Home > Zpravodajství > domácí sport > Generálka před VC Kolína: Opatrný a ti druzí

Generálka před VC Kolína: Opatrný a ti druzí

Ačkoliv sobotní program Skokového poháru České pojišťovny v Ptýrově na Mladoboleslavsku trval bezmála 13 hodin a doskákalo se až těsně před 21. hodinou, divákům nabídl především v generálce na nedělní Velkou cenu Kolína napínavou podívanou. Nelítostný boj o nejvyšší příčky svedli mezi sebou Aleš Opatrný s Ludvíkem Jandourkem. První jmenovaný nakonec zaznamenal dvojnásobný úspěch.

Do Ceny Vétoquinol na stupni obtížnosti ST** (140 cm) nastoupilo 72 dvojic. Dlouho to vypadalo, že se nikomu nepodaří celý kurz, vč. navazujícího rozeskakování, překonat bez penalizace. Prvním, kdo dokončil základní parkur čistě, byl Jiří Luža s Ronaldem-S, ovšem v rozeskakování se jim již nedařilo a nasbírali 33 trestných bodů. Až dvacátá šestá startující Lenka Matunová s Oridem se mohla radovat z dvojité nuly na svém bodovém kontě. Po přestávce na úpravu pískového povrchu v polovině startovního pole se podařilo stejný výsledek zopakovat dalším osmi dvojicím. Nejprve Alešovi Opatrnému s Nobelem 2 ve výborném čase 31,31. Hned po něm Jiřímu Hruškovi s Aristem-Z, který byl ovšem o tři desetiny sekundy pomalejší. Nedlouho poté téměř dosáhl na vedoucí pozici Ludvík Jandourek s Casiem Karsit, ale k tomu mu scházely tři setiny sekundy. Další účastníci byli ještě pomalejší, ale Opatrný v závěru soutěže překonal sám sebe v sedle klisny Connycor. Šanci na rychlou odvetu měl opět Ludvík Jandourek s Vigem 1. Postoupil až do rozeskakování, kde se mu dařilo atakovat nejrychlejší čas. Ten skutečně překonal – a to o 36 setin sekundy. Bohužel, ve vítězství mu zabránila chyba na předposlední překážce. Musel se tak spokojit s desátým, resp. v případě Casia s třetím místem a Alešovi Opatrnému s jeho koňskými svěřenci patřily dva nejvyšší řádky ve výsledkové listině.

Aleš Opatrný a ConnycorAleš Opatrný a Connycor

„Stavitel Václav Drbal společně s technickým delegátem Janem Šímou připravili příjemně skákatelný parkur. Byl postaven ideálním způsobem, aby se na něm koně rozeskákali před nedělní Velkou cenou, jež se pojede na nejvyšším stupni obtížnosti. Podařilo se jim přitom velmi dobře odhadnout úroveň početného startovního pole, a přestože to v úvodu tak nevypadalo, počet bezchybných výkonů byl zcela optimální,“ zhodnotil Aleš Opatrný. Ten měl hned krátce po soutěži zcela jasno, kterého z koní si zvolí pro případné bodování do Skokového poháru České pojišťovny. „Pokud se nestane nic nepředvídatelného, určitě si vyberu Nobela,“ prozradil. S volbou koní však Opatrný mnohdy nemá šťastnou ruku. Špatně se rozhodl např. před třemi týdny při jeho doposud jediném letošním startu v domácí extraligové soutěži na brněnských závodech. Tehdy s „pohárovým“ Supreme Oil Teamem nedokončil a s Casalem byl čtvrtý. Kvůli tomu tak doposud v průběžném žebříčku Skokového poháru České pojišťovny 2012 nefiguruje. Aleš Opatrný však věří, že tentokrát již prolomí smůlu. „Samozřejmě v těžkém parkuru může jedna chyba přijít kdykoliv. Podle toho, jak oba koně skákali dnes, tak doufám, že alespoň jeden z nich půjde čistě a snad to bude ten pohárový,“ dodal. Bude tedy zajímavé sledovat, zda i tentokrát zůstane v platnosti pravidlo, že komu se podaří zvítězit v sobotu, ten již nedosáhne na prvenství v neděli.

Aleš Opatrný a Nobel 2Aleš Opatrný a Nobel 2

Sobotní program na ptýrovském kolbišti byl nabitý nejen v případě soutěže na stupni ST**. Hojně obsazená byla i soutěž hodnocená na styl jezdce v rámci Kolowrat Junior Cupu. Nastoupilo do ní rovných 50 účastníků, což znamenalo, že musela být rozdělena na dvě samostatné části. Dle pravidel je totiž maximální počet startů v tomto typu soutěží dvacet pět. „Je dobře, že jsou tyto soutěže vypisovány a o účast v nich je mezi juniory zájem. Právě v tomto věku je totiž potřeba jezdce vést k tomu, aby získali správné jezdecké návyky,“ uvedla hlavní rozhodčí Marcela Šímová. Zatímco v první části udělila společně se svým manželem Janem Šímou při posuzování stylu jezdců nejvyšší známku 8,5, v druhé skupině použili hned třikrát známku 9 a jednou dokonce 9,2. Tu obdržela Andrea Halíková s klisnou Wyoming 1. „Je to moje druhá stylová soutěž. V té první v Martinicích jsem získala známku 8,5, ale měla jsem tři chyby, které mi celkový výsledek pokazily,“ svěřila se Andrea Halíková. Známku 8,5 si vysloužila vítězka úvodní sestavy jezdců – Sabina Šůchová s klisnou Ebel. „Mám radost z dnešního hodnocení, jelikož při mých předešlých třech startech na styl bylo vždy horší. Ráda bych startovala i v dalších kolech Kolowrat Junior Cupu a tak doufám, že se budu stále zlepšovat,“ konstatovala jezdkyně.

O tradiční zakončení sportovní části sobotního dne se postaralo kvalifikační finále Equiservis Amateur Tour. To ovšem začalo z důvodu vysokého počtu startů v předešlých soutěžích až pět minut po dvacáté hodině. Sportovní štěstí se přiklonilo v rozeskakování pěti nejúspěšnějších ze základní části k Tereze Urbánkové s Vabantosem. Ta si jako jediná dokázala udržet čisté konto. Druhý skončil Libor Stuchlý s Alexis „B“, jenž byl penalizován pouze dvěma trestnými body za překročení časového limitu. Podrobné výsledky najdete na www.skokovypohar.cz.

Předchozí: 1. kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál Liam Treadwell s Trezorem
Následující: Čeští vytrvalci v Jihoafrické republice

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...