Home > Zpravodajství > informujeme vás > České jezdectví čekají v srpnu světová, evropská i národní mistrovství

České jezdectví čekají v srpnu světová, evropská i národní mistrovství

Ačkoliv je v současné době upřena pozornost sportovního světa především na olympijské hry v Londýně, kde se soutěží (bohužel bez české účasti) i o sady medailí ve třech jezdeckých disciplínách, v srpnu se koná řada dalších významných akcí, na nichž naši jezdci chybět nebudou. Na úrovni mistrovství světa budeme moci držet palce českým želízkům v ohni při voltiži, spřežení, vytrvalosti a také v drezuře mladých koní. Na evropský šampionát vyšle Česká jezdecká federace ekipu dětí, juniorů a mladých skokových jezdců.

Ilustrační fotografie: Lucie HladováIlustrační fotografie: Lucie Hladová

Světová volžit s českou nadějí
Vůbec největší medailové šance budeme mít pravděpodobně ve voltiži. Jedním z účastníků mistrovství světa ve francouzském Le Mans bude ve dnech 16. – 19. srpna Lukáš Klouda, který se stabilně drží mezi absolutní špičkou tohoto sportovního odvětví. Druhým mužem české reprezentace se stane Josef Zelinka a mezi ženami nebude chybět Margita Urbanová.
Ještě před tím proběhne 1. – 5. srpna ve slovenském Pezinku otevřené mistrovství Evropy juniorů. V mistrovských soutěžích se za Českou republiku představí Kateřina Kocurová, Barbora Kseničová a Jan Hablovič. V otevřených soutěžích ovšem uvidíme i mnohé jiné cvičence.

Vytrvalost celosvětově mezi seniorskými jezdci i mladými koňmi
Jeden z nejdůležitějších výjezdů mají naplánovaný také závodníci ve vytrvalosti. Ti totiž míří na mistrovství světa seniorů v britském Euston Parku. Soutěž s tratí dlouhou 160 kilometrů se uskuteční 25. srpna a budou nás při ní reprezentovat dvojice: Lada Hrabalová – Lara S, Petr Jadlovský – Naomi Dakota, Silvie Lorenzová – Modem 29, Magdalena Prikrylová – Shekel, Helena Terberová – Nikaya de Paute. Šéfem ekipy bude Antonín Terber, o zdraví koní se budou starat veterinární lékaři MVDr. Mojmír Dvořák a MVDr. Lucie Ottová. „Tamní areál je de facto na holé louce. Trať je s minimálním převýšením, převážně po travnatých cestách, takže se může očekávat rychlý průběh závodu. Vzhledem k větší vzdálenosti a vyšší cenové náročnosti na dopravu byla zvolena společná doprava pronajatým nákladním autem na šest koní. Ti by měli odjíždět v pondělí 20. srpna odpoledne z Prahy, příjezd na místo by měl být někdy v úterý večer,“ informovala Michaela Litovová z komise vytrvalosti České jezdecké federace.
Ještě před tímto absolutním vrcholem v endurance proběhne v maďarské Babolně mistrovství světa mladých (7 a 8letých) koní. Své sedmileté svěřence tam 10. a 11. srpna předvedou Petr Jadlovský (Catarine), Hana Keltnerová (Eros 6), Dana Moudrá (Shamira) a Karolína Pflugová (Artex 9). V kategorii osmiletých budou startovat Petr Hladiš (Al Sharisa), Dana Hladišová (Dean) a Kristýna Zahrálková (Arianna).
Jako první během srpna vycestují z vytrvalců Kateřina hemzalová (Arista) a Tereza Kopecká (Tuzemec). Ty totiž budou startovat 4. a 5. srpna při mezinárodních závodech CEI2* v dánském Molsridtetu.

