Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize F – Teplokrevná a sportovní domácí plemena

Hlasujte pro nejkrásnějšího koně: Divize F – Teplokrevná a sportovní domácí plemena

Kinského isabela 26/555 Brigit nastupuje ve velmi těžkém souboji proti čtyřem hřebcům. Pikantní je, že každý z nich by mohl být jejím synem. Osmnáctiletá klisna ovšem patří k plemeni, které se líbí – a to už 170 let.

Hlasovat můžete ve dnech 7. 7. – 13. 7. na webu www.nejkuncr.cz.

Český teplokrevník

1558 GALANDRO ZH

Hřebec, ryzák, nar. 2007

Otec: 1053 Guidam Sohn

Matka: 21/417 Palomina Princes (po 536 Lopez – 17)

Chovatel: Radomír Fischer, Kdyně

Majitel: Zemský hřebčinec Písek

Nej2014 (ceský teplokrevník)

Rámcový, vysoký a mohutný, přitom ušlechtilý ryzák s požadovanou kostnatostí, s kvalitní mechanikou pohybu ve všech chodech.

Narodil se v chovu Radomíra Fischera z Kdyně a jako odstávče byl Zemským hřebčincem Písek zakoupen do testační odchovny hříbárna Nový Dvůr.

Zde absolvoval celý odchovný a výcvikový cyklus a v základních zkouškách výkonnosti TO s přehledem zvítězil. Předtím absolvoval s úspěchem předvýběry českého tepolokrevníka v Hradišťku u Sadské. Ve stodenním testu svého ročníku se umístil jako první s celkovým výsledkem 8,04 b.

Jeho otcem je dodnes vzpomínaný 1053 Guidam Sohn (KWPN), hřebec s vynikajícím, pružným pohybem, obrovskou potencí a stylem skoku, který působil v plemenitbě v ČR pouze jednu sezonu. Tu korunoval impozantním vítězstvím ve finále Kritéria mladých koní pětiletých (KMK) 2006.

Pod jménem Induparts Guidam Sohn startoval později pod mistrem světa Jos Lansinkem (Belgie) v mezinárodních soutěžích. V roce 2009 se stal vítězem výběrů hřebců pro Plemennou knihu BWP.

Za zvláštní zmínku stojí děd 1558 Galandro ZH, holandský hřebec Guidam. Ten byl sám úspěšný v mezinárodním skokovém sportu, ale brzy se začal prosazovat jako význačný otec skokovými potomky (Lebon, Leron, Armani, Nidam a Cow Boy) i zažazenými syny (Luidam, Madison, Guidam de Henry a Quidarc).

Naprostou slávu mu získali Authentic (stříbrná mediale – družstva OH Atény 2004 a MS Cáchy 2006, bronz OH Hong Kong 2008) a rovněž v Hong Kongu stříbrný Ninja la Silla, který úspěšně pokračoval v kariéře včetně vítězství na ME Madrid 2011.

Čtěte také:  Bronzová medaile z finále MCI putuje do České republiky

OH 2008 v Hong Kongu byly neoficiálně nazývány „Guidamovými hrami“ a hřebec byl v Nizozemsku vyhlášen plemeníkem roku.

Matka hřebce 1558 Galandro ZH je po 536 Lopez-17, který již zařadil do Hlavní plemenné knihy a Plemenné knihy českého teplokrevníka více než 50 svých dcer.

Bába Perleť v sobě nese nejosvědčenější tuzemskou skokovou krev (prochována II-III na Przedswit X, přítomnost krve anglického plnokrevníka Diadém).

Hřebec 1558 Galandro ZH absolvoval cyklus soutěží KMK, kde několikrát zvítězil.

V plemenitbě působí od roku 2012, a v roce 2013 byl jeho syn Gucci (z matky po Action Hero) nejlepší na celostátní přehlídce hříbat ve Zduchovicích.

1558 Galandro působí v Plemenné knize českého teplokrevníka a od roku 2014 nově i v Plemenné knize slovenského teplokrevníka v ČR.

Poznámka:

Kůň reprezentuje plemeno po dohodě pořadatelů ankety s jeho majitelem. Svaz chovatelů českého teplokrevníka na výzvu k nominaci svého zástupce do ankety nereagoval.

Foto: Šárka Votavová

Český trakén

79/154 QUINTAR 

Hřebec, tmavý hnědák, nar. 2009

Otec:  Quintet

Matka: Stella (po Saint Tropez)

Chovatel i majitel: Hřebčín Amona, Borová (Bolatice)

Nej2014 (ceský trakén) 1 DEF DEF

Quintar je mohutný trakénský hřebec s výraznou mechanikou pohybu,skokovými schopnostmi a vynikajícím charakterem.

Jeho otec Quintet absolvoval nejtěžší parkury na mezinárodní úrovni od osmi do 17 let a do chovu odešel zcela zdráv. V roce 2002 se stal nejlepším českým skokanem na GP CSIO Poděbrady. Je synem čtrnáctinásobného národního šampióna, plemeníka Quoniam III.

Děd Quoniam II byl nejlepším československým poválečným plemeníkem a do chovu dal 29 synů.

Quintetova matka, kirovská 637 Orbita je dcerou vynikajícího ruského Almanacha a matkou GP skokanky Thalie (Karneol).

Čtěte také:  Praha přivítá špičkové parkurové jezdce při premiéře Global Champions League Play Offs

Quintarova matka Stella (nositelka Zlaté plakety vestfálského svazu) je dcerou premiovaného hřebce Saint Tropez, syna vítěze německého körungu Tolstoie.

A Tolstoi je synem legendy trakénského chovu Kostolanyho (děd hřebce století Totilase ). Původ na straně matky pak oživují angloarabský Cacir a plnokrevný Bandoliero.

