Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Hořké pilulky – jak je dostat do koně

Hořké pilulky – jak je dostat do koně

Dostat do koně jistě a bez stresu lék není vůbec nic jednoduchého – jak pro jezdce, tak pro veterináře. Optimální způsob a praktické tipy a triky navrhuje MVDr. Jürgen Bartz.

Lidský pacient popadne tabletku na konkrétní potíže, zapije trochou vody a je hotovo.

Způsobů aplikace léčebného preparátu u koní je několik a záleží na konkrétní situaci, vyžadující ten či onen typ podání látky.

Orální podávání léků přes tlamu není u koní tím nejjednodušším a zejména nejefektivnějším způsobem. A to především proto že:

 

–          kůň jako býložravec má tak složitý trávicí trakt, že nezřídka dojde k předčasnému rozpuštění prášku v jiném místě než na jaké má doputovat a tím se může působení tabletky přerušit.

–          některé léky jsou na trase žaludek-střevo-trakt špatně vstřebatelné

–          většina medikamentů má hořkou příchuť a dobrovolně je kůň téměř nikdy nepozře

–          orální cestou se do zvířete zpravidla nedostane celá aplikovaná dávka a tím se může narušit celý léčebný proces.

Zvláštní formou přímého orálního podání léku veterinářem je zavedení nosní sondy. V hadičce, která přes nozdry a jícen a vede do žaludku, proudí větší množství vody a parafínového oleje, aby se zamezilo případné střevní kolice. Sondu je možné využít také ke krátkodobému vyživování špatně krmitelných koní.

A kdy koním pilulka chutná?

Když už náš miláček musí nechutnou dávku spolknout, přemluvit ho můžeme pomocí několika triků:

–          někdy stačí prášek schovat do rozkrojeného jablka,  jindy jako zlepšovatel chuti poslouží jablková šťáva (popř. kaše), rozmačkaný banán, vanilka, skořice

–          osvědčeným pomocníkem k překrytí vlastní chuti léku je mentolový olej

–          základní pravidlo: zchlazené léky ztrácejí zápach pro koně tolik nepříjemný a jsou  tak lépe akceptované

 

Injekce: rychlost a komplexnost

Na rozdíl od odčervovacích past či přípravků na utišení bolesti či zastavení zánětlivého procesu se koni orální cestou prakticky nepodávají antibiotika. Pro střevní mikroby jsou totiž extrémně škodlivé a často způsobují těžké průjmy.

Injekce jsou pro veterináře tím nejjistějším nástrojem, jak potřebné množství léku do koňského těla dopravit bez prodlevy a ztráty s rychlým účinkem působení. Samozřejmě ne každý lék je vhodný k injekční aplikaci.

Nitrožilní injekce: působí zvlášť rychle, někdy již během několika málo sekund. Předností je urychlené odstranění symptomů onemocnění  a bolesti, nevýhodou ale riziko vzniku šoku krevního oběhu.

Reakce po aplikování injekce do svalu se dostaví samozřejmě s větším časovým prodlením, lokální aplikace injekcí působí výhradně na určitém místě vpichu, např. na kloubu.

Podle magazínu KAVALLO zpracovala Marcela Klingorová

 

Předchozí: DŽIGITOVKA – seznámení a historie
Následující: Jak na rychlostky II.
x

Mohlo by vás zajímat

Ondřej Pospíšil: V O2 areně uvidíme jezdce, které známe jen z televize

Již podruhé se na galashow světového parkuru v O2 areně chystá Ondřej Pospíšil s hřebcem Einfachem. Díky zkušenostem z roku 2018 přizpůsobil letošní přípravy a už se nemůže dočkat skvělé atmosféry, kterou si užije jak v pozici jezdce, tak diváka. Parkurový reprezentant Ondřej Pospíšil startoval s desetiletým Einfachem při Prague ...