Home > Zpravodajství > informujeme vás > František Ventura navržen na státní vyznamenání

František Ventura navržen na státní vyznamenání

František Ventura, jediný český olympijský vítěz v disciplíně jezdectví, byl navržen na obdržení vysokého státního vyznamenání, která bude prezident republiky předávat při oslavách státního svátku 28. října. Zlatou olympijskou medaili získal na letních olympijských hrách v roce 1928 v Amsterodamu. S vojenským koněm Eliotem zvítězili v disciplíně přeskok, dnešní terminologií parkur.

František Ventura a Eliot na OH v Amsterodamu. Foto: archiv ČOV

František Ventura a Eliot na OH v Amsterodamu. Foto: archiv ČOV

Do základního kola nastoupilo 47 jezdců a koní, bez chyby jich dokončilo po překonání 16 překážek pouze sedm. Po prvním rozeskakování zůstali pouze tři jezdci – Čech Ventura, Francouz Balandra a Švýcar Kuhn. Jediný František Ventura přešel parkur bez trestného bodu a zaslouženě získal zlatou medaili. Do Amsterodamu odjeli také Rudolf Popler s Denkem a Josef Rabas s Daghestanem. Týmovou soutěž z důvodu vyloučení Rudolfa Poplera nedokončili.

Závodní kariéru ukončil necelé dva roky po historickém úspěchu. Eliotovi, se kterým v roce 1927 překonali tehdejší rekord, když překonali překážku na výšce 183 cm, zařídil důchod ve vojenské hříbárně v Mimoni. U koní a jezdectví ale zůstal. V roce 1936 byl rozhodčím na olympijských hrách v Berlíně. Na koni jezdil v podstatě až do své smrti. František Ventura zemřel 1. prosince 1969 ve věku 75 let.

V roce 2009 obdržel medaili za zásluhy II. stupně žokej Josef Váňa.

Čtěte také:  Opatření ČJF ohledně viru Covid-19
Eliot František Ventura Josef Váňa
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: V sobotu zahájí sezonu ve Slušovicích
Následující: Dva květnové poháry na Ptýrově s odměnou
x

Mohlo by vás zajímat

Novým krajským radním pro sport se dnes oficiálně stal Josef Váňa

Nový krajský radní pro oblast tělovýchovy a sportu Josef Váňa dnes na krajském úřadě Karlovarského kraje převzal z rukou hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové usnesení krajského zastupitelstva, kterým byl schválen do funkce. Od této chvíle začíná jeho práce v Radě Karlovarského kraje. Soustředit se chce především na zdárný průběh lednové zimní ...