila více jak polovina, což znamenalo, že doslova každá vteřina mohla ovlivnit pořadí i o několik pozic. Absolutně nejlepší čas sice měli Jan Studnička a Datasys, ale jedna chyba je odsunula až na 68. místo. Vítězství se podařilo ukořistit mladé jezdkyni roku 2011 Barboře Tomanové se 17letým Colomanem z Jezdeckého klubu Dance and Jump. „Už vloni jsme uvažovali o ukončení Colomanovi sportovní kariéry, ale vzhledem k tomu, že ho závodění očividně stále baví a těší se z pevného zdraví, rozhodli jsme se i letos společně startovat v lehčích soutěžích. Jak je vidět, i přes svůj věk stále dokáže porážet mnohem mladší koňské soupeře,“ spokojeně konstatovala Barbora Tomanová. Do Martinic si s sebou přivezla všech pět svých koní – vč. nové stájové posily Cojacka, kterého má teprve měsíc. V pátek s ním absolvovala závěrečnou soutěž st. S** (130 cm), která byla kvalifikací martinické Mercedes-Benz Jump Tour 2012. Ačkoliv na překážkách neudělal chybu, pomaleji zvolené tempo znamenalo penalizaci jedním trestným bodem za překročení časového limitu a propad až na 37. příčku. S klisnou Sorceress, jež taktéž ještě patří ve stáji Dance and Jump mezi nováčky, jednou chybovala a skončila padesátá. Chuť si spravila s Careful Franz Josefem, s nímž nastoupila jako dvanáctá od konce. Čistý výkon v čase 58,33 sec. se již později nikomu nepodařilo překonat a Barbora Tomanová si připsala druhé vítězství.

Čtěte také:  Rudolf Doležal se stal potřetí vítězem Českého skokového poháru

Ačkoliv vloni byla tato jezdkyně nejlepší ženou ve Skokovém poháru České pojišťovny a skončila pátá těsně před branou velkého finále, letos jí v extraligové soutěži příliš často neuvidíme. „Martinice jsou spíše výjimkou. Mým hlavním letošním cílem je totiž účast na mistrovství Evropy mladých jezdců v rakouském Ebreichsdorfu, a proto se budeme snažit v rámci příprav co nejvíce účastnit mezinárodních závodů v zahraničí. Na Skokovém poháru České pojišťovny se tak pravděpodobně objevíme až při posledních dvou zářijových kolech ve Frenštátu pod Radhoštěm a v Hořovicích,“ prozradila.

Barbora Tomanová s ColomanemBarbora Tomanová s Colomanem

Kompletní výsledky a aktuální startovní listiny jsou k dispozici ZDE
Online výsledky lze sledovat v průběhu závodů ZDE

Předchozí: E-Mail Me(D) v Karlshorstu bronzový
Následující: Tip na výlet: po stopách VP
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...