Home > Zpravodajství > informujeme vás > Hatla míří na národní mistrovství Anglie do areálu princezny Anny

Hatla míří na národní mistrovství Anglie do areálu princezny Anny

Letošní mistrovství České republiky ve všestrannosti pořádané od 12. do 15. července v Humpolci jezdec Jaroslav Hatla nepojede. Ve stejném termínu by se totiž měl účastnit otevřeného mistrovství Anglie, které proběhne v Gatcombe Parku. Ten je domovským sídlem princezny Anny, resp. její dcery Zary Phillips, jíž před několika dny Britský olympijský výbor potvrdil nominační místo na olympiádě v této jezdecké disciplíně.

Jaroslav Hatla a El DivoJaroslav Hatla a El Divo (Foto: Zora Krásná)

Čtyřicetiletý Jaroslav Hatla působí ve Velké Británii na základě povolení ke startům v zahraničí od České jezdecké federace a zakoupení anglické národní licence pro koně i jezdce od loňského roku, kdy se neúspěšně pokoušel kvalifikovat na olympijské hry v Londýně. Olympiády v jezdecké všestrannosti se účastnil v letech 2004 a 2008.

Již v průběhu dubna obdržel Jaroslav Hatla na základě aktuálních výsledků se svým koněm pozvání od příslušné jezdecké federace do Gatcombe, kde se nachází domovská stáj vnučky královny Alžběty II., půvabné a sportovně nadané princezny Zary Phillips. „Matka Zary, princezna Anna se aktivně podílí několikrát do roka na přípravě a organizaci místních jezdeckých závodů pořádaných na panství v Gatcombe v hrabství Gloucestershire. A to nejen proto, že sama byla účastnicí olympijských her v jezdecké disciplíně, stejně tak jako otec Zary Phillips, kapitán Mark Phillips. Ten je i v letošním roce trenérem reprezentantů USA, kteří se jako tým kvalifikovali na olympijské hry do Londýna,“ uvádí Zora Krásná z týmu Jaroslava Hatly. Zara Phillips, držitelka titulu Mistr světa ve všestrannosti z roku 2006 a Mistr Evropy z roku 2005, se letos konečně dočkala a stane se členkou velmi silného britského všestranného pětičlenného týmu na letošní olympiádě. Britové jsou v jezdecké všestrannosti světovou velmocí, a proto jim bude na výsledku letos obzvláště záležet.

Čtěte také:  Čtrnáctispřeží přivezlo dekret UNESCO

Zpět ovšem k Jaroslavu Hatlovi a jeho koňskému svěřencovi. Desetiletý, původem irský mohutný tmavý hnědák po americkém plnokrevném hřebci Rich Rebel a irské klisně Killea Jim se jménem Westwinds El Divo soutěží s Jaroslavem Hatlou již třetí sezonu. Jeho jméno se skládá ze slova Westwinds vycházející ze jména irských stájí, odkud pochází, a El Divo – což je jeho křestní jméno. Ve stáji mu však říkají Divi nebo Divoušku. A proč toto velmi familiérní oslovování? „V roce 2010, kdy Jaroslav Hatla částečně působil tréninkově v anglickém hrabství Leicestershire, se začala zhoršovat při závodech jeho dýchací schopnost, chrčel, při krmení se zakuckával, intenzivně kašlal a po práci byl stále více unavený. Místní anglický lékař správně diagnostikoval obrnu pravé části klapky dýchací trubice, a tak na podzim podstoupil na klinice ve střední Anglii celkem běžnou operaci. Na podzim 2010 se koně s Jardou přesunuli zpět do domovských stájí ve středočeských Radimovicích a tam měla probíhat rekonvalescence. S přibývající zimou se stav stále zhoršoval, kůň špatně přijímal potravu, kašlal stejně jako před operací, a tak odcestoval na veterinární kliniku do Brna ke specialistovi. Ten jeho stav konzultoval s operujícími anglickými kolegy i s evropskými kolegy z jeho oboru přímo na veterinární konferenci v zahraničí. V lednu 2011 byl jeho stav natolik vážný, že kůň nebyl schopen ani vyjít na klinice z boxu a diagnóza byla vzhledem k míře poškození obou plící téměř srovnatelná s tuberkulózou,“ vypráví Zora Krásná.

Čtěte také:  Na startovní listině Velké pardubické je jednadvacet jmen

„Rozhodli jsme se, že pokud má kůň zemřít, tak ne v nemocnici a Jarda Hatla si ho převezl během února do stájí, kde jsme se mu snažili věnovat co nejlépe. Neustále probíhali telefonické konzultace se specialisty z celého světa a Jarda vyzkoušel i léčitele koní, který předával Westwinds El Divovi energii. Na jaře roku 2011 odcestovala česká výprava se všemi Jardovými svěřenci do anglických stájí a tam se ho okamžitě ujal veterinář John Hennessy, jenž změnil způsob rekonvalescence na základě zkušenosti se svým vlastním koněm s obdobným problémem. Od té doby je to jen příběh s radostným pokračováním a kůň se stal samozřejmě Jardovým největším oblíbencem, protože silné osobnosti mají v oblibě silné jedince,“ konstatuje Zora Krásná.

Ještě před otevřeným mistrovstvím v Gatcombe by měl Jaroslav Hatla s Westwinds El Divem absolvovat tréninkově 24. června tříhvězdičkové národní závody v Salperton Park, kde je počítáno s výsledkem úměrným penalizaci za pomalejší čas v nejtěžší části soutěže – v crossu. Naplno by pak již tato dvojice měla startovat v termínu od 28. června do 1. července na velkých a velmi dobře obsazených mezinárodních závodech CIC3* Barbury International.

Předchozí: Karolína Pflugová obhájila mistrovský titul
Následující: Mistrovská obhajoba Karolíny Pflugové mezi juniorskými vytrvalci
x

Mohlo by vás zajímat

Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Slunečné počasí opět lákalo na dostihy. Během Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou branami Pardubického závodiště prošlo přes 30 tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. U televizních obrazovek jen samotnou Velkou pardubickou sledovaly více než dva miliony diváků. Už v září hlásily dva prodejní online systémy vyprodané tribuny a ...