Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Češky bodovaly v Aténách

Češky bodovaly v Aténách

Řecké Atény hostily ve dnech 24. – 27. dubna XIV. mezinárodní kongres o hiporehabilitaci, pořádaný Řeckou vědeckou asociací pro hiporehabilitaci (GSATRH) a mezinárodní organizací pro hiporehabilitaci (HETI). Českou republiku zastupovaly členky České hiporehabilitační společnosti (ČHS) a na úvod je třeba uvést, že se ve světové společnosti rozhodně neztratily. „Neměly jsem se tam za co stydět, spíš naopak“, hodnotí českou účast Mgr. Šárka Smíšková.

Účastníci aténského kongresu: Karol Hornáček (spoluautor známé a u nás vydané publikace o hiporehabilitaci, Slovensko), Kateřina Čapková, Šárka Smíšková, Vanda Casková, Věra Lantelme a Jana Kulichová, v pozadí chrám Dia Olympského a klášter sv. Jiří na hoře LycabettusÚčastníci aténského kongresu: Karol Hornáček (spoluautor známé a u nás vydané publikace o hiporehabilitaci, Slovensko), Kateřina Čapková, Šárka Smíšková, Vanda Casková, Věra Lantelme a Jana Kulichová, v pozadí chrám Dia Olympského a klášter sv. Jiří na hoře Lycabettus

Úroveň jednotlivých příspěvků byla velmi různorodá. Někteří přednášející přijeli představit styl své práce a podmínky, za kterých v jejich zemi terapii prostřednictvím koně provozují, jiní prezentovali výsledky svých výzkumů a studií na hiporehabilitačním poli.


Casková, Smíšková, Čapková

Ing. Bc. Vladimíra Casková představila systém certifikace koní v hiporehabilitaci. Jedná se o metodický postup, který umožňuje hodnocení koně, připraveného pro terapeutické účely, v oblasti fyzické a psychické připravenosti. Prezentaci doplnila krátkým videem s praktickými ukázkami zkoušek.

„Na obdobném tématu pracují i naši zahraniční kolegové z Británie, Finska a Polska v rámci The Leonardo da Vinci Partnership project. Náš systém je velmi zajímal hlavně z hlediska praktických postupů při testech speciálně připravených koní pro jednotlivé obory hiporehabilitace“, upřesňuje předsedkyně ČHS.

Z oboru hipoterapie (léčebný postup aplikující principy fyzioterapie za využití pohybu koně) reprezentovaly Českou republiku dvě přednášky, které měly úzkou souvislost.

Čtěte také:  Česká jezdecká federace spouští portál pro všechny zájemce o jezdectví, najdou na něm souhrnné informace, jak začít

Mgr. Šárka Smíšková informovala o principech a postupech při práci s dětskými klienty od věku dvou měsíců. Tato Raná péče v hipoterapii není ve světě rozšířená (obvykle jsou klienti ve věku asi dvou let) a prezentace proto vzbudila velký zájem.

„Podkladem pro naši práci jsou rozsáhlé znalosti neurovývojové fyziologie dítěte a přímá návaznost na specializovanou fyzioterapeutickou péči,“ komentuje svou práci zmíněná statutární zástupkyně ČHS a ředitelka společnosti Isar (další informace najdete na serveru www.hiporehabilitace.com).

Bc. Kateřina Čapková pak doplnila prezentaci o výzkum, který prostřednictvím měření elektrické aktivity ve svalech potvrzuje, že při správně aplikované hipoterapii dochází ke střídavému zapojení svalových skupin těla stejně, jako je tomu při chůzi. To umožňuje použít hipoterapii jako součást terapeutických postupů při léčbě poruch koordinace.


Příště na Tchaj-wan?

Český tým na kongresu prokázal, že hiporehabilitace v České republice je na vysoké odborné úrovni a nijak nezaostává za velmocemi v tomto oboru, jakými jsou Spojené království, USA či severské státy.

V roce 2015 se organizace mezinárodního kongresu ujme Tchaj-wan. „Pokud nám to okolnosti umožní, rády bychom tam výsledky své práce prezentovaly ještě podrobněji,“ dodala Šárka Smíšková.

Logo CHS

Předchozí: 64. Jarní cena klisen Turf Praha, a. s. se poběží v neděli
Následující: Pozvánka do Semic na závody spřežení
x

Mohlo by vás zajímat

Závodiště otevírá sezonu extrémními sporty

Na start prvního dostihu si dostihoví fanoušci musí počkat do tradičního termínu 8. května, přesto už závodiště ožívá. Jako první se v sobotu 24. března do dráhy Velké pardubické vydají golfisté, na které čeká turnaj v extrémním golfu TAXIS GOLF OPEN 2018. Turnaje v extrémním golfu se na pardubickém závodišti hrají už od ...