Home > Medailonky > Jezdci > Francesca Kolowrat-Krakovská sbírá první jezdecké úspěchy

Francesca Kolowrat-Krakovská sbírá první jezdecké úspěchy

Jméno Kolowrat slýcháme díky podpoře rámcového seriálu pro jezdce do 18 let při závodech Skokového poháru České pojišťovny poměrně často. Čím dál častěji je ovšem spojováno také se starty třináctileté Francescy Kolowrat-Krakovské v soutěžích dětí a juniorů. Ačkoliv závodně jezdí teprve rok, do své kariéry si již připsala s Tarolou D prvenství z Ostravy ve stylové soutěži Kolowrat Junior Cupu na stupni L** i další dílčí úspěchy. Rozhodli jsme se proto tuto nadějnou jezdkyni krátce vyzpovídat, abychom se o jejích jezdeckých začátcích i plánech do budoucna dozvěděli více.

Francesca Kolowrat-KrakovskáFrancesca Kolowrat-Krakovská

 

Jak ses vlastně dostala ke koním a k jezdeckému sportu?
Úplné jezdecké začátky jsem absolvovala v šesti letech, kdy jsem začala chodit do jednoho jezdeckého klubu, kde měli haflingy. Tenkrát to ovšem nebylo tak intenzivní ježdění – bylo to nanejvýš párkrát do týdne. Závodně jezdím až od loňského roku. Nejprve mě trénoval Miloslav Vítek a později jsme se seznámili s Martinem Šoupalem v Horse Academy v Radimovicích kam jsme se v dubnu, loňského roku, přestěhovali. Martin mě připravil na zkoušky pro jezdeckou licenci. Čtrnáct dní po úspěšném složení zkoušek a získání licence jsem v Martinicích vyhrála svoji první soutěž. Bylo to ZM na limitovaný čas. Parkurové soutěže mě opravdu nadchly – baví mě práce s koňmi, mám radost, když se zlepšujeme a miluji atmosféru jezdeckých závodů.

Francesca Kolowrat-Krakovská a Ugue du PaddockFrancesca Kolowrat-Krakovská a Ugue du Paddock


Kolik máš v současné době koní a kdo je tvojí stájovou jedničkou?
Mám pět sportovních koní – osmiletého Ugue du Paddock, desetiletou poničku Siepke´s Diabolo, dvanáctiletou Tarolu D, devítiletého Calivada a desetiletého Rulíka. Stájovou jedničkou je určitě Tarola D, která má vyskákané již těžké soutěže.


Francesca Kolowrat-Krakovská a Tarola DFrancesca Kolowrat-Krakovská a Tarola D

Jak se ti daří skloubit obstarávání pěti koní se školou a dalšími aktivitami?
Velmi těžko, ale jít to musí. Studuji na mezinárodní škole, kde výuka probíhá v angličtině a vyučování končí ve čtvrt na čtyři. Dojet ke koním a zvládnout se připravit na druhý den do školy je tak hodně náročné. Když závody začínají již v pátek, tak mám možnost se z výuky uvolnit, ale musím to samozřejmě všechno dohnat. Zpravidla jezdím čtyřikrát až pětkrát týdně 3 – 4 koně, ti zbývající tak mívají většinou volno. Ve dnech, kdy nejezdím, tak ještě chodím cvičit, nebo si zaplavat.

 

 Kolowrat Krakovska CalivadoFrancesca Kolowrat-Krakovská a Calivado

Jakého dosavadního úspěchu v jezdectví si ceníš nejvíce a čeho bys chtěla v blízké budoucnosti ještě dosáhnout? Chtěla by ses věnovat jezdectví jednou profesionálně?
Největším úspěchem pro mě bylo zatím vítězství ve stylové soutěži Kolowrat Junior Cupu v Ostravě, ale dá se říci, že to byl vlastně první trochu viditelnější úspěch a doufám, že ty opravdu výrazné teprve přijdou. Letos bych chtěla určitě startovat na mistrovství České republiky na Ptýrově, kdy ještě naposledy budu moci nastoupit do kategorie dětí. Určitě budeme objíždět několik dalších kol Skokového poháru České pojišťovny a příští rok bychom snad již občas mohli vycestovat i na nějaké mezinárodní závody. Ráda bych se např. kvalifikovala na juniorské mistrovství Evropy, ale k tomu je ještě dlouhá cesta. Spolu s trenérem Martinem Šoupalem proto uděláme vše, co bude v mých silách.  
Co se týče druhé části otázky, tak se přiznám, že bych se jezdectví ráda věnovala profesionálně. Opravdu mě to hodně baví a koně mi dávají energii do života. Ráda bych také vystudovala vysokou školu, ale jaký obor, to zatím přesně nevím.

Děkuji za rozhovor!

Předchozí: Nechte si vyšetřit koně zdarma
Následující: 9. Zlatý pohár se blíží
x

Mohlo by vás zajímat

Český skokový pohár před martinickým finále: Kdo má šanci na postup?

Český skokový pohár 2019 se chýlí do finále a je tedy na čase si zrekapitulovat aktuální pořadí jednotlivých jezdeckých žebříčků. Kromě samotného pohárového vyvrcholení budou totiž bojovat o prvenství také amatéři, junioři a jezdci do 25 let. I po předposledním kole Českého skokového poháru ve Frenštátu pod Radhoštěm vede s ...