Čtěte také:  Hřebci divokých koní našli dočasné útočiště na Kozmických ptačích loukách

Na mistrovství čtyřek do Riesenbecku pojedou Nesvačil s Juráněm
Další disciplínou, kterou čeká v srpnu mistrovství světa, je spřežení – konkrétně čtyřspřeží. Do německého Riesenbecku pojedou hájit české barvy Jaroslav Juráň a Jiří Nesvačil senior. Oba tito vozatajové startovali při nedávné kvalifikaci Světového poháru v Nebanicích, kde Jaroslav Juráň skončil čtvrtý a Jiří Nesvačil senior po problémech na jedné z překážek v maratonu soutěž nedokončil. Naopak se tam dařilo jeho synovi Jiřímu, jenž soutěž vyhrál. Ten ovšem kvalifikaci na světový šampionát splněnou nemá, neboť donedávna jezdil téměř výhradně s dvojspřežím. „I kdybych ji splněnou měl, tak bych tam nejspíš nejel. Nemám totiž se čtyřkou ještě tolik zkušeností,“ zdůvodnil Nesvačil junior. Původně chtěl Jiří Nesvačil junior startovat se čtyřspřežím alespoň na republikovém šampionátu, který se koná ve dnech 3. – 8. srpna v areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem, ale nakonec jej absolvuje pouze s párem koní. „Kvalifikační kritéria se čtyřspřežím jsem totiž splnil až 22. července dokončením celého závodu v Nebanicích, ale uzávěrka přihlášek byla o dva dny dříve. I když by s dohlášením nebyl takový problém, Česká jezdecká federace neumožňuje výjimky ze sportovně-technických podmínek, které jsou jasně dané. Alespoň pro mě bude účast na mistrovství kvalitní přípravou na Dunajsko-alpský pohár, jenž se uskuteční 22. – 26. srpna v maďarském Fábiánsebestyénu a jedná se v podstatě o neoficiální mistrovství Evropy dvojspřeží,“ konstatoval Jiří Nesvačil junior.

Čtěte také:  Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Mladí skokani mají namířeno na mistrovství Evropy do Ebreichsdorfu
Kromě mezinárodních závodů konaných v rakouském Wiener Neustadtu ve dnech od 31. července do 5. srpna 2012, kde startují Nathalie Crnková, Aleš Opatrný, Natálie Roučková, Barbora Tomanová, Zuzana Zelinková a dalších devět jezdců, čeká naše skokany v termínu 14. – 19. srpna účast na mistrovství Evropy dětí, juniorů a mladých jezdců v nedalekém Ebreichsdorfu. V dětské kategorii uvidíme Kateřinu de Jagerovou a Kláru Kocumovou, za juniory startují Ivana Hronová, Kateřina Kurbrická, Lucie Krulichová, Adéla Půlpánová a Tina Šalková, mezi mladé jezdce se zařadí Nathalie Crnková, Lucie Strnadlová, Barbora Tomanová a Barbora Vojtková.
Shodou okolností se ve stejném období konají také národní mistrovské soutěže pro mladší kategorie jezdců. Od 10. do 12. srpna to bude mistrovství dětí a juniorů na Ptýrově, od 16. do 19. srpna pak drezurní a skokové mistrovství dětí na pony ve Zduchovicích.

Mladí drezurní koně do Verdenu, Hatla na tři hvězdy do Hartpury
Pozadu nezůstanou ani drezurní jezdci. Ti se zúčastní v termínu 1. – 5. srpna mistrovství světa mladých koní v německém Verdenu. Konkrétně se tam vypraví s pětiletými koňmi Eva Jančaříková (Belissimus) a Libuše Půlpánová (Quäntchen Glück), Adéla Neumannová bude startovat s šestiletým Babylon van Lange Weeren.
V neposlední řadě mají v plánu mezinárodní starty i jezdci ve všestrannosti. Na závody CIC3* v britském Hartpury je ve dnech 9. – 12. srpna přihlášen Jaroslav Hatla s Westwinds El Divo a ve stejnou dobu budou startovat v německém Altensteigu Petr Myška, Lucie Příhodová a Gabriela Slavíková.
Více informací se dozvíte na www.cjf.cz.

Předchozí: Sledujte ME voltiž Pezinok online
Následující: Tip na výlet: interaktivní muzeum Starokladrubského koně
x

Mohlo by vás zajímat

Předprodej vstupenek na GC Prague PlayOffs 2020 startuje 10. prosince

Galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs se vrátí do pražské O2 areny také v roce 2020. Vyvrcholení celoročních sérií Global Champions League a Longines Global Champions Tour se v Praze uskuteční od 19. – 22. listopadu 2020. Prodej začne už 10. prosince, ceny se pohybují od 290 do 2190 ...