Home > Zpravodajství > domácí sport > Generálka na Velkou cenu Ptýrova pro Opatrného

Generálka na Velkou cenu Ptýrova pro Opatrného

Osmé závody Skokového poháru České pojišťovny 2012 vyvrcholí v neděli 19. srpna Velkou cenou Ptýrova a podle výsledků sobotní generálky půjde jistě o napínavou podívanou. Favoritů je hned několik a v jejich čele stojí Aleš Opatrný se svojí novou stájovou akvizicí.

Aleš Opatrný a Nobel 2Aleš Opatrný a Nobel 2

 

Opatrný v Ptýrově totiž představil poprvé českému publiku jedenáctiletého Zandira, kterého si koupil teprve před nedávnem. „Jsou to naše druhé závody. Startoval jsem s ním poprvé ve Wiener Neustadtu, kde mám v současné době dlouhodobé angažmá. Absolvoval jsem tam s ním tři soutěže na výšce 145 centimetrů. Dvakrát šel bez penalizace, Velkou cenu pak s jednou chybou. Vkládám do něj výrazné naděje, přestože nemá za sebou moc těžkého skákání. Má však předpoklady, že by to mohl být kůň opravdu do velkého sportu,“ prozradil Aleš Opatrný. Se Zandirem ovšem skončil až na 14. příčce, což bylo nejhorší umístění z těch dvojic, které postoupily do rozeskakování. „Riskoval jsem a udělal jsem opravdu krátký nájezd na bednu, tak to bohužel nevyšlo. Inkasovali jsme za zastavení i za čas, ale byla to moje chyba,“ konstatoval. Mnohem větší radost mu udělal devítiletý holštýnský valach Nobel, s nímž dokázal zvítězit nad dalšími úspěšnými jezdci – Jiřím Skřivanem s klisnou Kallisto a Ludvíkem Jandourkem s Casiem Karsit. Od Skřivana, který je aktuálně lídrem žebříčku Skokového poháru České pojišťovny, jej přitom dělily necelé dvě desetiny sekundy. „Měl jsem výhodu, že jsem startoval s Nobelem až na konci soutěže a mohl jsem vidět Jiřího Skřivana, jak jel. Věděl jsem, že musím jít do plného rizika. Ačkoliv jsem měl na zdi docela štěstí, tak se mi to povedlo a dokázal jsem jej překonat, přestože čas byl opravdu velmi rychlý,“ uvedl Opatrný. „Stavitelé obtížnost parkuru odhadli velmi dobře. Ze 71 účastníků jej dokázalo překonat 14 bez penalizace a nebýt velmi těsně nastaveného času, jistě by bylo těch bezchybných víc. Ale takto to bylo nastavené správně – v takovémto tempu se běžně jezdí vysoké soutěže v zahraničí, kde pak čeští jezdci mnohdy mají s časem velké problémy,“ zhodnotil.

Čtěte také:  Přípravy na dostihovou sezonu v Pardubicích finišují

Jednoznačně největší potíže jezdcům a koním dělala problémy distance po vodním příkopu do mírného oblouku na oxer. „Vyházelo to na pět cvalových skoků a většina jezdců musela své koně více shromáždit, což se jim právě po vodním příkopu v tak krátkém úseku nedařilo. Z toho pramenila většina shození,“ zdůvodnil Opatrný příčinu chyb, kterých bylo možné napočítat právě na této překážce rovných třicet! Mezi nimi byl např. i Opatrný se svým třetím koněm Casalem. Přesto bude jedním ze dvou svěřenců, jež si vezme do nedělní Velké ceny. „Nobel skákal dnes výborně, ale kdybych s ním chtěl jít Velkou cenu, nemohl bych s ním jít dnes rozeskakování tak rychle. Měl jsem to ovšem takto v plánu. Chci si v neděli vyzkoušet do hlavní soutěže Casala a Zandira. Všichni tři mí koně jsou zhruba na stejné úrovni, a tak je musím občas prostřídat. Zandiro ode mě získá důvěru pro případné bodování do pohárového žebříčku,“ upřesnil Opatrný. Pokud by s ním vyhrál a získal by 18 bodů do Skokového poháru, prý by dokonce možná opět uvažoval o účasti na zbývajících kolech a pokusil se získat dostatek bodů pro finálovou účast. Jak sám dodal, o tom je však velmi předčasné spekulovat.

Závody Skokového poháru České pojišťovny na Ptýrově ovšem dnes nebyly jen o generálce před Velkou cenou, ale také o Kolowrat Junior Cupu a kvalifikačním finále Equiservis Amateur Tour. Rámcový seriál pro jezdce do 18 let měl dnes na programu stylovou soutěž, jež musela být rozdělena pro počet účastníků přesahující číslovku 25 na dvě oddělení. V tom prvním zvítězila Kateřina Málková s Corneliusem před Francescou Kolowrat-Krakovskou s Ugue du Paddock. V druhém oddělení již dosáhla na prvenství Francesca Kolowrat-Krakovská, a to s klisnou Tarolou D. S ní dokonce od stylových komisařů obdržela známku 9,5 – a ta patří mezi vůbec nejvyšší bodová ohodnocení nejen v rámci tohoto mítinku, ale i všech předešlých. „Jsem opravdu nadšená. Nevím, zda se dá taková známka ještě vylepšit – přinejmenším to asi ještě chvilku potrvá. Mám však opravdu radost, že se já i mí koně zlepšujeme. Podařilo se mi ve spolupráci s mým trenérem Martinem Šoupalem zmírnit moji hrubší ruku a také holeň mi již neujíždí tolik dozadu,“ svěřila se spokojená vítězka.

Čtěte také:  Překážková sezona v Pardubicích pravděpodobně až v letních měsících

O závěrečnou tečku více jak třináctihodinového skokového maratonu se postaralo již zmíněné kvalifikační finále Equiservis Amateur Tour. Deset dvojic dokázalo ze základního kola na výšce 110 centimetrů postoupit do rozeskakování. V něm jich zopakovalo precizní jízdu šest a nejrychlejší čas z nich měla Markéta Váňová s osmiletým valachem Cesiumem. Kompletní výsledky a další informace najdete na www.skokovypohar.cz.

Fotogalerii najdete >>ZDE<<

Předchozí: Studničkův ptýrovský velký pátek
Následující: Kvalifikaci na Velkou pardubickou ovládl Trezor
x

Mohlo by vás zajímat

Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo termíny prvních osmi dostihových dnů letošní sezóny, které se uskuteční od pondělí 18. května do pátku 3. července. Tyto termíny byly schváleny včetně propozic. Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo také změny termínů všech klasických dostihů. O zahájení dostihové sezóny bylo primárně jednáno se zástupci závodišť ...