Home > Články > PR články > novinky a trendy > HAYGAIN – konečně seno bez prachu a plísní !

HAYGAIN – konečně seno bez prachu a plísní !

Jedinečný sterilizátor sena, který Vám zajistí čisté a chutné seno pro zvýšení výkonu a zdraví Vašeho koně.

Vznik problému

Koně jsou zvláště citliví na prach ze spór plísní, což se v počátečních stádiích může jevit jen jako slabý kašel, který se rozvine, když kůň pracuje. Jak alergie postupuje, může způsobit trvalé respirační onemocnění plic (RAO) , zvané jako dušnost. Kůň s RAO , se nemusí nutně jevit jako nemocný, je bez teploty nebo ztráty chuti k jídlu, ale bude mít snížený výkon, kašel a výtok z nosu.

K namáhavému dýchání může dojít v průběhu tréninku a v akutních případech i v klidu.Zdá se, že někteří koně jsou více citliví na spóry plísní, včetně Aspergillus, zatímco u jiných jsou příznaky minimální. Nicméně všichni vdechují ze suchého sena tyto spóry plísní, které jsou pro zdraví koní škodlivé. Navíc některé plísně mohou v příznivých podmínkách produkovat mykotoxiny, které zasáhnou nejen dýchací systém, ale mohou vyvolat i zažívací potíže a navíc mohou změnit výživnou hodnotu sena.

Jaké jsou tradiční způsoby, jak čelit těmto spórám ?

Jednou z možností je namočit seno, ale je to časově náročné, pracné, spotřebujete velké množství vody, vylouhujete ze sena hodně živin a výsledek je klasifikován jako látka znečišťující prostředí. Další možností je krmení senáže, ale zde  je mnoho problémů spojených s kontrolou kvality tohoto krmení. A navíc koně krmení senáží stojí delší dobu bez píce a v důsledku toho se u nich mohou rozvinout různé stájové nectnosti a někdy i žaludeční vředy.

To, že vystavíte Vašeho koně plísním a spórám v seně, ho může časem na ně učinit citlivějším a způsobit mu hypersensitivní alergii, která se vyvine v respirační chorobu.

Respirační onemocnění, jako např. RAO jsou úspěšně zvládnutelné, pokud změníte prostředí, ve kterém se Váš kůň nachází a minimalizujete množství prachu v něm. Proto seno spařené vv Haygainu představuje revoluční řešení v krmení Vašeho koně.

Co může udělat Haygain ?

Seno spařené Haygainem je velmi chutné a většina koní mu dává přednost před vším ostatním. Spařené seno nemá vylouhované základní živiny, a na rozdíl od namáčení zajistí, že Váš kůň dostane ze sena vše to co chcete. To znamená, že vzhledem k jeho větší chutnosti můžete krmit seno, které má nižší nutriční hodnotu a které by za normálních okolností nebylo tak chutné. To je ideální pro laminitidu a další metabolické poruchy. Díky moderním metodám výživy je pro zdraví koně mnohem důležitější hygienická kvalita sena než jeho nutriční hodnota.

Firma ProPress Equine je divize firmy ProPress Ltd, předního světového specialisty v komerčním využití páry. Vývoj Haygainu započal v roce 1992 a výzkumy pokračovali na Universitě v Bristolu až do poloviny 90. let. Následovali tři roky rozsáhlých řízených laboratorních výzkumů pod vedením Dr. Meriel Moore-Colyera PhD BHSII , který je vedoucím výzkumným pracovníkem v oblasti výživy koní na Royal Agricultural College v Cirencesteru. Výsledkem bylo uvedení výrobku Haygain, který zlepší respirační zdraví a pohodu Vašeho koně.

Unikátní rozprašovací hlavice Haygainu umožňuje páře proniknout senem ze středu směrem ven, tak aby bylo zajištěno úplné vstřebávání. Toto je jediná vědecky osvědčená metoda k dosažení dostatečně vysoké teploty, která je nutná pro zabití všech škodlivých plísňových spór, roztočů a bakterií v seně z různých zdrojů, jakou jsou např., krysy, myši, slepice, kočky,

psi ,atd.

Jak Haygain pracuje ?

Haygain spaří balíky , nebo volné seno. Je tepelně izolovaný a uzavřený, udržuje vysoké teploty (nad 100 stupňů Celsia), které zabíjí všechny škodlivé plísňové spóry. Má pevnou konstrukci, která vydrží nároky i té nejrušnější stáje.Všechna kování a upevňovací prvky jsou buď z mosazi, nebo z nerezové oceli, takže nekorodují. Hroty parních rozprašovacích hlavic zajistí ,že pára proniká středem balíku a rovnoměrně se rozptyluje směrem ven. Zabudovaný teploměr ukazuje, kdy seno dosáhne během cyklu spaření požadované teploty. Cyklus trvá zhruba 40 – 60 minut, poté již můžete krmit spařené seno. Koně milují zejména teplé seno , ale není problém spařené seno zkrmovat do 24 hodin.

Dodáváme tři typy Haygainu .

Haygain HG-1000 pro dva balíky, HG-600 pro jeden balík a nově HG-GO , který je dokonalým řešením pro spaření sena na cestách. Všechny typy jsou dodávány s parním generátorem s bezpečnostními prvky a ukazatelem objemu vody.

Takže proč Haygain?

Vědecky ověřený

Zabije všechny škodlivé plíšňové spóry, roztoče a bakterie

Vytvoří chutnou píci ,zcela bez prachu a spór

Zlepší chutnost sena a re-hydratuje ho

Kompletně a rovnoměrně napaří celé balíky nebo volné seno, popřípadě naplněné sítě.

Je uživatelsky mimořádně příjemný

Šetří vodou, spotřeba je méně než 3 litry vody na jeden cyklus

Snižuje ztráty na vstupech

Pomáhá ušetřit účty za veterináře a ošetření

Činí metodu namáčení sena zastaralou a překonanou

Není to jen Váš kůň, který vdechuje spóry, jste to také Vy a lidé okolo Vás ve stáji !

Pro více informací Firma Tikitano,Marcela Filip mobil: 777 556 427, email: www.haygain.co.uk/czech nebo www.tikitano.webnode.cz

Předchozí: Unikátní vzdělávací portál Školící cetrum SSCHK
Následující: Zdravá výživa „in natura“
x

Mohlo by vás zajímat

Apassionata se opět chystá do Prahy

Nejpopulárnější evropská rodinná koňská show Apassionata se vrací do pražské O2 areny s novým představením pod názvem Cavalluna – Tajemství věčnosti. V prosinci 2016 se v Praze uskutečnila poslední show Apassionata – Kino snů, kterou navštívilo více než 20 000 návštěvníků. Poté produkce zahájila přípravy zbrusu nové show, kterou 27. ...