Home > Zpravodajství > domácí sport > Finále ProRodeo Tour 2011

Finále ProRodeo Tour 2011

Kdo se minulý víkend rozhodl strávit v krásném areálu westernového městečka Halter Valley v Dnešicích U Plzně, byl svědkem obdivuhodných výkonů, krásných dam i rychlých koní. Konalo se zde finále Volkswagen Prorodeo Tour 2011. Do finále se kvalifikovalo vždy deset nejlepších jezdců z každé disciplíny. Během roku sbírali soutěžící cenné body na semifinálových kolech Prorodea Tour a to na různých místech ČR, kde se pod tímto názvem akce konala.

Kromě vlastní kvalifikace na finále se po sečtení všech bodů v jednotlivých disciplínách jelo také o cenu All round Champion a to v kategoriích Juniors, Ladies, Kowboys, kde si jejich vítězové odvezli krásná sedla z dílny Milana Nepustila Westman Sadlery.

Sobotní dopolední jízdy byly zahájeny soutěží Ranch Cutting, kde se hodnotí převážně  schopnosti koně pracovat s dobytkem. Po protnutí  půlící čáry nosem koně začíná jezdci běžet časový limit 2,5 minuty a zároveň je mu sděleno číslo vylosovaného telete, které dvojice oddělí  od stáda, kde ho udrží, aby tak předvedl svou schopnost pracovat s teletem, a na závěr ho zažene mezi kužely do ohrádky na nedobytčí straně arény. Za bodový základ se počítá 70 bodů, ke kterému se buď body přičítají, to za výbornou a samostatnou práci koně s teletem s minimálním vedením jezdce nebo se body odečítají, pokud nebylo dostatečně prokázáno, že kůň umí pracovat samostatně. Třicet sekund před ukončením časového limitu se ozve zvukový signál a to je pokyn pro jezdce, aby zahnal tele do ohrádky. Pokud to nestihne před vypršením limitu, je diskvalifikován. Tato tříkolová soutěž se jela po oba soutěžní dny, přičemž v sobotu se většinou jezdily dvě kola každé disciplíny a v neděli pak poslední jedno kolo. Do celkového hodnocení byly započítávány výsledky ze dvou nejlépe zajetých kol. V této disciplíně si nejlépe vedl Václav Bořánek s koněm Nita Dual Rey.

V pořadí další disciplínou byl Pole Bending juniorů, neboli slalom mezi tyčemi, kde se na start postavilo devět nejrychlejších juniorských dvojic do 15 let. Svou odvahou a skvělými jízdami se mohli téměř rovnat kategorii dospělých. Tato disciplína je zde však otevřena pouze pro juniory. Technicky náročnou trať zvládli všichni mladí jezdci bez problémů.

Čtěte také:  Aleš Opatrný: Na GC Prague PlayOffs budu opět v roli jezdce i trenéra

Po slavnostním nástupu a představení hlavních aktérů dne jakými bezesporu byli nejen jezdci, ale také rozhodčí  a technická četa neboli Bull Team, počalo tradiční svěcení arény. Poté si za zvuků státní hymny dali čestná kola jezdci s vlajkami, kteří reprezentovali jednotlivé státy, jež byly na rodeu zastoupeny. Kromě české vlaky nechyběla ani ta americká či brazilská vlajka, jednoho se zástupců této vzdálené země.

Odpolední program byl nabitý a zahájila jej disciplína s názvem Trailer Loading. Pro časovou tísně byla však vypsána pouze pro juniorské dvojice. Po protnutí dělící čáry je ohlášeno číslo vylosovaného telete, která má dvojice za úkol oddělit od stáda a v časovém limitu zahnat do ohrádky na druhé straně arény, přičemž tam musí oba jezdci sesednout z koní a doběhnout k rozhodčím. Pak se čas teprve zastaví. Pokud aspoň jeden z koní začne z ohrádky couvat nebo dvojice nestihne časový limit, pak je diskvalifikována. Ihned následovala další soutěž v podání juniorů Cattle Penning, kdy jeden jezdec měl za úkol oddělit opět vylosovaný kus dobytka ze stáda a zahnat jej do připravené ohrádky. Nutno říci, že v této disciplíně se juniorům velmi dařilo, na rozdíl od pozdějších seniorských jízd.

Po klidnější práci s dobytkem nastal ten správný čas na rozproudění krve v žilách a trochu toho adrenalinu, o který se postaraly dámy v disciplíne Barrel Race. Rychlostní disciplína, kde úkolem startovní dvojice je co nejrychleji projet trasu kolem tří barelů je mezi diváky velmi oblíbená. Což se také projevilo na hlasové vlně při povzbuzování seniorských jezdkyň. Tato disciplína je pod hlavičkou ProRodeo Tour vypsána pouze pro ženy, stejně jako tomu je i v Americe. Deset nejlepších a nejrychlejších jezdkyň a jejich koní ,mohli být na své výkony právem pyšné. První tři nejlepší časy se pohybovaly na evropské úrovni a vybrané dámy Petra Čechová a Iveta Kubátová se se svými čtyřnohými závodníky účastní letošního mistrovství Evropy v italské Veroně, kde budou hájit naše barvy. První dvě místa ve finále Barrel Race ProRodeo Tour 2011 se svými dvěma koňmi vybojovala Petra Čechová, třetí příčka připadla Ivetě Kubátové. Ale i na ostatní jezdkyně byl velmi hezký pohled, krásní rychlí koně a technicky zvládnutá disciplína, tak by se ve zkratce dala charakterizovat tato rychlostní soutěž.

