Home > Zpravodajství > domácí sport > Galerie: Dámský den ve Slatiňanech

Národní hřebčín Kladruby nad Labem uspořádal v sobotu 11. dubna 2015 ve slatiňanské jezdecké hale již pátý ročník závodů v dámských sedlech pod názvem „Dámský den ve Slatiňanech“. Na programu bylo 6 soutěží, do kterých se přihlásil velký počet jezdkyň.

První soutěží byla drezura stupně „Z“, která se hodnotí jako sportovní drezurní úlohy. Jezdkyně jsou ustrojeny dle dodatků pravidel jezdeckého sportu pro dámská sedla. Této soutěže se zúčastnilo 11 startujících. Rozhodčí vyhodnotili jako nejlepší Kamilu Rohánkovou na starokladrubském koni Solo Famara XXI-5 reprezentující Ramik sidesaddle team – Dámy v sedle,z.s., druhé místo obsadila Jana Poživilová s koněm Samuel 8 (Holky z Ploužnice), třetí příčka patřila Ivaně Novákové a anglickému plnokrevníkovi Čikovi (Dámy v sedle z.s.).

Druhou soutěží byla akční a pro diváky atraktivní „Hobby soutěž – jízda zručnosti“. Pořadatelé připravili pro dámy náročnou trať, na které nechyběly např. kavalety, průjezd uličkou ve tvaru „L“, přeskok křížku, slalom, couvání nebo přenášení kelímku s vodou. Za překonání každé z překážek mohla každá z dam získat max. 10 bodů, při rovnosti bodů byl pak rozhodující dosažený čas. Vítězkou této soutěže se stala domácí Pavla Kašparová s Favory Roma XXI- 27 reprezentující NH Kladruby nad Labem, s.p.o., druhé místo obsadila Petra Vondráčková s klisnou Careta – 2 (Moravské Bokovky), třetí byla Mgr. Anna Ježková na koni Skippi startující za JK For horses Václavice.

Do soutěže č. 3 parkuru do 80 cm se přihlásily pouze dvě dámy, zřejmě proto, že skákání v dámském sedle vyžaduje velkou odvahu jezdkyně a spolehlivého koně. Na šesti překážkách dosáhla lepšího výsledku Lucie Horová s koněm Laky (Moravské Bokovky), která svým výkonem porazila Mgr. Annu Ježkovou se Skippim.

Program pokračoval soutěží „Drezura Kür“, jde o volnou sestavu obsahující povinné prvky stupně „L“. Soutěž se jezdí v kostýmech a s hudebním doprovodem dle vlastního výběru. Tuto soutěž ovládly jezdkyně Národního hřebčína, když obsadily první tři příčky. S přehledem zvítězila Ivana Hejlová se starokladrubským plemenným hřebcem Sacramoso Mantova X, na druhém místě skončila Pavla Kašparová na koni Favory Roma XXI-27, třetí příčku obsadil další starokladrubský plemeník Solo Siria XXIX s jezdkyní Kateřinou Neumannovou.

Následovala pro diváky určitě zajímavá soutěž dvojic Pas de deux. Odborně – laická porota hodnotila soulad mezi dvojicí jezdců, přiježděnost koní, náročnost choreografie, hudební doprovod a celková prezentace dvojice. Protože podmínkou pro účast v této soutěži bylo povinné dámské sedlo jen pro jednoho z dvojice, dostali příležitost také muži a rádi ji využili. Diváci shlédli 5 dvojic, z toho tři dvojice byly smíšené. První tři příčky obsadili zástupci NH Kladruby nad Labem, s.p.o.. Vítězkami se staly Ivana a Leona Hejlovi na starokladrubských hřebcích Sacramoso Mantova X a Solo Majorita XXII – 6. Dle bouřlivého potlesku se divákům nevíce líbila dvojice Pavla Kašparová (Favory Roma XXI – 27) a Karel Dvořák (Siglavi P.Basilika VIII), kteří předvedli divácky aktivní a náročnou sestavu, porota je však odsunula na druhé místo. Třetí místo patřilo Kateřině Neumannové se starokladrubským hřebcem Solo Siria XXIX a Petru Novákovi na teplokrevném Mysterro – K, kteří měli v choreografii zahrnuty také skokové prvky.

Poslední soutěží dne byla velmi oblíbená „Jízda elegance“, jako vždy se jí zúčastnil velký počet soutěžících – 11. Jezdkyně byly rozděleny do 3 skupin (4, 4 a 3 startující). Dámy měly za úkol předvést v dvouminutovém limitu svého koně ve všech chodech, rozhodující v této soutěži jsou šaty jezdkyně, upravenost koně, lehkost předvedení koně a schopnost zaujmout porotu. Dámy na prvních třech místech získaly po prvním předvedení shodný počet bodů. Odborně-laická porota proto musela mezi těmito dámami rozhodnout ještě jednou. Vítězkou této prestižní soutěže se stala vždy elegantní Ivana Nováková na koni Čiko (Dámy v sedle, z.s.), druhé místo obsadila Karolina Fränkelová a Solo Famara XXI – 5 startující za Ramik sidesaddle team – Dámy v sedle,z.s., třetí místo obsadila zástupkyně NH Leona Hejlová na starokladrubském plemenném hřebci Sacramoso Mantova X, čtvrtá se umístila další reprezentantka NH Marie Dobešová na Siglavi P. Basilika VIII.

Dámský den Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o. Slatiňany
Předchozí: Pozvánka na Dubnové jezdecké závody na Suché
Následující: Do Kladrub míří 47 kočárů z 8 evropských zemí

Den starokladrubského koně 2017

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 27. května 2017 slavnostní program pod názvem Den starokladrubského koně, který je nejen oslavou unikátního českého plemene, ale také připomenutím úspěchů, kterých Národní hřebčín v prvním roce po znovuotevření dosáhl. Za účasti vzácných hostů – ale především pro širokou veřejnost – proběhne ...