Home > Zpravodajství > domácí sport > Galerie: Pardubická dostihová neděle

Galerie: Pardubická dostihová neděle

Druhá říjnová neděle je tradičním termínem Velké pardubické. Než se však diváci přímo na závodišti, nebo u televizních obrazovek dočkají vrcholu překážkové sezony, čeká je toho ještě mnohem více. Jak to v Pardubicích přesně před týdnem vypadalo, než přišla na řadu letošní 125. Velká pardubická? Podívejte se v naší galerii.

Slavnostní zahájení

Oficiální program začal na pardubickém dostihovém závodišti již v 11 hodin slavnostním zahájením v cílové rovince. Hymnu v letošním roce zazpívala operní pěvkyně Eva Urbanová. Koním a jezdcům požehnal lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik.

Cenu Jana Kašpara ovládl Stretton

Pětiletý Stretton si připsal životní vítězství, když v ceně firmy Chládek a Tintěra Pardubice a.s. – Ceně Jana Kašpara porazil vynikající konkurenci pětiletých koní v čele s Barakinem. Strettonův partner v dostihu žokej Jaroslav Myška odjel dostih jako velký mazák, když se dokázal vyhnout všem problémům a v rozhodujících fázích závodu posunul svého svěřence do čela pole. Svým výkonem zaujal Moderator ze stáje EŽ Praha, který až do poslední chvíle proháněl první dva koně v pořadí a je velkým příslibem do budoucnosti.

Jaroslav Myška má double!

Natálie? Delight my fire? Regine? NE!
Druhému dostihu mítinku 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou vyhrála sedmiletá Arcione pod rukama žokeje Jaroslava Myšky. Ten tak zvítězil ve dvou dostizích v řadě a dnešní odpoledne je tak zatím absolutně v jeho režii. Závod proběhl bez velkých kolizí a problému a nakonec ho dokončilo 11 ze 13 startujících. Je vidět, že český turf má v překážkových dostizích vynikající klisny.

Čtěte také:  Kočárová jízda pozve na Velkou pardubickou

Čtyřletým crossařům vládne Marmiton

Karty byly ve třetím dostihu rozdány jasně. Marmiton měl jasně vládnout a ostatní se chystali ho nahánět. Tento scénář se potvrdil a zatímco Jan Faltejsek v sedle favorita prožíval absolutně klidný dostih, ostatní se snažili v poctivém tempu přečkat všechny nástrahy dráhy a doufat v dobrý finiš. Pravda, zejména Tzigane du Berlais odvedl skvělou práci a do poslední chvíle nebylo jasné, zda jeho útokům Marmiton dokáže odolat, ale 4letý hnědák však dokázal pošetřit dostatek sil i do finiše a nakonec zvítězil o jeden a půl délky. Dostih dokončila pouze pětice koní.

Cena Vltavy pro Charme Looka

Charme Look – tohle jméno si dobře zapamatujte. Jeho dominance v Ceně hejtmana Pardubického kraje – Ceně Vltavy byla totiž naprosto úžasná a pokud bude zástupce stáje Orling v takových výkonech pokračovat, čeká ho ještě velká budoucnost . Svěřenec trenérky Martiny Růžičkové předvedl sílu, rychlost i vytrvalost a přestože ve finální fázi dostihu byly jeho skoky lehce  nejisté a nad živými ploty spíše ztrácel, dokázal se vždy vrátit na špici a diktovat tempo až do samotného konce. Vítěze v sedle s Barborou Málkovou marně naháněli favorit Zugor a zkušený Sheron. Velmi pozitivně se opět předvedl desetiletý Kindly Boy, který dokončil na 4.místě a zdá se, že zraje jako víno.

Shamanovo kouzlo stále funguje

Jakoby s věkem získával sílu a měl své tajné kouzlo. Shaman je fenoménem trati 3300 a fenoménem Poplerova memoriálu. Dokázal to znovu!
Navzdory těžké konkurenci, navzdory sázkovým tendencím, které favorizovaly 7letou Ryanu. Ta sice ukázala, že je výbornou klisnou, ale Shaman po absolvování poslední proutěné překážky rozbalil svůj drtivý finiš a ostatní jakoby začali couvat. Nakonec z toho bylo vítězství o tři a půl délky a hlavně Shamanův čistý hattrick v „Poplerovi“.

Čtěte také:  Známá i méně známá výročí Velké pardubické

Hegnus navázal na výkon v kvalifikaci

Možná to nebude trvat dlouho a Hegnuse uvidíme ve Velké pardubické. Tenhle kůň totiž roste do kvality. 7letý potomek Magnuse obstál v silné konkurenci a prestižní Cenu společnosti VCES a.s. – Cenu Labe ovládl lehce o 3 a 3/4 délky. Sympaticky se na trati dlouhé 5200 metrů prezentoval veterán Rubín, který ještě kilometr před cílem vedl celé pole. Ale v samém závěru nestačil na zrychlení pětice koní.

Stříbrná trofej záležitostí Khalshaniho

Tohle se dalo předvítat. Stříbrná trofej skupiny Profireal Group se stala exhibicí 8letého bělouše Khalshaniho. Do cíle doslova svezl žokeje Dušana Andrése, který si tak spravil chuť po několika pádech v průběhu mítinku Velké pardubické. Výrok komise zadrženě 12 mohl být ještě jednoznačnější, nebýt neuvěřitelného zrychlení druhého Valtze, který v závěru přece jen ukrojil něco málo z náskoku vítěze. Třetí místo nakonec vybojoval druhý favorit dostihu Mazhilis.

Text: Dostihový spolek a.s.; Sandra Schulzová

Foto: Sandra Schulzová

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Khalshani Pardubice
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Divoké koně v Milovicích napájí větrné čerpadlo, které získalo ekologického Oskara
Následující: XIX. den metropolitní sezóny: 77. Cena zimního favorita pro Lagara

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Český překlad příběhu Laty Brandisové pokřtí na Pardubickém závodišti

Na český knižní trh přichází kniha vyprávějící životní příběh Laty Brandisové. Autorem knihy s názvem NEZLOMNÁ o jediné vítězce Velké pardubické je anglický spisovatel Richard Askwith. Křest českého překladu se uskuteční na Pardubickém závodišti v sobotu 12. října 2019. Už v anotaci knihy se píše, že příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a ...