Quintar jako čtyřletý zvítězil ve všech základních kolech Moravského šampionátu mladých koní a následně i v jeho náročném dvoukolovém finále.

Jako pětiletý absolvoval ihned čistě parkur stupně L a v současnosti je v Německu, kde se s Barborou Tomanovou chystá na Spolkový šampionát.

Hřebec má míry 170 / 180, 202 a 22,2 a vyniká charakterem, jezditelností a skokovým předvedením, stejně jako mechanikou pohybu.

Je licentován pro Plemenné knihy českého trakéna a slovenského teplokrevníka v ČR.

Foto: Ivana Maršálková

Kinského kůň

26/555 BRIGIT

Klisna, isabela, nar. 1996

Otec: 250 Burbon

Matka: SČ 1034 Bajka (po 142 Quoniam II – 201

Chovatel i majitel: Irena a Jiří Eretovi, Pláně (Plasy)

Nej2014 (kun Kinského) 1 DEF

Klisna je atraktivní žlutozlaté barvy, má klidnou a vyrovnanou povahu, je vynikající učitelkou pro začínající jezdce, ve stádě je dominantní a temperamentní.

V jejím rodokmenu najdeme ze strany otce i matky známé plnokrevné hřebce Drop, Diadém a Havel.

Klisna působí v chovu – v roce 2003 se jí narodil syn 26/919 Benjamin po 556 DAF Ondráš.

Pravidelně se zúčastňovala Národních přehlídek Koní Kinských, kde získala řadu ohodnocení a pohárů. Mezi nejvýznamnější z nich patří vítězství v Chlumci nad Cidlinou z roku 1999.

Klisna byla vedena v duchu Natural horsemanship.

Mohli jste ji vidět na výstavách a jezdeckých show v Manětíně, Plasích, Hadačce, Hradišťku u Sadské, Chlumci nad Cidlinou a jiných, kde se svojí stájovou kolegyní Baby předváděly divákům ukázku přirozené komunikace s koňmi – pas de deux (jízda bez sedla a uzdy s hudebním doprovodem).

Foto: Zuzana Čížová

Moravský teplokrevník

Čtěte také:  Miroslav Trunda si dojel pro životní úspěch, na světovém šampionátu šestiletých koní byl osmý

81/76 GIDRAN I MT – 2 / FILIPO  G

Hřebec, ryzák, nar. 2009

Otec: Gidran I MT/2698 Gidran XVI – 6 (Gordon)

Matka:  52/543 Forma (po 2815 Catalin IV – 33)

Chovatel i majitel: Ing. Petr Galatík, Velké Těšany (Kroměříž)

Nej2014 (moravský teplokrevník) 1

Jedná se o typického představitele kmene Gidran.

Ten byl založen originálním arabským hřebcem Siglavy Gidran (někdy uváděného i jako Gidran senior), narozeným roku 1810 u arabského kmene Nedžed. V roce 1816 byl dovezen do uherského vojenského hřebčína v Bábolně.

Filipo disponuje vysokým podílem původních genů (71,21 %).

Je to kůň s velmi vstřícnou povahou.

Zúčastnil se několika výstav, kde byl vysoce hodnocen již jako hříbě.

V letošním roce zvítězil v předvýběru hřebců do plemenitby moravského teplokrevníka a v současné době je v přípravě na výkonnostní zkoušky.

Filipo vyniká charakterem, který na své potomky věrně přenáší jeho otec Gidran I MT.

Foto: Dalibor Gregor

Slovenský teplokrevník v ČR

1984 COSTLY FRIEND

Hřebec, hnědák, nar. 2004,

Otec: 856 Silvio II

Matka: 45/ 476 Čemeřice (po Časpal)

Chovatel: Iva Hájková, Nemošice

Majitel: Roman Kmínek, Hradec Králové

Nej2014 (slovenský teplokrevník v CR) 1

Se svým majitelem a jezdcem Romanem Kmínkem má za sebou intenzivní sportovní kariéru. Jako pětiletý a šestiletý několikrát zvítězil v soutěžích Kritéria mladých koní a byl účastníkem jeho finále.

V letech 2012 a 2013 absolvoval mimo jiné pět „čistých“ skokových soutěží stupně ST (140 cm) v Hořovicích, Strakonicích a Frenštátě pod Radhoštěm a čistě šel i ve Velké ceně Strakonic 2013 (stupeň T, 145 cm).

Je to exteriérově velmi vyrovnaný hřebec, velkého rámce, ušlechtilý a přiměřeně mohutný,s výraznou mechanikou pohybu.

V roce 2012 byl vybrán do plemenitby pro Plemennou knihu slovenského teplokrevníka v ČR.

Přináší potřebnou krev plnokrevných rodin i hřebců, v minulosti výrazně osvědčených v českém překážkovém sportu a chovu překážkových koní

Foto: Šárka Votavová

divize F Nejkrásnější kůň Teplokrevná a sportovní domácí plemena
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Rodeo au Heup vyhrál v Kolesech
Následující: Mistryní ČR ve vytrvalosti se stala Tereza Kopecká

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

JACKIE BUENO CHEROKEE – absolutní champion internetové ankety Nejkrásnější kůň ČR 2016

Tento mimořádný paint horse plemenný homozygotní hřebec, dokázal zaujmout nejen svým velmi netradičním zbarvením největší počet hlasující veřejnosti a stal se tak Nejkrásnějším koněm České republiky pro rok 2016. Jackie je mladý, atraktivní hřebec, narozený před 4 lety na westernovém Ranči 3R,  působiště s dlouholetou chovatelskou tradicí. Ranč se nachází na severu Čech,  v ...