Home > Zpravodajství > informujeme vás > Farmářské slavnosti 2014 – Rok rodinných farem a Rok na vsi

Farmářské slavnosti 2014 – Rok rodinných farem a Rok na vsi

Rok 2014 byl vyhlášen Organizací spojených národů Rokem rodinných farem. Asociace soukromého zemědělství ČR, která dlouhodobě hájí zájmy rodinných farem, se proto v jeho rámci rozhodla uspořádat přímo na farmách svých členů několik akcí určených jak odborné veřejnosti, tak lidem z obcí a měst, a to včetně naučného a zábavného programu pro rodiny s dětmi. Protože od loňského roku je členem ASZ ČR také Asociace svazů chovatelů koní, jednu z těchto akcí uspořádáme také ve spolupráci těchto dvou organizací, a to na farmě viceprezidenta ASCHK ČR Miloslava Perníčka v Herouticích. Také na většině ostatních farem se chystá program s koňmi – například na Galloway farmě bude zároveň probíhat kvalifikace na mistrovství světa v ropingu družstev a na polích kolem farmy Marákových ve Zvonovicích se v rámci slavností chystají ukázky zpracování půdy koňskými spřeženími.

Apaloosa z Galloway farmy. Foto: archiv Galloway farma

Apaloosa z Galloway farmy. Foto: archiv Galloway farma

První z akcí se uskuteční v sobotu 26. dubna na Galloway farmě rodiny Vacíkových v Roupově na Plzeňsku (Roupov 28, okres Plzeň-jih), která se v loňském roce stala vítězem prestižního klání Asociace soukromého zemědělství Farma roku. Rodina Vacíkových se na své roupovské farmě věnuje chovu téměř tříset kusů masného skotu plemene Galloway a Shorthorn a obhospodařuje 225 ha převážně trvalých travních porostů v systému ekologického zemědělství. Významný je i její přínos ke krajinotvorbě v podobě tří vlastních rybníků. Široká škála aktivit rodinné farmy však zahrnuje i provoz moderních jatek, bourárny a prodejny masa. V roce 2012 zde byl uveden do provozu krásný penzion s osmi pokoji, restaurací a stájí pro koně hostů. Srdeční záležitostí mladého hospodáře je chov westernového plemene koní Apaloosa, s nimiž dosahuje významných úspěchů u nás i v zahraničí na mistrovstvích v rodeu.

Čtěte také:  Známá i méně známá výročí Velké pardubické

Akce nabídne celodenní program pro rodiny s dětmi – prohlídku farmy s mnoha druhy hospodářských zvířat a zemědělskou technikou, naučné stezky, jízdu na koni či ukázku lasování jalovic a také seminář za účasti mnoha významných hostů. Nebudou chybět ani prodejní stánky s poctivými čerstvými potravinami.

Další tři akce se uskuteční v těchto termínech a na těchto místech:

–      31. května Farma rodiny Hájkových, Jeníkov Středočeský kraj

–      5. července Farma rodiny Tvarůžkových, Hlubočec Moravskoslezský kraj

–      20. září Farma rodiny Marákových, Zvonovice Jihomoravský kraj

Dále se ve spolupráci se společností Park tři věže, která zajišťuje doprovodný program, uskuteční ještě další dvě akce nazvané Rok na vsi, a to:

–      3. května Farma rodiny Zitkových, Vlčnov Pardubický kraj

–      17. května Farma Heroutice, Neveklov Středočeský kraj

Apallosa Asociace svazů chovatelů koní Farmářské slavnosti Galloway Farma Miloslav Perníček Rok na vsi Rok rodinných farem
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Soutěž o nejkrásnější fríské hříbě
Následující: Zlatá podkova č. 49 startuje v sobotu