Home > Články > Zdraví > Zdraví-nemoci-ošetřování > Hořké pilulky – jak je dostat do koně

Hořké pilulky – jak je dostat do koně

Dostat do koně jistě a bez stresu lék není vůbec nic jednoduchého – jak pro jezdce, tak pro veterináře. Optimální způsob a praktické tipy a triky navrhuje MVDr. Jürgen Bartz.

Lidský pacient popadne tabletku na konkrétní potíže, zapije trochou vody a je hotovo.

Způsobů aplikace léčebného preparátu u koní je několik a záleží na konkrétní situaci, vyžadující ten či onen typ podání látky.

Orální podávání léků přes tlamu není u koní tím nejjednodušším a zejména nejefektivnějším způsobem. A to především proto že:

 

–          kůň jako býložravec má tak složitý trávicí trakt, že nezřídka dojde k předčasnému rozpuštění prášku v jiném místě než na jaké má doputovat a tím se může působení tabletky přerušit.

–          některé léky jsou na trase žaludek-střevo-trakt špatně vstřebatelné

–          většina medikamentů má hořkou příchuť a dobrovolně je kůň téměř nikdy nepozře

–          orální cestou se do zvířete zpravidla nedostane celá aplikovaná dávka a tím se může narušit celý léčebný proces.

Zvláštní formou přímého orálního podání léku veterinářem je zavedení nosní sondy. V hadičce, která přes nozdry a jícen a vede do žaludku, proudí větší množství vody a parafínového oleje, aby se zamezilo případné střevní kolice. Sondu je možné využít také ke krátkodobému vyživování špatně krmitelných koní.

A kdy koním pilulka chutná?

Když už náš miláček musí nechutnou dávku spolknout, přemluvit ho můžeme pomocí několika triků:

–          někdy stačí prášek schovat do rozkrojeného jablka,  jindy jako zlepšovatel chuti poslouží jablková šťáva (popř. kaše), rozmačkaný banán, vanilka, skořice

–          osvědčeným pomocníkem k překrytí vlastní chuti léku je mentolový olej

–          základní pravidlo: zchlazené léky ztrácejí zápach pro koně tolik nepříjemný a jsou  tak lépe akceptované

 

Injekce: rychlost a komplexnost

Na rozdíl od odčervovacích past či přípravků na utišení bolesti či zastavení zánětlivého procesu se koni orální cestou prakticky nepodávají antibiotika. Pro střevní mikroby jsou totiž extrémně škodlivé a často způsobují těžké průjmy.

Injekce jsou pro veterináře tím nejjistějším nástrojem, jak potřebné množství léku do koňského těla dopravit bez prodlevy a ztráty s rychlým účinkem působení. Samozřejmě ne každý lék je vhodný k injekční aplikaci.

Nitrožilní injekce: působí zvlášť rychle, někdy již během několika málo sekund. Předností je urychlené odstranění symptomů onemocnění  a bolesti, nevýhodou ale riziko vzniku šoku krevního oběhu.

Reakce po aplikování injekce do svalu se dostaví samozřejmě s větším časovým prodlením, lokální aplikace injekcí působí výhradně na určitém místě vpichu, např. na kloubu.

Podle magazínu KAVALLO zpracovala Marcela Klingorová

 

Předchozí: DŽIGITOVKA – seznámení a historie
Následující: Jak na rychlostky II.
x

Mohlo by vás zajímat

V Martinicích se píše poslední kapitola Českého skokového poháru 2019

Český skokový pohár 2019 vrcholí. Poslední mítink domácí parkurové extraligy odstartoval ve středu 18. září, kdy bylo na programu pět rámcových soutěží. Z hlediska seriálových soutěží se ovšem všechno podstatné odehraje až během víkendu. Ve středu, ve čtvrtek a v pátek je program finálového mítinku Českého skokového poháru složen především ...