Home > Zpravodajství > domácí sport > Generálka před Velkou cenou Martinic pro Šoupala

Generálka před Velkou cenou Martinic pro Šoupala

Sobotní program Skokového poháru České pojišťovny v Martinicích byl opět více než nabitý. V pěti soutěžích, které v součtu trvaly přesně dvanáct hodin, se vystřídalo 275 startujích. Vrcholem byla Cena společnosti Ráj nemovitostí na úrovni stupně ST** (140 cm), jež byla generálkou před nedělní ČP Velkou cenou Martinic započítávanou do extraligového žebříčku. Mnozí jezdci s více koňmi nahlášenými do hlavní seriálové soutěže se právě až po absolvování sobotního parkuru rozhodovali, jakého ze svých svěřenců nahlásí pro možnost bodování. Dle pravidel Skokového poháru ČP totiž takový kůň musí být nahlášen před uzávěrkou startovních listin a s ním je pak soutěžící povinen startovat dříve, než se svojí stájovou dvojkou.

spcp soupalMartin Šoupal s Cornadou-K

Na start tohoto středně těžkého kurzu se postavilo 74 dvojic, z nichž čtrnáct nepobořilo ani jeden ze skoků. Trojice soutěžících bez chyb na překážkách ovšem byla penalizována za překročení časového limitu. Skvělou formu předvedl např. Martin Štorkán. Ten s Aragonem 2 a s Unwantedem dokončil bezchybně a pouze jedno shození zaznamenal s Fenixem Bono. Dařilo se také Jiřímu Lužovi. S Ronaldem-S zajel excelentní jízdu a s Land Rebelem-S, s nímž se bude snažit obhájit loňské prvenství ve Velké ceně, dokončil s jedním shozením. Mezi favority budou jistě patřit i další úspěšní jezdci jako jsou: Barbora Tomanová, Jiří Hruška či Ludvík Jandourek, jenž si velmi dlouhou dobu držel průběžné vedení s Casiem Karsit. Osm startů před koncem jeho výkon překonal Martin Šoupal s Cornadou-K. Přitom těsně před jejich startem to vůbec na výraznější úspěch nevypadalo. „Po vjezdu do kolbiště Cornada pěkně zlobila, ale znám ji již spoustu let a tak jí tyto vylomeniny toleruji,“ uvedl vítěz. Naopak teprve krátkou dobu se sehrává s třináctiletým holštýnským hřebcem Canonem-P Max, jehož jsme byli zvyklí vídat v sedle Jaroslava Jindry či Milana Severy. Na přelomu roku však změnil majitele a stal se novou stájovou posilou Martina Šoupala startujícího od letošní sezony za Jezdecký klub Kolowrat. V Martinicích to byl s Canonem jeho druhý start, přičemž při premiéře před čtyřmi týdny v Hradištku u Sadské dokončil bez chyby na třetím místě. „Jsem trochu rozčarovaný z mého rozhodnutí nestartovat s Canonem včera, jelikož se dnes u něj trochu více projevil přebytek energie. Výkon pak nebyl takový, jaký jsem si představoval,“ svěřil se jezdec. „Pro bodování do poháru jej přesto upřednostním před Cornadou. Věřím mu a jsem přesvědčen, že zítra bude daleko klidnější,“ dodal.

Čtěte také:  Kdo míří na Prague PlayOffs? Parkurové hvězdy pojedou o 12 milionů eur

Z rámcových soutěží vzbuzovalo pozornost zejména u odborné veřejnosti sobotní druhé kolo Kolowrat Junior Cupu, jež se jelo jako soutěž na styl dvojice. Její pravidelné zařazování do programu juniorské túry je letošní novinkou Skokového poháru České pojišťovny a nejen jeho. „Jsem rád, že se stylové soutěže začaly takto organizovat. Je velmi důležité, aby se jezdci učili jezdit parkury nejen na výsledek, ale také na styl, jakým překážky překonávají. Mojí snahou je, aby se stylové soutěže pevně začlenily do systému jezdeckých závodů, a podaří-li se prosadit od příštího roku kategorizaci jezdců, tak aby při přechodu ze čtvrté do třetí výkonnostní třídy hrály stylové soutěže významnou roli,“ uvedl Ing. Jan Šíma, který sobotní stylovou soutěž rozhodoval. Současně je autorem zmíněného návrhu kategorizace skokových jezdců do výkonnostních tříd.

spcp sabatAntonia Sabathilová s Antalií

„Největším problémem jezdců byla dnes nestabilita sedu. Bohužel, správný sed bývá často v tréninku zanedbáván. Jezdci se učí spíše závodit a dokážou se tak sice vyrovnat s případnými krizovými situacemi, ale jejich výkon někdy na pohled příliš hezky nevypadá,“ konstatoval Jan Šíma. Diváci viděli tentokrát nezvykle málo bezchybných výkonů. „Svoji roli jistě sehrála nervozita. Možná se až příliš snažili a kdyby jeli trochu přirozeněji, tak by tolik chyb neudělali. Často inkasovali až na posledním skoku, před kterým se již viděli v cíli. Postaven byl směrem k východu z kolbiště, navíc v distanci na sedm cvalových skoků. Když v ní koně neudrželi pod kontrolou, tak z toho pramenily uvedené chyby,“ shrnul. Vzhledem k omezení počtu startujících v pravidlech stylových soutěží byli účastníci rozděleni do dvou skupin. V té první zvítězila díky nejvyšší stylové známce 9,2 Antonia Sabathilová s Antalií z Jezdeckého klubu Diana Dubová. Sice dostala srážku půl bodu za jednu chybu, přesto měla ještě poměrně vysoký náskok před ostatními. V druhém oddělení se z prvenství radovala Lucie Anovčínová s klisnou Rolys z Jezdecké stáje Týnec. Parkur dokončila bez penalizace a za styl dostala 8,2 bodu. Dvě dvojice sice byly stylově lepší, ale obě chybovaly na překážkách.
Ze sobotního dění zbývá dodat ještě jména vítězů první a poslední soutěže. Po ránu navázala na páteční úspěch Barbora Tomanová s Colomanem startující za Jezdecký klub Dance and Jump a v podvečerním kvalifikačním finále Equiservis Amateur Tour vybojovala nejvyšší příčku Diana Zajíčková s Viktorem 4 z Jezdeckého klubu Šlovice.

Čtěte také:  Třikrát double při Závěrečném dostihovém dni

spcp zajickovaDiana Zajíčková s Viktorem 4

 

 

Kompletní výsledky a aktuální startovní listiny najdete zde.

Online výsledky lze sledovat zde.

Předchozí: Kůň na lonži 12 – Správný pohyb na lonži
Následující: Jiří Hruška s Aristem-Z kralovali Velké ceně Martinic
x

Mohlo by vás zajímat

Loni koně v O2 areně poznali českou vlajku, letos je čeká hradní stráž

Fanoušci jezdectví si ještě velmi dobře vzpomínají na to, jak některým koním v loňském roce dělala problémy při galashow světového parkuru Prague PlayOffs v O2 areně překážka znázorňující českou státní vlajku. Poutavé skoky je čekají i letos. Jeden z nich však svojí originalitou bude ostatní možná trochu zastiňovat. O co ...