Čtěte také:  Rudolf Doležal se stal potřetí vítězem Českého skokového poháru

Calf roping jako jedna z dalších dobytkářských a náročných disciplín, která následovala po adrenalinovém Barrel Race. Příprava koně i jezdce na tuto disciplínu je nesmírně náročná. Od koně se vyžaduje trpělivost, klid, přesné reakce na pobídky jezdce, ale i rychlost a obratnost. Jezdcovo umění spočívá v jednoručním vedení koně, přičemž druhá ruka dřímá připravené laso a vše většinou rozhodne jeden pokus hození lasa kolem krku telete. Králem této disciplíny se stal Marek Zábranský s koněm Brenda.

Steer Wresling je považován za jednu z mála disciplín, kde kromě připraveného a rychlého koně, je třeba mít velkou dávku odvahy. Jako jedna z mála rodeových disciplín nevychází z práce s teletem, ale zaměřuje se na obratnost a sílu jezdce, který má za úkol po vypuštění telete jej se svým koněm dohnat, v trysku na něj skočit a povalit tele na levý bok. Pak se stopky zastavují a v některých případech jde pouze o několika sekundovou záležitost. Je to zároveň jedna z nejrychlejších disciplín. Při vedení telete ve správném směru je neméně důležitou osobou v aréně také Hazer, který vystartuje zároveň se Steer Wreslerem, jede se svým koněm po jeho pravici a uzavře tele mezi oba koně tak, aby mohlo jít pouze rovně. Při seskoku Wreslera na tele však musí mít natolik zkušeností a dobře přiježděného koně, aby padajícího Wreslera nepošlapal. Pokud se první pokus nezdaří a tele uteče, může jezdec v časovém limitu nasednout na koně a pokusit se o další povalení telátka. Nejlépe si v této disciplíně vedl Vladimír Šedivý se svým rychlým koněm Hollywood Doc Cash.

Čtěte také:  V Martinicích se píše poslední kapitola Českého skokového poháru 2019

Adrenalin vystřídala opět klidnější práce s dobytkem a byla to soutěž Team Penning. Kdy se na oddělení vylosovaného telete ze stáda podílela skupina tří jezdců. Nejlepší rozvahu a cit pro práci s dobytkem předvedli a zaslouženě si odváželi cenu nejvyšší Marek Zábranský, Petr Stříbrný a Andrej Posselt.

Poslední soutěžní disciplínou sobotního dne byl Ranch roping. Jehož pravidla a vlastně i celá podstata je rozsáhle popsána na stránkách www.prorodeo.cz. Tuto disciplínu ve finále nejlépe zvládl Antonín Frinta s koněm Dress To Champ.

Koho tento nevšední sport zaujal, může se příští rok těšit na spoustu akcí konaných pod hlavičkou této organizace.

výsledky finálových jízd kategorie dospělí:

Ranch cutting :
 1. Václav Bořánek+kůň Nita Dual Rey
 2. Václav Vacík+My Mom Won It All
 3.Ondřej Houška+Boon n Sizzle
Cattle penning :
 1.Miroslav Hlaváček +kůň Topson Silver Hair
  2.Václav Vacík+Ma Eos Of Thunder 
  3.Petr Stříbrný+Whinny Blue Gunn
Barell race :
 1. Petra Čechová+kůň Of All Time Bar
 2.Petra Čechová+Lucky Peppy King
 3.Iveta Kubátová+Fontána
Calf roping :
 1. Marek Zábranský+kůň Brenda
 2.Antonín Frinta+Dress To Champ
 3. Jerri Adriani de Camargo+Pája
Ranch roping :
 1.Antonín Frinta+kůň Dress To Champ
 2. Jerri Adriani De Camargo+Pája 
 3.Václav Vacík+Miss Jackie Hollywood
 
Steer wrestling :
 1.Vladimír Šedivý+ kůň Hollywood Doc Cash,
 2.Václav Horníček+Titanic Affair
 3.Zdeněk Géba+Smart Didit

Team penning :
 1.Marek Zábranský+Petr Stříbrný+Andrej Posselt
 2. Jerri Adriani de Camargo+Renato Santana+Radek Holub
 3.Zdeněk Géba+Zuzana Dachová+Kateřina Vymazalová

Foto ze sobotního soutěžní ho dne najdete ZDE.

Předchozí: Koně mají při Skokovém poháru ČP veterinární péči mistra světa
Následující: „Pohublá“ mostecká zimní královna
x

Mohlo by vás zajímat

Čtrnáctispřeží přivezlo dekret UNESCO

Netradiční takzvanou domino zápřež složenou ze sedmi běloušů a sedmi vraníků starokladrubských koní poprvé v historii Národního hřebčína Kladruby nad Labem zapřáhli jeho zaměstnanci v sobotu 5. října 2019 na oficiální oslavu zápisu Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem na Seznam světového kulturního a ...